İÇ HABERLER
okuma süresi: 6 dak.

Turizm Bakanlığı'nın KKTC tanıtım etkinlikleri Türkiye'de sürüyor

Turizm Bakanlığı'nın KKTC tanıtım etkinlikleri Türkiye'de sürüyor

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı'nın Kıbrıs Türk turizmi, folkloru, mutfağı ve el sanatlarını Türkiye'de tanıtım amaçlı etkinlikleri sürüyor. Bakanlık, Mayıs ayında İstanbul'da düzenlediği ilk tanıtımın ardından ikinci etkinliği, İzmir'de gerçekleştiriliyor.

Yayın Tarihi: 26/07/11 09:59
okuma süresi: 6 dak.
Turizm Bakanlığı'nın KKTC tanıtım etkinlikleri Türkiye'de sürüyor
A- A A+

Kordonboyu, Gündoğdu Meydanı'nda dün etkinliklerin açılış konuşmaları yapıldı, İzmirlilere Kuzey Kıbrıs turizmini tanıtıcı katalog ve broşürler dağıtıldı, Kıbrıs Türk mutfağına özgü yiyecek ve içecek ikram edildi, folklor gösterisi sunuldu, Kıbrıs türkülerini yansıtan konser verildi.

Etkinlikte açılış konuşmalarını, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ve Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan yaparken; folklor gösterisini Devlet Halk Dansları Topluluğu sundu, konseri de SOS müzik grubu verdi.

Bugün saat 19:00'da Devlet Halk Dansları Topluluğu folklor gösterisi ile devam edecek etkinlik, SOS konserinin ardından Kıbrıslı Türk şarkıcı Eylem'in konseriyle sona erecek.

Dün akşamki etkinliğe, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, İzmir Valisi Cahit Kıraç, UBP Girne Milletvekili Mehmet Tancer, KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, İzmir Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Müdürü Derviş Gezer, Kültür Dairesi Müdürü Derviş Beyit, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, bakanlık yetkilileri ve İzmirliler katıldı.

ÜSTEL

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, açılışta yaptığı konuşmada, 2011 yılının Türkiye'de Kuzey Kıbrıs yılı ilan edildiğini anımsatarak, bu kapsamda bakanlığının Kuzey Kıbrıs'ı Anavatan insanına daha iyi tanıtma hedefiyle bir dizi etkinlik düzenlemekte olduğunu kaydetti.

İlkini geçen Mayıs ayında İstanbul'da yaptıktan sonra ikinci etkinliği İzmir'de gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Bakan Üstel, bu kapsamda Başbakan İrsen Küçük'ün de İzmir halkına selam gönderdiğini aktardı..

Turizmin Kuzey Kıbrıs'ın lokomotif sektörü olduğunu ancak karşılaşılan ambargo ve dünyanın uyguladığı izolasyonlar nedeniyle bir takım sorunlar yaşandığını dile getiren Bakan Ünal Üstel, her platformda olduğu gibi bu alandaki güçlüğü de Türkiye ile birlikte aşacaklarına inanç belirtti.

Bakanlığının Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ile birlikte yaptığı ortak çalışma sonucunda KKTC'ye 13 değişik ülkeden 'charter' seferlerle turist getirmeye başladıklarını söyleyen Bakan Üstel, mevcut baskı ve ambargolara rağmen bu yıl otellerin yüzde 80-85 doluluk oranı yakaladığını vurguladı.

Türkiye'den daha çok sayıda insanı Kuzey Kıbrıs'ta ağırlamayı ve turizmden daha fazla pay almayı istediklerini ifade eden Bakan Ünal Üstel, İzmirlilere "tarihten gelen bağ dokumuzu daha da güçlendirmek ve sizlere Kuzey Kıbrıs'ı bir kez daha tanıtmak için bugün buradayız" dedi.

Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Üstel konuşmasına son verirken, tatil yapmayı düşünen İzmirlilerin programlarına Kuzey Kıbrıs'ı da dahil etmelerini istedi.

KIRAÇ

İzmir Valisi Cahit Kıraç da, yaptığı konuşmada, 2011 yılının Türkiye'de 'Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıtım yılı' ilan edildiğini belirterek, bu kapsamda İzmir'de çeşitli etkinliklerin düzenlenmekte olduğunu i söyledi.

Kıraç, "izolasyonların kalktığı, KKTC vatandaşlarının özgür, bağımsız bir devlet vatandaşı olarak dünyanın her tarafından ilgi gördüğü ve turizm cennetti olarak bilinen o coğrafyaya yabancı ülke vatandaşlarının rahatça gidebilecekleri , tatillerini geçirebilecekleri bir Kıbrıs istiyoruz" dedi.

Son günlerde Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı ve Dışişleri Bakanının Avrupa Birliği ile olan ilişkilerde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kıbrıs'ta olması gereken boyutunu net bir şekilde dile getirdiğini de anımsatan Vali Kıraç, "Kıbrıslı kardeşlerimiz çok uzun yıllar orda sıkıntılar çektiler ama o coğrafyanın insanı iyiliklere layık insanlardır. O coğrafya kendi potansiyeli ile dünyanın önemli merkezi niteliğindedir. Biz de bu boyutu ile görüyoruz" şeklinde konuştu.

Kıraç, Kuzey Kıbrıs'ın şu an coğrafi konumu ile tanınırlık vasfı arasında bir uyumsuzluk olduğunu belirterek bu eksikliğin mutlaka giderileceğini vurguladı.

TARTAN

İzmir Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan da, konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bugün artık dünyada bilinir bir ülke noktasına geldiğini ve bunun coşkusunun yaşandığını belirtti.

Zaman zaman birtakım sıkıntılar yaşandığını ve haksız bir takım engellerin ortaya çıktığını belirten Tartan, sonuçta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığının hiçbir şekilde göz ardı edilemeyeceğinin görüldüğünü vurguladı.

Kıbrıs'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmadan düşünülemeyeceğini ifade eden Tartan, " biz de İzmir halkı olarak her zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanındayız " dedi

AYDOĞAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ise, 2011 yılının Kuzey Kıbrıs yılı ilan edilmesi ile çok daha büyük tanıtımlar yaparak Kuzey Kıbrıs'a destek olunmasının önemine değindi.

Konuşmasında geçen yıl 12 bin, bu yılın ilk 6 ayında da 6 bin civarında KKTC vatandaşının İzmir'i ziyaret ettiğini belirterek, bunun karşılığında da '150- 200 bin' dolayında İzmirlinin Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

KKTC'nin gittikçe gelişeceğini belirten Aydoğan, yakın geleceğin Kuzey Kıbrıs için daha güzel olacağını ifade etti.

Aydoğan, Büyükşehir Belediyesi olarak Kuzey Kıbrıs'a ellerinden gelen desteği vermekte olduklarını da dile getirdi.

TAK - Uğur İrtem

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.