Asım Akansoy: "CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

Asım Akansoy: "CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür"

Asım Akansoy: "CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, ülkede gelinen noktada bir erken seçime gidilmemesi durumunda yaşanan olumsuzluk ve sıkıntıların daha da artacağını vurguladı. Akansoy, ülkede UBP hükümetine karşı oluşan yoğun tepki ve şikâyet yanında yaşanan olumsuzluklar da göz önüne alındığında, CTP'nin seçimi kazanmasının çok güçlü bir olasılık olduğunu kaydetti ve "CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür" diye konuştu.

Asım Akansoy: "CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür"
A- A A+

26 Temmuz 2011

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, erken seçimin şart olduğunu vurgulayarak, halkta UBP hükümetine karşı büyük bir hoşnutsuzluk olduğuna dikkat çekti…

"CTP'nin ölüsü bile şu anki hükümeti siler süpürür"

Akansoy bugün As TV'de Levent Özadam'ın sunduğu "Günaydın Dünya" programına katılarak yeni dönemde CTP-BG'deki yapılanma çalışmaları hakkında bilgi verdi ve ülkedeki genel durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz Haziran ayındaki Genel Kurul'un ardından parti içinde ne gibi çalışmalar yapıldığı ve değişikliklere gidildiğiyle ilgili soruya verdiği yanıtta Akansoy, partinin öncelikle önümüzdeki döneme yönelik çalışma programları yapıldığını ve buna yönelik yoğun bir faaliyet içinde olduklarını kaydederek, değişikliklerin ise ilkeler açısından değil, yöntem ve hareket açısından olduğunun altını çizerek, "CTP bir anda değişikliklerin yapılabileceği partilerden değildir" dedi. –"İster muhalefette isterse hükümette olunsun siyaset yapma biçimini değiştirmek lazım" diye konuşan Akansoy, toplumu ileri götürecek adımlar atılmasının Grekliliğine işaret etti. Akansoy, Yeni yönetimin bu nedenle siyaset yapma biçimini değiştirdiğini, konuların üzerinde daha fazla durulduğunu ve incelendiğini, konuların, sivil toplum örgütleri dolaysıyla toplumla daha yoğun bir diyalog içine girilerek ele alındığını anlattı.

Gözü kapalı "muhalefet yapmak için muhalefet" politikası gütmediklerini de kaydeden CTP-BG Genel Sekreteri, rakip partilere popülist bir yaklaşım sergilemeyeceklerini, doğru olanın doğru, yanlış olana yanlış' diyeceklerini kaydetti. Eroğlu'nun Cenevre'deki politikasını parti olarak desteklediklerini de anımsatan Akansoy, "diğer yol kolay yaklaşım ve kolay politikadır. CTP ülkenin en köklü partisiyse hayatın her alanına dair mantıklı konuşacak bir şeyler olması gerekir ve bu böyle olacaktır" dedi.

Akansoy, CTP-BG'nin Kıbrıs Türk en eski ve barıştan asla taviz vermeyen bir siyasi partisi olduğunun altını çizdiği açıklamalarında şöyle konuştu: "Toplumda zaten yaratılmış bir yorgunluk var. 2004'te referandum oldu, şimdi yine gündemde… Bu kolay sindirilecek bir durum değil… İnsanlar kendi normal yaşamları ve gelecekleri ile ilgili hayal kurmak yerine sürekli bir gerilim içerisinde yaşıyor. İnsanlarımızın sürekli yüklemelerle dolu bir yaşamı var. İnsanımızı bundan kurtulmak istiyor. Dolaysıyla bu yönde bir politikamız olmalı".

Bu görüş çerçevesinde sivil toplum örgütleriyle sürekli temas içerisinde olduklarını ve her kesimle görüştüklerini anlatan Akansoy, "Resmin bütününe bağlı olarak bir tavır alınarak bütünlüklü bir proje ortaya konulması gerekiyor. Çözümler empoze edilmemeli, tartışarak anlaşarak ortaya çıkarılmalı" dedi.

Siyaset kurumunun yıpratıldığını da ifade eden CTP-BG Genel Sekreteri, buna karşın siyaseti toplumdan çekmenin, toplumu, yaşamı siyasetsizleştirmenin mümkün olamayacağını kaydetti ve "Esas yapılması gereken siyaset kurumuna yeniden itibarını kazandırmaktır. Bu başarılır, dürüst, siyaseti koltuk olarak değil, görev alanı olarak gören bir siyaset kurumu yaratılırsa sorunları aşmak daha kolay olabilir" diye konuştu. Akansoy, dünden bugüne; bugünden yarına doğru ve başarılı stratejiler geliştirebilmek için 'dünün' muhasebesinin mutlaka yapılması gerektiğini de kaydederek, "çünkü bugünü ancak düne bakarak aydınlatabiliriz" dedi.

Son günlerde yapılan protesto eylemleri ve polisin takındığı tavrı da programda değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, gerek DAÜ'de DAK ve DAİ'nin devrine karşı yapılan eylemlerde, gerekse KTHY önündeki eylemde polisin tavrı ve tutumuyla gerginliği tırmandırdığını kaydederek, "Polis ne yapmaya çalışıyor, gerilimi artıracak tavır ve davranışı mı sürdürecek, tansiyon düşürecek yöntem mi tercih edecek? doğrusu polisi tanımakta zorlanıyoruz" diye konuştu. Akansoy, polise şiddet uygulama yönündeki emrin kimden ya da nereden geldiği konusunun da belirsiz olduğunu sözlerine ekledi.

ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ

Bir soru üzerine CTP-BG'nin toplumdaki gerek siyasi gerek sosyal ve ekonomik eğilimlerle ilgili düzenli olarak anket yaptırdıklarını ve ülkenin kesinlikle erken genel seçime ihtiyacı olduğunu kaydeden Akansoy, bunun bir gereklilik haline geldiğini söyledi. Akansoy, "ülkede o kadar çok sorun yaratıldı ve hükümetle ilgili o kadar şikâyet var ki CTP'nin ölüsü biler şu anki hükümeti siler süpürür" diye konuştu.
CTP-BG'nin bugün hükümetin ısrarla uygulamaya çalıştığı Türkiye ile imzalanan protokolü masadan kaldıracağını da kaydeden Akansoy, bunun yerine ülkedeki tüm sektörlerin görüşlerini alan yeni bir çalışma başlatarak yeni bir ekonomik program yapacaklarını vurguladı.
Akansoy, özelleştirme ile ilgili soruya verdiği yanıtta ise partisinin Telekomünikasyon dairesi, elektrik gibi ülkenin stratejik öneme sahip hizmet sektörlerinin özelleştirilmesine karşı olduğunu kaydederek, "Eğitim, sağlık, enerji iletişim gibi sektörlerde özelleştirme söz konusu olduğunda kamu yararının öncelikle düşünülmesi gereklidir" dedi.

Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri de değerlendiren CTP-BG Genel Sekreteri, BM Genel Sekreteri'nin Cenevre zirvesinin ardından yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik kararlılığını vurguladığına işaret ederek, "Burada süreç artık iki liderin kişisel beklentilerinin ötesindedir. Bu sürecin referanduma doğru gitme olasılığı çok yüksek. Sayın Eroğlu olumlu gelişme yaşandığını yakınlaşma olduğunu söylüyor. Ben 7 Temmuzda hem Sayın Eroğlu hem de Sayın Hristofias'ın çözüme bağlandığını düşünüyorum" diye konuştu.
Referanduma yönelik bazı spekülasyonlarla ilgili soruyu da değerlendiren Akansoy, "Eğer referandum 1 bir evet ve bir 1 hayırla sonuçlanacaksa bir fayda getirmez. Bu sürecin Kıbrıslı Türklerin kazanımına dönüşecek şekilde planlanması gerekiyor. Yoksa günün sonunda 'Kıbrıs Cumhuriyeti' uluslararası tanınmış bir devlet devam ederken, KKTC tanınmamışlığı sürer" uyarısında bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER