Yorgancıoğlu: "Şiddet uygulayan polislere soruşturma başlatılmalı"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Yorgancıoğlu: "Şiddet uygulayan polislere soruşturma başlatılmalı"

Yorgancıoğlu: "Şiddet uygulayan polislere soruşturma başlatılmalı"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) bugün saat 10.00'da Polis Genel Müdürlüğü önünde bir protesto eylemi düzenledi. Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın adayı ziyareti sırasında polisin protestoculara uyguladığı şiddetin kınandığı eylemde, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, bir basın açıklaması yaptı.

Yorgancıoğlu: "Şiddet uygulayan polislere soruşturma başlatılmalı"
A- A A+

Kıbrıs Postası

Yasalara göre herkesin gösteri ve yürüyüş yapma hakkı olduğunu belirten Yorgancıoğlu, UBP iktidarının sırf birilerine şirin görünmek için eylem yapan insanlara orantısız bir güç gösterisi uyguladığını savundu.

"Polis örgütünü kullandılar" diye konuşan Yorgancıoğlu, ülkenin yasalarına göre polisin eylemcileri tutuklaması veya mahkemeye sevk etmesinin olağan olduğunu ancak sadece eylem yaptıkları için insanların uyarıda bulunmadan saldırıya uğratılmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, "KKTC'nin güvenliğini sağlamakla görevli polis örgütü, güvenliğimizi gelecekte nasıl sağlayacaktır?" diye sorarak, fiilen herhangi bir karşıt duruş sergilemedikleri halde insanları darp eden görevlilerin soruşturmaya alınması gerektiğini düşündüklerini açıkladı.

Adaletin yerine gelmesinin, polise güvenin tazelenmesi için de kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Yorgancıoğlu, aksi halde hem polis örgütüne olan güvenin ortadan kalkacağını, hem de haksız yere uygulamaya maruz kalanların kendi adaletlerini sağlama yoluna giderek başka bir yanlış yapılacağını kaydetti. Bu süreçte basına yansıyan görüntülerin dağıtılarak soruşturma başlatmakta büyük yarar olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, DP ve TDP ile Başbakanlık önünde yapacakları ortak eylemde de taleplerinin bu yönde olacağını açıkladı.

Yorgancıoğlu, soruşturma başlatılmadığı takdirde yasaların üstünlüğü, demokrasi ve eylem yapma özgürlüğünden bahsetmenin mümün olmayacağını kaydederek . PGM'ye şiddet uygulayan polislere soruşturma açması ve soruşturma tamamlanana kadar söz konusu polislere görevden el çektirmesi gerektiği çağrısında bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER