Çağ-Sen: "Eroğan'ın geliş şekli resmi geliş açıklamasıyla uyumlu değil"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Çağ-Sen: "Eroğan'ın geliş şekli resmi geliş açıklamasıyla uyumlu değil"

Çağ-Sen: "Eroğan'ın geliş şekli resmi geliş açıklamasıyla uyumlu değil"

Kıbrıs Türk Devlet Çalışanları Sendikası (Çağ-Sen), Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan'ın, resmi açıklamalara göre "20 Temmuz Barış Harekatı"nın yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere geldiğin, buna karşın, adaya geliş şeklinin resmi açıklamaya uygun olmadığını ileri sürdü Çağ-Sen'den verilen bilgiye göre, Çağ-Sen Başkanı Ayşe Davulcu'nun açıklaması şöyle:

Çağ-Sen: "Eroğan'ın geliş şekli resmi geliş açıklamasıyla uyumlu değil"
A- A A+

Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, görünürde "20 Temmuz Barış Harekatı"nın yıldönümü kutlama etkinliklerine katılmak amacıyla Kuzey Kıbrıs'a geldi ve gitti. Ancak bu gelişteki şeklin pek de resmi açıklamaya uygun olmadığı apaçık görüldü.

Türkiye Başbakanı'nın Kuzey Kıbrıs ziyaretinde birçok ilk de yaşandı. Özel koruma ve özel zırhlı araç getirilmesi yanında seçim otobüsü getirilip paralı propaganda faaliyetlerine girişilmesi ilklerin sadece bazılarıydı. Sayın Erdoğan'ın ziyaretinde en yakıcı ilk ise protesto etmek isteyen Kıbrıslı Türklerin kendi polisine dövdürülmesi oldu.

KKTC Polis örgütü KKTC Anayasasının geçici 10. maddesi ile TC Genel Kurmayı üzerinde TC Başbakanına bağlı olmasının verdiği avantajla KKTC yasaları yok sayılarak protesto duygularını ifade etmek isteyen insanlara polis şiddeti uygulanıp engel olunmak istendi.

Protestocu gruplar içinde yer alan kadın eylemciler erkek polisler tarafından yerlerde sürükleme de dahil her türlü eziyete tabi tutulurken elle yapılan fiili tacizlere de maruz bırakıldı. Ancak ne yazık ki ülkemizde kadın haklarını savunduğunu iddia eden sözde örgütler televizyon ve gazetelerde gözlerinin içine sokulan bu gerçekleri görmezden gelip susmayı tercih etti.

Yaşanan bu çirkin ve hukuksuz gelişmeler sonrasında Başbakan Küçük'ün polis eliyle yapılan zorbalığı onaylayan açıklaması, aslında KKTC'nin hukuk devleti değil, bir kukla devlet olduğunu ortaya koymuştur.
Tarih olayları gücü elinde bulunduranın söylediklerine göre değil, gerçeklere göre kaydeder. Ve tarih Sayın Erdoğan'ı "Kıbrıs Türk Barış Harekatı"nın 37. yıldönümünde Kıbrıslı Türkler tarafından kanlarını akıtma pahasına protestoyla karşılanan ilk Türkiye Başbakanı olarak kaydetmiştir bile.

Çağ-Sen, işbirlikçi UBP hükümeti ile AKP hükümetinin Kuzey Kıbrıs'ta polis örgütünü kullanarak uyguladığı şiddeti "devlet terörü" olarak değerlendirmekte ve nefretle kınamaktadır. Kıbrıs Türk halkı bu türden baskılara ve şiddete ilk kez maruz kalmadı. Toplumsal varoluş mücadelesi, saldırı nereden gelirse gelsin, her hal ve şartta sürecektir.

Saygılarımızla.

Ayşe Davulcu
Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER