KTÖS'ten tepki: "Atatürk Öğretmen Akademisi'ni kapattırmayacağız"

loading
5 Ağustos, Çarşamba
£

9.24

8.33

$

7.03

KTÖS'ten tepki: "Atatürk Öğretmen Akademisi'ni kapattırmayacağız"

KTÖS'ten tepki: "Atatürk Öğretmen Akademisi'ni kapattırmayacağız"

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yaptığı yazılı basın açıklamasıyla "Kıbrıslı Türkleri yok edecek politikalara, eğitimi siyasi çıkarlarına alet etmek isteyen çevrelere ve işbirlikçilerine geçit vermeyeceklerini" savunarak, Atatürk Öğretmen Akademisi'nin kapatılmasına izin verilmeyeceğini vurguladı. Açıklama şöyle:

KTÖS'ten tepki: "Atatürk Öğretmen Akademisi'ni kapattırmayacağız"
A- A A+

"Kıbrıslı Türklere ait olan her şeyi yok etmeye karar vermiş çevreler, Kıbrıslı Türk kimliğinin ve kültürünün korunmasında çok önemli bir yere sahip Atatürk Öğretmen Akademisi'nin yapılması gereken giriş sınavında takındıkları tavırla, Akademi'nin de kapatılması sürecini başlatmak istemektedirler.

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinde, eğitimi özelleştirme bahanesi ile dayatılan politikaları ile Kıbrıslı Türklere sırtını dönen işbirlikçi UBP hükümeti ve onun Eğitim Bakanı Sayın Kemal Dürüst, yürüttükleri bu siyasetle Kıbrıslı Türklerin asimilasyonu ve entegrasyonuna hizmet vermektedirler.

Statükonun bekçisi UBP Hükümeti, geçtiğimiz yıl Öğretmen Akademisi'ni kapatmakla ilgili yarattığı sorunla, kamusal alanları devlet eliyle özel sermayeye peşkeş çekme görevini yerine getirmek için adımlar atmıştır. Özel okullara kaynak aktarıp devlet okullarına yatırım yapmayan bu anlayış, taşı, toprağı, sahilleri, Kıbrıslı Türklere ait kurumları sermayeye devretmiş, peşkeş çekmiştir.

Hemşirelik Yüksek Okulu, OTEM, KTHY, DAİ, DAK ve daha sırada bekleyen birçok özvarlığımız neo-liberal politikalar sonucunda batırılmış, kapatılmıştır. Kıbrıslı Türklerin kültürünün, kimliğinin, geleneğinin devamını sağlayacak olan öğretmenleri nitelikli bir şekilde yetiştiren ve bu toplumun ayakta kalmasını sağlayan AÖA'nın giriş sınavını yapmayacağını açıklayarak, kapatılma sürecinin başlatılmasına sendikamız ve halkımız seyirci kalmayacaktır.

Atatürk Öğretmen Akademisi, önceki adı ile Öğretmen Koleji, 1937'den başlayan ve günümüze kadar gelen, toplumun ilkokul ve okul öncesi öğretmen ihtiyacını belirleyerek, planlı ve kaliteli öğretmen yetiştiren, örnek alınması gereken bir kurumdur.

Öğretmen Akademisi, Kıbrıslı Türklerin eğitimdeki yüz akıdır. AÖA, eğitimin metaya, öğrencinin müşteriye, dönüşemediği bir ortam yaratarak, eğitimin parasız, nitelikli bir şekilde devlet eliyle sunulabileceğinin ispatıdır.

Ayrılıkçı rejimin bekçilerinin saldırıları AÖA'ya da yönelmektedir. Başlıca hedef, her şeyi alınır satılır bir metaya dönüştürmektir. Kamusal eğitime en güzel örnek olarak kaliteli öğretmen yetiştiren AÖA'nın bu yapısı, eğitimi metalaştırmak isteyen zihniyeti rahatsız etmektedir.

Sendikamız, Atatürk Öğretmen Akademisi giriş sınavının derhal yapılması gerektiğini savunmaktadır. Öğretmen ihtiyaç analizlerine baktığımız zaman Akademi'ye öğrenci alınması kaçınılmazdır. İki yıldan beridir Müdür ve Müdür Muavini terfilerini açmayıp, "öğretmen eksiği yoktur" anlayışı ile kamuoyunu kandırmaya yönelik politikalar çizen UBP hükümeti ve onun Eğitim Bakanlığı, terfilerden ve emekliliklerden doğacak açıkları partizanlık yaparak geçici öğretmen kadroları ile doldurmak istemektedir.

Ayrıca 2004 yılında yapılan Eğitim Şurası kararlarını tanımayıp hiçbir kararını uygulamayarak "hukmü karakuşi" kararlar veren Sn. Dürüst'ün, bugün bir Eğitim Şurası düzenleyeceğinden bahsetmesi kargaları bile güldürmektedir.

Tüm bu gelişmeler ışığında sendikamız, Akademi'ye yönelik uygulanacak her türlü olumsuz politikanın karşısındadır. Kıbrıslı Türkleri yok edecek politikalara, eğitimi siyasi çıkarlarına alet etmek isteyen çevrelere ve işbirlikçilerine geçit vermeyecektir.

Şu bilinmelidir ki KTÖS, toplumun desteği ile kamusal eğitim hakkı direnişinde, AÖA'nın kapatılmak istenmesi sürecinde geçtiğimiz yıl mücadelesini yükseltmiş ve AÖA'ya yönelik gelecek her türlü darbeye karşı da direnmeye devam edecektir.

Gelinen bu noktada, Akademi konusunu görüşmek için randevu talep ettiğimiz Sayın Dürüst, sendikamıza randevu verme yerine apar topar sınavın yapılmayacağını açıklamıştır. AÖA giriş sınavının yapılmayacağı yönünde karar üreten işbirlikçi UBP Hükümeti ve onun Eğitim Bakanı Sayın Kemal Dürüst'e öğretmenin bugüne dek baskılar ve dayatmalar karşısında yılmadığını hatırlatmak ve AÖA'nın kapatılmasını kendine görev edinmiş olanlara da en güzel cevabı verdiğini ve vereceğini hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla

KTÖS Yürütme Kurulu (a)

Mustafa ÖZHÜR

KTÖS Eğitim Sekreteri"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER