DAÜ - Sen'in Eğitim Enternasyonali üyeliğine yapılan itiraz reddedildi

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

DAÜ - Sen'in Eğitim Enternasyonali üyeliğine yapılan itiraz reddedildi

DAÜ - Sen'in Eğitim Enternasyonali üyeliğine yapılan itiraz reddedildi

Dünyanın en büyük sivil toplum örgütü olan Eğitim Enternasyonel (Education International), Güney Afrika'nın Cape Town kentinde gerçekleşen 6. Dünya Kongresi'nde DAÜ-SEN'in daimi üyeliğine Güney Kıbrıs'ta eğitim alanında örgütlü sendikalar tarafından yapılan itirazlarını red etti.

DAÜ - Sen'in Eğitim Enternasyonali üyeliğine yapılan itiraz reddedildi
A- A A+

Eğitim Enternasyonel eğitim sektöründeki çalışanları temsil eden, 170 ülkeden, 400 örgütün 30 milyon üyesinin bir araya geldiği bir federasyondur.

DAÜ-SEN 3 Ağustos 2006 tarihinde başvurmuş olduğu Eğitim Enternasyonel üyeliğine 1 Ekim 2008 tarihinde kabul edilmişti. Ancak daha sonra Güney Kıbrıs'ta örgütlü eğitim sendikaları üyeliğe itiraz etmiş, yapılan itirazın karara bağlanması da Cape Town'daki toplantıya bırakılmıştı.

Söz konusu tarihten Cape Town'daki toplantıya kadar DAÜ-SEN çeşitli platformlarda konuyla ilgili mücadelesini devam ettirmiş ve 6. Eğitim Enternasyonel Dünya Kongresi'nde olumlu bir karar çıkarılabilmesi için gerekli temasları yapmıştı. Sonuç olarak, 26 Temmuz 2011 tarihinde Güney Kıbrısta örgütlü eğitim sendikaların üyelikten atılmamız önerisi ile ilgili yapılan oylamada Güney Kıbrıstan 6 delege dışında 170 ülkeden 1800 delege yapılan itirazın reddi yönünde oy kullanmıştır.

Oylamadan sonra Eğitim Enternasyonel Yürütme Kurulu, DAÜ-SEN'in ilerici, demokrat bir sendika olarak takdir edilecek bir mücadele verdiğini belirtti ve sendikamızın Eğitim Enternasyonel'e önemli katkılar yapmaya devam edeceğine dair inancının altını çizdi. DAÜ-SEN delegasyonu da , Eğitim Enternasyonel çatısı altında eğitim emekçileri için yaptığı mücadeleyi daha etkili biçimde devam ettireceğini belirtmiştir.

DAÜ-SEN

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER