İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Ürün Solyalı: Siyasetin kirlettiğini Anayasa Mahkemesi temizleyemez

Ürün Solyalı: Siyasetin kirlettiğini Anayasa Mahkemesi temizleyemez

CTP Milletvekili Ürün Solyalı, mahkememin anayasaya aykırılık olduğunu çok net bir şekilde ifade ettiğini dile getirerek, “Siyasetin kirlettiğini, Anayasa Mahkemesi temizleyemez” dedi. Solyalı, mahkemenin ‘her alınan karar artık anayasaya aykırı olacak ama en azından bir uzlaşı ile toplumun önünü açın’ demek istediğini söyledi.

Yayın Tarihi: 12/09/22 13:16
Güncelleme Tarihi: 12/09/22 14:36
okuma süresi: 5 dak.
Ürün Solyalı: Siyasetin kirlettiğini Anayasa Mahkemesi temizleyemez
Özel Haber
A- A A+

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ürün Solyalı, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Gökhan Altıner’in hazırlayıp sunduğu Sabah Postası adlı programa konuk olarak katıldı.

“ÜZGÜNÜM AMA HAKLI ÇIKTIK”

Anayasa Mahkemesi’nin, yerel seçimlerin kasım ayına ertelenmesini öngören Seçim ve Halkoylaması (Değişiklik) Yasası’nı Anayasa’ya aykırı bulması ile ilgili Solyalı, “Üzgünüm ama haklı çıktık” ifadelerini kullanarak, mart ayından itibaren nasıl hareket edilmesi gerektiğini söylediklerine değindi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Cumhuriyet Meclisi’ne bir rica mektubu yolladığını kaydeden Solyalı, ‘bir tavsiyede bulunmak istiyorum, 26 Haziran 2022’yi seçim tarihi olarak belirleyin’ notunu ilettiklerini kaydederek, Meclis’ten herhangi bir cevap gönderilmediğini söyledi.

Solyalı, toplumun bütününü ilgilendiren konularla ilgili aldıkları her kararı neredeyse mahkemeye taşıdıklarından bahsederek, sürecin mart ayından başladığını ifade etti. 26 Haziran’ın seçim tarihi olarak belirlenmesi için baskı yaptıklarını ifade eden Solyalı, meclise bir yasa önerisi de verdiklerini kaydetti.

Solyalı, bugünlerde tartışılan önemli bir konu olduğunu ve belediye başkanlarının ‘biz yetkisiziz’ dediklerini söyledi.

Mahkemenin seçim tarihi belirlenmesi konusunda bir adım ileri gitme ihtiyacında hissettiğini dile getiren Solyalı, belli noktaları işaret etmeye gayret gösterdiklerini ve bunu bütün nezaketleri ile yaptıklarını söyledi.

“MAHKEME ANAYASA’YA AYKIRILIK OLDUĞUNU ÇOK NET BİR ŞEKİLDE İFADE ETTİ”

Mahkememin anayasaya aykırılık olduğunu çok net bir şekilde ifade ettiğini dile getiren Solyalı, “Siyasetin kirlettiğini, Anayasa Mahkemesi temizleyemez” dedi. Solyalı, mahkemenin ‘her alınan karar artık anayasaya aykırı olacak ama en azından bir uzlaşı ile toplumun önünü açın’ demek istediğini kaydetti.

“ARIKLI’NIN YAPTIĞI AÇIKLAMA GERÇEKLERİ YANSITMIYOR”

Yüksek Mahkeme’nin dün Erhan Arıklı’ya cevap verdiğine dikkat çeken Solyalı, sap ile samanın anayasa ile kararların birbirine karıştırılması niyeti ile yapılan bir şeyler olduğunu, Arıklı’nın yaptığı açıklamanın ise gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Solyalı, kaostan keyif alacak durumda olmadıklarına değinerek insanların ekonomik olarak açlıkla mücadele eden bir duruma geldiğini ve standartların düştüğünü ifade etti.

Solyalı, “Önceden yoksulluk sınırı belirlenirdi şimdi açlık sınırı belirleniyor, okullar açılıyor mesela bizde katkı koymaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar ama bunu devlette üstlenmeli” dedi.

"TATAR VE UBP BU ANAYASAL DÜZENİ YIKMAK PEŞİNDE”

“Tatar ve UBP bu anayasal düzeni yıkmak peşindedir” diyen Solyalı, yapmış oldukları her yasanın anayasaya aykırılıktan geri döndüğünü kaydetti.

"ERSİN TATAR CUMHURBAŞKANLIĞI GÖREVİNDEN ALINMALI”

Solyalı, cumhurbaşkanı olma niteliklerini ve anayasal olarak kendine verilen görev ile yetkileri, bunun içindeki bütün tarafsızlık toplum lehine ve anayasaya uygun davranış niteliklerini kaybettiği için Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanlığı görevinden alınması gerektiğini kaydetti.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Olağanüstü Kurultayı’nda Tatar’ın UBP’li den öte UPB’nin amigosu gibi konuştuğunu ve bunun can sıkıcı olduğunu kaydetti.

"Ünal Üstel’İN 5. SIRADAN TEK BAŞINA ADAY OLMASI BİR SENARYO”

Solyalı, “Sucuoğlu iki gün önce kurultayla geldim kurultayla giderim demişti, bu sözleri üzerine bir kaza geçirdi ve hemen istifa etmek zorunda kaldı” diyen, Ünal Üstel’in 5. sıradan tek başına aday olmasının bir senaryo veya dizinin bölümleri gibi geldiğini ifade etti.

Tatar’ın giydiği bu gömleği çıkarması gerektiğini dile getiren Solyalı, Tatar’ın tarafsız duruma geçmesi gerektiğini de kaydetti.

“BU İŞİ ARTIK HUKUKÇULAR DEĞİL, ASTROLOGLAR ÇÖZEBİLİR”

Belediyeleri Birleştirme Yasası’nı okurken bir hukukçu olarak kendisinin bile zorlandığını ifade eden Solyalı, “Dokuz maddesi var temel olarak, sekiz maddeye değişiklik önerisi sunuldu... Hani en iyisiydi en başında?” sorusunu sorarak bu işi artık hukukçuların değil astrologların çözebileceğini kaydetti.

Solyalı, "Yasada birleştirmenin ne zaman tamamlanacağı ile ilgili bir tanım yok" dedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör