İÇ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

AKÜN’de mezuniyet coşkusu... “Burası her zaman yuvanız olmaya devam edecek”

AKÜN’de mezuniyet coşkusu... “Burası her zaman yuvanız olmaya devam edecek”

AKÜN 10’uncu kuruluş yılı ve 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni bu akşam gerçekleştirildi. Akdeniz Karpaz Üniversitesi sahibi, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, törende yaptığı konuşmada, mezun olan öğrencilere seslenerek, "Burası her zaman yuvanız olmaya devam edecek” dedi.

Yayın Tarihi: 04/07/22 21:52
okuma süresi: 7 dak.
AKÜN’de mezuniyet coşkusu... “Burası her zaman yuvanız olmaya devam edecek”
A- A A+

Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nin (AKÜN) 10’uncu kuruluş yılı ve 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni bu akşam saat 20.00’de Grand Pasha Lefkoşa Otel’de düzenlenecek tören ile gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törene Türkiye Cumhuriyeti’nden birçok milletvekilleri, il ve ilçe başkanlar, siyasetçiler, gazeteciler ile sinema oyuncuları da katıldı.

Törene, KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti dahil toplam 27 farklı ülkeden gelen öğrencileri ile mezuniyet töreninin çoşkulu ve adına yakışır bir şekilde gerçekleşti.

Akdeniz Karpaz Üniversitesi sahibi, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, törende yaptığı konuşmada, “10 yıl önce Akdeniz Karpaz Üniversitesi’ni kurmak için yola çıktığımızda, bir hedefimiz vardı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden, Türkiye’den ve dünyadan gelen genç beyinler burada eğitim alsınlar, karşılıklı etkileşim içinde olsunlar ve kültür aktarımı yaparak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm dünyaya bilim elçileri olarak geri dönsünler” dedi.

Erbaş, “Vereceğimiz kaliteli eğitimle, 21. yüzyılda insanlığın yolunu aydınlatacak ışıkların Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde doğarak eğittiğimiz öğrencilerimiz ile başta kendi toplumları olmak üzere tüm insanlığa bir ışık olup, yollarını aydınlatmasını tek hedef olarak belirledik.  Monteyn’in de belirttiği üzere; “Eğitim görmüş halkı bir yöne sevketmek kolay, sürüklemek güçtür, idare etmek kolay, köleleştirmek ise imkansızdır.” Bugün 10’uncu yılımızı bitirip diploma törenimizi yaparken, daha şimdiden bu amacımıza ulaştığımızı görmek, göğsümüzü gururla kabartmaktadır” ifadelerini kullandı.

Erbaş, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“Akdeniz Karpaz Üniversitesi olarak bir misyonumuz vardı: İyi eğitim almış, donanımlı insanlar yetiştirmek… Bunu yaparken de hiçbir ayrım yapmadan kapılarımızı herkese açmak...

Bugün Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde eğitim gören ve burada diploma alacak siz sevgili gençler arasında, 27 ülkeden öğrenciler bulunması, bizi son derece gururlandırıyor. Nijerya’dan Ürdün’e, Mısır’dan Kazakistan’a, Moldova’dan Zimbabwe’ye, Libya’dan Gine’ye kadar her millete, kültüre, yaşam tarzına açık, tek amacı bilim üretmek, bilim öğretmek olan bir okul olduk.

Bunu ayrıca önemsiyoruz çünkü ülkemiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bildiğiniz gibi haksız bir kuşatma altındadır. Geçmişte Kıbrıs Türklerini ve haklarını yok sayıp, etnik bir temizliğe maruz bırakmak isteyenler, bugün de onu diplomatik ve ekonomik ambargolarla boğmak istiyor. Oysa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vardır ve bağımsız bir devlettir. Sayın Cumhurbaşkanı’nın geçen hafta Rum Liderine yaptığı çözüm önerisinde de belirttiği üzere iki devletli çözüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kırmızı çizgisidir.

Biz burada verdiğimiz eğitimle, Kıbrıs Türklerinin bilim alanında gösterdiği başarıları da dünyaya anlatıyor ve mezun ettiğimiz her öğrencimizle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gönüllü elçilerini dünyanın dört bir yanına gönderiyoruz. Varsınlar kimileri nefretten, düşmanlıktan beslensinler. Biz Akdeniz Karpaz Üniversitesi’nde gönlü, kalbi barıştan yana, aklını nefret yerine bilimle geliştiren gençler yetiştiriyoruz. Bunun mutluluğu bize yeter. Çünkü İbn-i Haldun’un da belirttiği gibi; İlme yasak koyanlar veya insanları yalanla meşgul edenler, aklın ve insanlığın en büyük düşmanlarıdır.

Siz, evlatlarınızı dünyaya getirdiniz, büyüttünüz ve üniversite çağına getirip bize teslim ettiniz. Onları, sadece bir öğrenci olarak görmedik. Geleceğe hazırlayacağımız bir evladımız olarak kabul ettik ve en iyi eğitimi vermeye çalıştık. Kayıt için geldiğiniz gün de size “içinizin rahat olmasını” söylemiştik, bugün de söylüyoruz. Bilin ki bugün üniversiteden mezun olduğunu gördüğünüz evlatlarınız, artık yetişmiş birer genç kardeşimiz olarak hayatlarına dair atacakları her başarılı adımlarıyla hem sizi hem bizi gururlandıracaktır. Aynı duygularla unutmayınız ki Akdeniz Karpaz Üniversitesi ailesinin birer ferdi olarak her daim kapılarımız onlara hep açık olacaktır.

Bugün burada diploma almak için bekleyen kıymetli kardeşlerimiz için eğitim süresi boyunca elinizden geleni yaptınız, ter döktünüz, emek verdiniz. Bugün öğrencilerimiz buradan başarıyla mezun oluyorlarsa, en büyük pay sizindir. Verdiğiniz emek ve gösterdiğiniz olağanüstü çaba için okulumuz adına sizlere çok teşekkür ediyorum.

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs küresel salgını nedeniyle, 2 yıldır mezuniyet törenimizi yapamıyorduk. Bu yıl yeniden yüz yüze kavuşabildik. Size verilen eğitimle, hangi alanda çalışırsanız çalışın, başarılı olacağınıza ve bizi iş yaşamında da gururlandıracağınıza şüphem yoktur. Unutmayın ki; Hacı Bektaş-ı Veli’nin de belirttiği gibi “Bilim gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır”. Sizler bu ışıktan hiç ayrılmayın.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi; ‘’Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir’’ düsturundan hareketle, mezuniyetinizle başlayan hayatınızın yeni safhalarında geleceğimizin teminatı olan mezunlarımıza her şeyin siz ve insanlığın hayrına, hepimizi mutlu edecek şekilde olmasını diliyorum. Bilin ki burası sizin yuvanızdır ve her zaman da yuvanız olmaya devam edecektir.

Başarıyla tamamladığınız eğitiminiz için sizleri tekrar kutluyorum. Karanlık, geceye yakışır, sizlerin ve ailelerinizin geleceği ise yıldızlar kadar parlak ve aydınlık olsun. Allah da hepimizin yar ve yardımcısı olsun!”

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör