TAK yasası Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

TAK yasası Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi

TAK yasası Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) (Kuruluş, görev ve Çalışma Esasları) Yasası, Cumhurbaşkanı'nca onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

TAK yasası Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi
A- A A+

Cumhuriyet Meclisi'nin 11 Temmuz Basın Günü'nde oybirliğiyle kabul ettiği yasayla, 1973 yılında kurulan ajansın 1983'ten beri yürürlükte olan eski yasası yürürlükten kalktı.

Amacı "KKTC'de ve dünyada yaşanan olay, olgu ve gelişmeleri çağdaş habercilik ilkeleri ve tarafsızlık ilkesi doğrultusunda haberleştirecek, halkın bilgisine sunulacak şekilde hazırlayacak, kamu tüzel kişiliğine sahip ajansın, kuruluş, görev, yetki ve çalışma esaslarını düzenlemek" olarak özetlenen yeni TAK Yasası'yla, ajans yeniden yapılandırılmış olacak.

Yönetim kurulu üye sayısının 5'ten 9'a çıkarıldığı yasayla Cumhurbaşkanı'nca atanacak iki üye; Mecliste temsil edilen ana muhalefet partisinin belirleyeceği bir üye ve TAK çalışanlarının örgütlü bulunduğu en çok üyeye sahip yetkili sendikanın kendi arasından atayacağı bir üye de yönetim kuruluna eklendi. Ajansın yönetim kurulunda halen ajans müdürü, BRTK müdürü, Bakanlar Kurulu'nca atanan iki üye, Enformasyon Dairesi Müdürü ve en fazla sarı basın kartı hamili üyeye sahip örgütün seçtiği bir üye görev yapıyor. Yasa gereği, yeni yönetim kurulunun bir ay içinde oluşması gerekiyor.

Yeni yasa, "yönetim kurulunun çalışma esasları, disiplin işlemleri, istihdam ve terfi amaçları bakımından yapılacak sınavların türü ve usulü ve ajans personelinin çalışma usul ve esasları" konularında 4 de tüzük yapılmasını öngörüyor.

Geçici, sözleşmeli ve kadrolu statülerinde halen 43 personeli bulunan TAK'ta yeni yasayla geçici ve sözleşmeli personelin kadrolu olabilmesinin de önü açıldı. Uzun zamandır yapılamayan terfilerin ve açılamayan münhallerin de yeni yasayla gerçekleşmesi bekleniyor.

21 Aralık 1973'te kurulan TAK, Kıbrıs Türk medyası yanında Türkiye ve uluslararası medya kuruluşlarına da Türkçe ve İngilizce haber bültenleri, fotoğraf servisi ve Rum basını özetleriyle hizmet veriyor.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER