Öğrenci affıyla ilgili yasa yürürlüğe girdi... Başvuru süresi 5 ay

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Öğrenci affıyla ilgili yasa yürürlüğe girdi... Başvuru süresi 5 ay

Öğrenci affıyla ilgili yasa yürürlüğe girdi... Başvuru süresi 5 ay

KKTC Yükseköğretim Kurumları'ndan ilişiği kesilenlere öğrenimlerine devam edebilme hakkı verilmesine ilişkin Af Kanunu, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Öğrenci affıyla ilgili yasa yürürlüğe girdi... Başvuru süresi 5 ay
A- A A+

Cumhuriyet Meclisi'nin kabul ettiği yasa, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından da onaylanarak, 18 Temmuz'da resmi gazetede yayınlandı.

YÖDAK'tan yapılan açıklamaya göre Af Yasası, KKTC'de faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarının hazırlık sınıfları dahil ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisansüstü ve sanatta yeterlilik öğrenimi gören ve bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce başarısızlık, ekonomik nedenler veya kendi isteğiyle yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenleri kapsıyor.

Yurtdışındaki üniversitelerden yatay geçiş yaptıktan sonra yatay geçişleri iptal edilenler ve bir program kazandıkları halde kayıt yaptıramayanlar dahil olmak üzere her ne sebeple olursa olsun yükseköğretim kurumlarıyla ilişiği kesilenler ve/veya öğrenimlerini tamamlamayan KKTC, TC ve diğer ülke vatandaşları bu yasadan yararlanabilecek.

AF YASASI'NDAN YARARLANAMAYACAKLAR

Açıklamaya göre yasadan, kendi ulusal yasasına göre terör suçundan mahkum olanlar veya affa uğramış olsalar dahil hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekarlık, ırza geçme ve benzeri yüz kızartıcı suçlardan dolayı mahkum olan kişiler hiçbir surette yararlanamayacak.

BAŞVURU SÜRESİ 5 AY

Aftan yararlanmak isteyenler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 5 aylık süre içerisinde ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmaları gerekiyor.

Yasanın yürürlüğe girdiği tarihlerde askerlik görevini yapmakta olanlar ise, terhislerini takip eden iki ay içerisinde başvurmaları halinde sözkonusu aftan yararlanabilecekler. Ayrıca, müracaat süresi içinde askere alınmaları gereken KKTC yurttaşları, müracaatları halinde askerliklerini de erteletebilecekler.

Sözkonsu Af Yasası'yla ilgili olarak YÖDAK, KKTC'deki tüm yükseköğrenim kurumlarına bilgi ulaştırıldığını belirterek, yasa ile ilgili tüm detayların üniversitelerin öğrenci işlerinden, ayrıca www.ncyodak.eu adresinden temin edilebileceğini bildirdi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER