Alsancak Belediye Başkanı, baskı uyguladığı gerekçesiyle dava ediliyor

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.52

8.60

$

7.29

Alsancak Belediye Başkanı, baskı uyguladığı gerekçesiyle dava ediliyor

Alsancak Belediye Başkanı, baskı uyguladığı gerekçesiyle dava ediliyor

Alsancak Belediyesi'nde 1985 yılında maliye memuru daha sonra ise idare amiri olarak görevini devam ettiren Ahmet Atabek, Belediye Başkanı Yücel Atakara'nın kendisine maddi ve manevi baskı uyguladığını iddia ettiği belediye başkanını mahkemeye vermeye hazırlanıyor.

Alsancak Belediye Başkanı, baskı uyguladığı gerekçesiyle dava ediliyor
A- A A+

UYARISIZ MAAŞ KESİMİ

Ahmet Atabek Alsancak Belediyesi'nde belediyeler yasasının değil Yücel Atakara Yasasının hakim olduğunu ifade etti. Bir süre önce Yücel Atakara'nın emriyle idare amirliği odasının elinden alındığını, Ocak ayından beri de her ay bir veya iki gün maaşından gerekçesiz kesinti yapıldığını iddia eden Atabek, 15 Nisan 2011 tarihinde bir şikayet yazısı yazarak, Sayıştay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı'na gönderdiğini, ancak bu güne kadar cevap gelmediğini söyledi. Ahmet Atabek iddialarını şöyle sıraladı:

GİT SALONDA OTUR

Alsancak Belediyesinin kuruluşundan bugüne kadar en uzun süre yöneticilik yapan çalışanlardan biriyim. Bu nedenle şahsıma yapılan ve yapılmaya devam edilen haksızlıklara daha fazla seyirci kalmamak için bu yapılanların duyulmasını istedim. Ben dahil hiç kimsenin keyfi uygulamalarla belediyede huzursuzluk çıkarıp tutmakla yükümlü devam defterini tutmadan, işe geç geldin gerekçesini sözlü olarak ileri sürüp ücretimi kesemeyeceği ve beni gerekçesiz odamdan dışarıya atmak suretiyle "git salonda otur ve gelen gideni yaz" talimatı vererek kararlar üretemez. Benim tek isteğim yasal kurallar içerisinde asli görevim ne ise onu yapmak arzusundayım.

YARGIDAN GERİ DÖNER

Belediyeler yasasının 61. Maddesine değinen Atabek, bu yasanın bir belediye başkanının görev ve yetkilerinin sınırladığını, görev ve yetkileri içinde ceza kesmeye yönelik sadece ihtar ve kınamanın dışında başka yetkisi olmadığını iddia etti. Bu cezaları vermek içinde kuralların olduğunu ve savunma hakkının verilmeden yapılan bütün cezalandırılmaların yargıdan geri döndüğünü söyledi.
Ahmet Atabek, Alsancak Belediye Başkanı Yücel Atakara'nın, yalnızca keyfi olarak her ay maaş kesimi yapmakla kalmadığını, görevini yapmak isteyen ama engellenen bir idare amirinin haksız yere maaş almasını sağlamakla suçladı ve devam etti:

Çalışmak istiyorum

"Ben çalışmak istiyorum, oysa başkan bana "Git dolaş gel " diyor. Ben idare amiriyim, 25 yıllık tecrübem var, bölgeme eskisi gibi çalışarak hizmet etmek isterken, bana uygulanan psikolojik baskı ile başkan beni emekliye sevk etmek istiyor. Ben bu konuyu yargıya taşıyıp bana yapılan haksızlığı hukuk yoluyla bertaraf edeceğim."

Haluk Doğandor - Star Kıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER