Sulariçi esnafının başı hem Vakıflar İdaresi ile hem de borçları ile dertte

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Sulariçi esnafının başı hem Vakıflar İdaresi ile hem de borçları ile dertte

Sulariçi esnafının başı hem Vakıflar İdaresi ile hem de borçları ile dertte

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz tüm sektörlerde etkili olurken borçlarını ödeyemeyen binlerce kişi mahkemelik oluyor. Mahkeme tarafından taksitlendirilmiş borcunu ödeyemeyen binlerce kişiye mazbata gönderilirken, Lefkoşa Surlariçi'nde ayakta kalma mücadelesi veren esnaf hem mazbatalarla hem de kiracısı oldukları Vakıflar İdaresi ile sorunlar yaşıyor.

Sulariçi esnafının başı hem Vakıflar İdaresi ile hem de borçları ile dertte
A- A A+

ESNAF VAKIFLARA BORÇLU

Vakıflar İdaresi'ne ait yerlerde kiracı olan esnaf borçlarından dolayı mahkemelik. Vakıflar'a olan kira borcunu ödeyemeyen esnafın başı, hem Vakıflar İdaresi ile hem de kendilerine gönderilen mazbatalarla dertte. Yaşadıkları sıkıntıları gazetemize anlatan esnaf, kazanamadıkları için kiralarını ödeyemediklerini belirtirken, biriken kira borçlarına uygulanan yüksek faizlerin de bellerini büktüğünü söyledi. Kimi esnafta, Vakıflara olan borcunu ödemek için bankadan kredi çekmiş ancak Vakıflara borcunu ödeyen esnaf, bu kez de banka ile mahkemelik olmuş. Esnaf, Vakıflar'ın yüksek kiralarının düşürülmesini ve uygulanan faiz oranlarının düşürülmesini talep ediyor.

ERDAL PEKER

"İşlerimiz çok kötü durumda. Bazen siftah etmeden dükkânı kapatıyoruz. Ben dahil buradaki çoğu esnafın vakıflara borcu var. Kimisi 15 bin TL, kimisi 30 bin TL borçlu. Bu borçlar nedeniyle çoğumuz mahkemelik olduk. Üstelik borçlara yapılan faizlerde işin cabası.

MEHMET YUMUŞAK

Benim iş yerim Vakfılar İdaresi'ne ait. İşlerim kötü olduğu için kiramı ödeyemedim. Vakıflar Dairesi beni mahkemeye verdi. Mahkeme borcumu taksitlendirdi. Şimdi bu borçları taksit taksit ödemeye çalışacağım. Eğer ödeyemezsem hapis cezası alabilirim. AncakVakıflar'ın uyguladığı faizler çok yüksek. Faizlerindirilsin ki borçlular borçlarını ödeyebilsin. İş olsa neden borcumuzu ödemeyelim ki. Biz esnaf olarak faiz affı istiyoruz. Çoğumuzun durumu gerçekten de çok kötü.

TANER HASTAN

Benim de Vakıflar İdaresi'ne borcum var. Buradaki esnafın çoğu Vakıf'larla mahkemelik. Vakıflar İdaresi son iki yılda kiralara çok yüksek zamlar yaptı. Üstelik borçlara uyguladığı faizlerde çok yüksek. Ayrıca zarar ettiğimden dolayı dükkânı devretmek istedim. Ancak her devir işleminde vakıflar kiraya zam yaptığı için ve zaten kira çok yüksek olduğu için kimse yanaşmadı. Her yerde ekonomik kriz var. Çoğu kez ayın 10 gününü siftah yapmadan geçiriyoruz.

DÜKKÂNI BASTILAR O DA KAÇTI

Vakıflar İdaresi'ne ait dükkânda kiracı olan arkadaşım, vakıflara olan borcunu ödemek için bankadan kredi çekti. Vakıflara olan borcunu ödedi ancak bu kez de bankaya olan borcunu ödemekte güçlük çekti. Banka mallara haciz koydu, alacaklılar da dükkânı talan etti. O da çareyi kapıya kilit vurup ülkeyi terk etmekte buldu. O kaçtı ama ona kredi çekmesi için kefil olan kişinin banka ile başı belaya girdi.

ASAF İSFENDİYAROĞLU

Ben uzun bir süreden beridir kar yapmadan çalışıyorum. Neredeyse zararına dükkânı işletiyorum. Biz Surlariçi'nde iş yapmaya çalışıyoruz. Burası ile Dereboyu arasında büyük bir fark var. Dereboyu'nda bir mağazada satılan ürün ile buradaki mağazada satılan ürün fiyatı arasında dağlar kadar fark var. Bu sebepten dolayı Vakıflar İdaresi'nin piyasa fiyatları ile bize mal kiralaması saçma. Bunları göz önünde bulundurmak zorundalar. Üstelik kira fiyatları son iki yılda çok yükseldi ve biz bu kiraları karşılamakta güçlük çekiyoruz.

VAKIFLAR İDARESİ: 45 KİŞİ MAHKEMELİK

Lefkoşa Surlariçi'nde Vakıflar İdaresi'ne ait dükkânlarda kiracı olan esnaf, kira fiyatlarından, yüksek faizlerden şikâyet ederken Star Kıbrıs'a açıklama yapan Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, esnafın aksine kiraların ve faizlerin yüksek olmadığını söyledi. İşyeri amaçlı kiralanan yerlerin fiyatının, piyasa fiyatlarına göre belirlendiğini kaydeden Kaymakamzade, kiraların uygun olduğunu ifade etti.

SON ÇARE MAHKEME

Vakıflar İdaresi'nin 45 kişiyi mahkemeye verdiğini belirten Kaymakamzade, kirasını ödemeyen kiracının en son çare olarak mahkemeye verildiğini; çoğu esnafın kirasını düzenli ödediğini, kimisinin ise problem çıkarttığını söyledi. Ekonomik krizi öne süren bazı esnafın kirasını ödememek için bu bahaneyi kullandığını ifade eden Kaymakamzade, "Vakıflara olan kirasını ödemeyen bazı esnaf krizi bahane ediyor.

KRİZ BAHANE

Ancak onlar her zaman bir şeyleri bahane ederek ödeme yapmaktan kaçınıyor. Biz de bu şekilde davranan kişileri en son çare olarak mahkemeye veriyoruz"dedi. Yüksek faiz iddialarına da yanıt veren Kaymakamzade, faizlerin aksine aydan aya düşürüldüğünü ilk ay uygulanan yüzde 4 oranında faizin ikinci ay yüzde 3 oranına düştüğünü ve bu oranların geçmiş yıllara nazaran daha düşük olduğunu kaydetti.

BİNLERCE MAZBATA ALDILAR

Öte yandan mahkeme aşamasından sonra mahkeme kararı ile borçları taksitlendirilen ve buna rağmen yine de borçlarını ödeyemeyen binlerce kişinin evine mazbata gönderildi. Lefkoşa Yüksek Mahkeme Mukayyitliğinden alınan istatistiki bilgilere göre, Ocak-Mayıs 2011 tarihleri arasında 5 bin 17 kişiye mazbata gönderildi.

LEFKOŞA BAŞI ÇEKTİ

Bu yıl Lefkoşa'da bin 568 kişinin evine mazbata gönderilirken, Gazimağusa'da,borcundan dolayı bin 325 kişiye mazbata mağduru oldu. Güzelyurt'ta ise bin 11 kişiye mazbata gönderilirken bu oranı 638 mazbata ile Girne izledi. En az mazbata gönderilen yer ise 475 mazbata ile Lefke oldu.

Suna Erden - Star Kıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER