Av. Barış Mamalı: "Vatandaşların polisi tutuklama yetkisi var"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.25

8.36

$

7.04

Av. Barış Mamalı: "Vatandaşların polisi tutuklama yetkisi var"

Av. Barış Mamalı: "Vatandaşların polisi tutuklama yetkisi var"

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Av. Barış Mamalı, yaptığı basın açıklamasıyla sadece polisin vatandaşı değil, vatandaşın da polisi tutuklama yetkisi bulunduğunu ve bunun yasalarca düzenlenmiş olduğunu savundu. Mamalı, bugün 10.30'da KTOEÖS'te bir basın açıklaması yapacaklarını da duyurdu. Açıklama şöyle:

Av. Barış Mamalı: "Vatandaşların polisi tutuklama yetkisi var"
A- A A+

"Polisin son zamanlarda demokratik eylemlerde vatandaşa karşı çok sert tutumlar içerisinde olduğunu ibretle izlemekteyiz. Polisin anayasal hak ve özgürlükleri insanların güvenle kullanmasını sağlama yerine bu haklarını ihlal edici davranışları alışkanlık haline getirdiğini üzülerek görmekteyiz.

Son yaşanan olaylarda polislerin hiçbir suç unsuru olmadan sırf protesto için topluluk halinde duran insanlarımızı dövüp tartaklamasının hiçbir mazareti olamaz.

Polisin suç işleme ayrıcalığı olmamasına rağmen, darp ve benzeri suçları işleyen polisler aleyhine hiçbir yasal işlem başlatılmamış olması çok düşündürücüdür.

Bu tür eylemler esnasında suç işleyen polislerin bizzat vatandaş tarafından tutuklanmasına imkan sağlayan yasal mevzuata sahip olduğumuzu kamuoyuna açıklamak isteriz.

Ülkede yaşayan herkesin yasalar tarafından tanınan "TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ" bulunmaktadır. İşte bu bağlamda suç işleyen polis olsa dahi eylemcilerin o polisi tutuklayarak alıkoyma hak ve yetkisi vardır.

27.7.2011 tarihinde saat 10:30'da "YURTTAŞIN TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ" hakkında KTOEÖS'te ferruatlı bir basın açıklaması yapılacaktır. Bu yetkinin hangi koşullar altında ve nasıl kullanılacağı hakkında kamuoyuna bilgi verilecektir.

Uyarmak isteriz ki, "YURTTAŞIN TUTUKLAMA YAPMA YETKİSİ" veya "YURTTAŞIN POLİSİ TUTUKLAMA YETKİSİ" kesinlikle ütopik bir olay olmayıp yasalarca düzenlenmiş somut bir durumdur.

FİKRİN VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ
(A) Av. Barış Mamalı - Başkan"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER