İrsen Küçük: "Adada eski acılar ve göçlerin olmasını istemiyoruz"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

İrsen Küçük: "Adada eski acılar ve göçlerin olmasını istemiyoruz"

İrsen Küçük: "Adada eski acılar ve göçlerin olmasını istemiyoruz"

Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesi yıllarında ve 1974'de Topçuköy ve Tuzla'da şehit düşenler, düzenlenen törenlerle anıldı. Topçuköy Şehitliği'nde dün akşam, Başbakan İrsen Küçük'ün katılımıyla yapılan anma töreninde Topçuköy'de 1958 ile 1974 yılları arasında şehit düşen 9 kişi ile Tuzla'da bu sabah düzenlenen törende 1956 ile 1975 yılları arasında şehit olan 21 kişi anıldı.

İrsen Küçük: "Adada eski acılar ve göçlerin olmasını istemiyoruz"
A- A A+

Topçuköy Şehitliği'nde düzenlenen törene, Başbakan İrsen Küçük, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, KTBK adına Gazimağusa Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan İpek, GKK adına Eğitim Merkez Komutanı Piyade Binbaşı İsmail Yaşar, İskele Kaymakam Vekili Mustafa Ürüncüoğlu, İskele Belediye Başkanı Halil Orun, milletvekilleri, diğer yetkililer ve vatandaşlar katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulmasıyla başlayan tören, saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti.

Öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından yapılan konuşmalarla süren tören, şehitler için dua okunması ve şehitliğin gezilmesiyle tamamlandı.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük, Topçuköy şehitlerini anma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkına kanlarıyla bu toprakları vatan yapan şehitleri rahmetle anarak, ülkenin her köşesinde şehit kanı bulunduğunu, bu yüzden bu topraklara ve bayraklara sahip çıkmanın görevleri olduğunu vurguladı.

Küçük, adada artık ne eski acıların, ne göçlerin ne de yeni şehitlerin olmasını istediklerini belirterek, Kıbrıs Türk tarafının barış içinde dostça yaklaşımlarda bulunduğunu ve anlaşma isteyen taraf olduğunu ancak anlaşmanın tek taraflı olamayacağını, bir anlaşmanın yapılması için iki tarafın da istekli olması gerektiğini, aksi takdirde barışa gitmenin mümkün olamayacağını ifade etti.

Küçük, Kıbrıs Türk halkı için en büyük bayram olan 20 Temmuz'un Anavatan Türkiye'nin en yüksek yetkililerinin katılımıyla coşkuyla kutlandığını anımsatarak, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geniş bir heyetle KKTC'ye geldiğini ve her zaman KKTC'nin yanında olduğunu vurguladığını hatırlattı.

KKTC ile TC arasındaki ilişkilerin çıkar ilişkisi değil et ve tırnak ilişkisi gibi ayrılmaz olduğunu belirten Küçük, Türkiye'nin desteğiyle güven huzur ve refah içinde yaşadıklarını belirtti.

Küçük, KKTC olarak Güney'e her zaman yardım ve barış elini uzattıklarını, son yaşanan patlama olayı sonrası da elektrik verdiklerini, ancak bunun bile kilise tarafından eleştirildiğini ve "Türk elektriği kullanacağımıza gaz lambasında otururuz" dendiğini anımsatarak, bu devirde bu görüşü anlayamadığını vurguladı.

KKTC'nin emin adımlarla Türkiye'nin desteğiyle yoluna devam ettiğini ve gelişmesini sürdürdüğünü, bunu engellemenin de mümkün olamayacağını ifade eden Küçük, Türkiye'nin desteğiyle daha iyi bir noktaya geleceklerini söyledi.

ORUN

İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun da, millet için canını feda eden şehitleri rahmetle andı ve görevleri olan şehitlere saygıyı her zaman yerine getireceklerini kaydetti.

Orun, Kıbrıs Türk halkının bugün bu topraklarda yaşıyorsa vatan ve bayrak sahibiyse bunu kendini hiç düşünmeden feda eden şehitlere borçlu olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin milli mücadele yıllarından Mutlu Barış Harekatına kadar yaşadığı acıları anlattı.

Rum tarafının Enosis idealinden halen vazgeçmediğini ve Meclis kararlarında halen bu idealin durduğunu ifade eden Orun, Rumların 1974'te unutamayacağı bir ders aldığını vurguladı.

Ülkede ekonomik sıkıntının yaşandığını ancak Güney'e göre çok daha iyi durumda olduklarını ifade eden Orun, Anavatan'ın desteği sürdükçe Kıbrıs Türk halkının en iyi noktalara geleceğine işaret etti.

Orun, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında açılan "İmamın Ordusu" ifadeli pankartı da eleştirerek, TSK, KTBK ve GKK'nın Türk ulusunun bağrından koptuğunu, can ve mal güvenliğinin garantisi olduğunu söyledi.

Orun, şehitleri rahmetle anarak, emanetlerinin emin ellerde olduğunu kaydetti.

BALAN

Topçuköy Şehitlerini Yaşatma Derneği adına konuşan Metin Balan da, 1958'den 1974'e kadar vatan savunmasında yer alan Topçuköy'ün 9 şehit verdiğini ve o günlerdeki cesaret ve azmini bugün de koruduğunu vurguladı.

Balan, Kıbrıs Türk halkının Anavatan'ı sayesinde bugünlere geldiğini belirterek, şehitlerin kendilerine emanet ettiği toprak ve bayrağı sonsuza kadar koruyacaklarını kaydetti.

TUZLA ŞEHİTLERİ

Tuzla Şehitliğinde yer alan törene ise, Gazimağusa Kaymakam Vekili Mehmet Nurettin, KTBK adına Gazimağusa Merkez Komutanı Piyade Kıdemli Albay Orhan İpek, GKK 4. Piyade Alay Komutanı Piyade Kıdemli Albay Ercan Barsakcıoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, siyasi parti, kurum kuruluş ve derneklerin yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Protokol sırasına göre çelenklerin şehitliğe sunulmasıyla başlayan tören, saygı marşı, saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam etti. Tören, şehitler için dua okunması ve şehitliğin gezilmesiyle tamamlandı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER