Ersin Tatar: "Kurlardaki artış KKTC'nin rekabet gücünü artırabilir"

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

Ersin Tatar: "Kurlardaki artış KKTC'nin rekabet gücünü artırabilir"

Ersin Tatar: "Kurlardaki artış KKTC'nin rekabet gücünü artırabilir"

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye pazarının KKTC'ye daha kolay açılması için girişimleri olduğunu belirtti ve "ülkede çalışıp üretene her zaman bir pazarın bulunacağını" söyledi.

Ersin Tatar: "Kurlardaki artış KKTC'nin rekabet gücünü artırabilir"
A- A A+

Maliye Bakanı Ersin Tatar, Günay Çerkez başkanlığındaki Ticaret Odası heyetini kabul etti.

Tatar kabulde, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC'ye gelmesinin Kıbrıs Türk halkı için moral kaynağı olduğunu ifade etti. Tatar, Başbakan Erdoğan'ın ziyaretinde çok önemli mesajlar verdiğini de kaydetti.

Ticaret Odası'nın çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyleyen Tatar, KKTC ekonomisinde bazı sorunların olduğunu, ancak çalışanlar, hükümet ve devletin istişare içinde hareket ederek sorunlara köklü çözümler bulabileceğine inandığını belirtti.

Türkiye pazarının KKTC'ye daha kolay açılması için girişimleri olduğunu anlatan Tatar, ülkede çalışıp üretene her zaman bir pazarın bulunacağını söyledi.

Kıbrıs Türk işinsanlarının dünyayla entegre olarak tüm hizmetlerini halka sunmakta çok başarılı olduklarını ifade eden Tatar, çarşının ve üretimin gelişmekte olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Alınan tüm tedbirlere rağmen kamu maliyesi üzerinde çok büyük bir yük olduğunu belirten Tatar, bu yük nedeniyle vergilerde ancak sınırlı indirimler yapılabildiğine işaret etti. Kamu maliyesindeki yükün dengelenmesiyle vergilerde indirimlerin yapılabileceğine dikkat çeken Tatar, "Biz ne kadar ucuz olursak, bu ülkenin lokomotif sektörleri gelişir ve dış pazarlarda turizm eğitim gibi sektörlerin gelişmesine vesile olur" dedi.

KUR ARTIŞI REKABET GÜCÜNÜ ARTIRABİLİR

Son günlerde döviz kurlarında yaşanan artışa da değinen Maliye Bakanı Ersin Tatar, bunun KKTC'nin rekabet gücünü arttırabileceğini, Güney'e olan ticaretin azalabileceğini veya Güney'den KKTC'ye alışveriş için geleceklerin olabileceğini söyledi. Tatar, fiyatlama politikalarının buna göre düzenlenmesinde fayda olacağını kaydetti.

Ülkedeki Kıbrıs Türk sermayesinin güçleneceğine inandığını söyleyen Tatar, "Kendi sermayemiz ne kadara güçlenirse, ne kadar bu ülkenin fırsatlarından yararlanabilirse bu ülke o kadar güçlü olacaktır" dedi.

Ülkede eğitim, turizm, ticaret, inşaat ve enerjide büyük potansiyel olduğunu, suyun gelmesiyle tarımın da potansiyelinin artacağını belirten Tatar, bunu TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ziyareti sırasında belirttiğini sözlerine ekledi.

Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez de, ekonominin önünün açılması ve ülkenin kalkınması doğrultusunda yaptıkları çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunmak istediklerini kaydetti.

Özellikle ekonomiyi kayıt altına alma çalışmalarının ve yeni vergi binası inşaatı sürerken bilgilerini paylaşmak istediklerini ifade eden Çerkez, amaçlarının özel sektör şirketlerini, programda olan özelleştirmeye hazırlamak olduğunu belirtti. Çerkez, özel şirket sermayelerini güçlendirip, büyümeye yönelik fikirlerini Tatar'la paylaşmak istediklerini söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER