İÇ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Aslı Murat: Mültecileri cezalandırmak insan hakları ihlaline giriyor

Aslı Murat: Mültecileri cezalandırmak insan hakları ihlaline giriyor

Avukat Aslı Murat, cezaevinin iki yüze yakınının ‘sığınmacı mültecilerden’ oluştuğunu söyledi. Murat, mültecilerin cezalandırılmasının ve ülkelerine gönderilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini dile getirerek, “Mültecileri cezalandırmak insan hakları ihlaline giriyor” dedi.

Yayın Tarihi: 01/12/22 14:28
Güncelleme Tarihi: 01/12/22 16:14
okuma süresi: 5 dak.
Aslı Murat: Mültecileri cezalandırmak insan hakları ihlaline giriyor

Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi Başkanı, Avukat Aslı Murat, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Seçim Gündemi’ adlı programa konuk olarak katıldı.

“MÜLTECİLERİ CEZALANDIRMAK İNSAN HAKLARI İHLALİNE GİRİYOR”

Cezaevlerinin üç gruptan oluştuğunu kaydeden Murat, “En büyük grup sığınmacı mülteciler” diyerek bunun en acil şekilde çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Normalde mültecilere bir cezalandırma sistemi uygulanmaması gerektiğinin altını çizen Murat, yapılan cezalandırmaların aslında insan hakları ihlaline girdiğini söyledi. Murat, mültecilerin cezalandırılmasının ve ülkelerine gönderilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini dile getirdi.

Murat, diğer grupların sığınmacılar dışında yabancılar ve KKTC vatandaşları olduğunu ifade etti. 

“BU KARAR DEMOKRASİYİ TEDİRGİN ETTİ”

Aslı Murat, belediye meclisi üyeliklerine aday gösteren bazı siyasal partilerin Siyasal Partiler Yasası’nın yüzde 30 cinsiyet kotası kuralına uymadığı gerekçesiyle iptal edilen listelerini yeniden düzenlemesine olanak sağlayan Seçim ve Halkoylaması (Geçici Kurallar) Yasa Önerisinin dün Cumhuriyet Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilmesi hakkında da açıklamalarda bulundu.

Cinsiyet kotasına uyulmamasını değerlendiren Murat, bu kararın tüm partileri ve demokrasiyi tedirgin ettiğini kaydetti.

Murat, azınlık kararı veren yargıçların da tespitlerinin önemli olduğunu ve bu konunun toplumsal cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi gereken politik bir mücadele olduğunu söyledi.

“KADINLARI SİYASETE TEŞVİK AMAÇLI MEKANİZMALAR GELİŞTİRİLMELİ”

‘Kadınlar neden siyasete katılım göstermiyor’ konusunun en basit somut örneğinin ‘çocuğum çok küçük’ diyen anneler olduğunu ifade eden Murat, bu konuda kadınların haklı olduğunu ancak siyasete teşvik amaçlı güçlendirici mekanizmaların hayata geçmesi gerektiğini dile getirdi. Murat, “Kadınların siyasetle ilgilenememesinin sebebi toplumun onlara yüklediği roller” dedi.

Yerelde eşitliği sağlamaya yönelik bir çok çalışma olduğundan bahseden Murat, sorunların çözülebilmesi için güzel adımların da olduğunu ifade etti. Murat, merkezi idarenin çok önemli olduğunu ama KKTC gibi küçük yerlerde yerel yönetimlerin demokrasiyi çok daha kolay sağladığını vurguladı.

“KADINLARA ALAN AÇILMASI VE ŞANS VERİLMESİ GEREKİYOR”

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yerel seçimler için (CTP) iki tane güçlü kadın aday ortaya koyduğunu ifade eden Murat, “Umarım belediye seçimlerinden sonra kadın belediye başkanlarımızla da yola devam edebiliriz” dedi. Murat, biraz kadınlara alan açılması fırsat ve şans verilmesi gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Kadına şiddetin eskiden de var olduğunu ama şimdi göz önünde bulundurulmaya başlandığını söyleyen Murat, “Her gün bu olay en az 3 kadının başına geliyor”dedi.

Murat, kadına yönelik şiddetle mücadele biriminin kurulduğunu ve devletin şiddet boyutunu bu sayede görebildiğini söyledi. Murat, “Sadece fiziksel değil, psikolojik, cinsel, eknomik şiddet türleri yaşanıyor bunu dile getiriyorduk” ifadelerini kullandı.

Kadın cinayetlerinde en üst seviyede cezalar verildiğini söyleyen Murat, şiddeti meşrulaştırıcı ve gerekçesi varmış gibi sözleri söylerken daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi.

“KISAD’I TEBRİK EDİYORUM”

Murat, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği (KISAD) tarafından ortaokul ve liselere dağıtılması planlanan 'İlk Regl Bilgi Paketim' uygulamasının Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri tarafından onay almamasını değerlendirdi. 

KISAD'ı tebrik ettiğini dile getiren Murat, devletin yapması gereken projeleri sivil toplum örgütlerinin yaptığını söyledi. Murat, pedin zorunlu bir ihtiyaç olduğunu, kadınların regl dönemlerinde ki en temel ihtiyacının pedler olduğuna değindi.

“ÇOCUKLARA KÜÇÜK YAŞTA CİNSELLİK EĞİTİMİ VERİLMELİ”

“Sağlıkçılarla bilimsel temellere dayalı bir eğitim meteryali hazırlıyorlar” diyen Murat, bu olayın biyolojik bir şey olduğunu cinsellik ile ilgisi olmadığını ancak küçük yaştan itibaren çocukların kendisini koruyabilmesi adına cinsellik eğitiminin de verilmesi gerektiğini ifade etti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör