Bulutoğluları: "Muhalif kesimler yalana dayalı söylem geliştiriyor"

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Bulutoğluları: "Muhalif kesimler yalana dayalı söylem geliştiriyor"

Bulutoğluları: "Muhalif kesimler yalana dayalı söylem geliştiriyor"

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Levent Özadam'ın AS TV'de hazırlayıp sunduğu 'Günaydın Dünya' programına katılarak belediye projeleri, UBP'deki gelişmeler ve belediyedeki sorunlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bulutoğluları: "Muhalif kesimler yalana dayalı söylem geliştiriyor"
A- A A+

TOKİ, KKTC'YE GELİYOR

Ankara ziyaretinde Ankara Büyükşehir Belediye Belediye Başkanı Melih Gökçek'in kendisini TOKİ projesi ile tanıştırdığını hatırlatan Bulutoğluları, buradaki modelin de TOKİ modeli olduğunu belirtti. Bulutoğluları, TOKİ'nin Türkiye'de işleri müteahhitlere verdiğini, finans ve organizasyonu yaptığını ve kendi müteahhit şirketleri olmadığı için işi dışarıya verdiğini belirterek, "Bize Belediye Evleri projesinde finansı İspanyol İmmo şirketi verdi. Şartımız da Kıbrıslı Türk müteahhitlerin kullanılmasıdır. TOKİ'nin modelinin aynısı Kıbrıs'ta olacak" dedi.

Tüm sorumluluğun TOKİ'de olmak üzere, Kıbrıslı Türk müteahhitlerin katılımıyla projeyi gerçekleştireceklerini ve TOKİ kaynağını ülkeye sokmuş olacaklarını belirten Bulutoğluları, diğer şehirlerden de benzer yönde talep aldıklarını kaydetti.

"TOKİ gelirse işlerimizi elimizde alacaklar' şeklinde söylentiler çıktığını ancak TOKİ'nin öyle bir şirket olmadığını söyleyen Bulutoğluları, proje sahiplerinin her türlü finans ihtiyacını karşıladığını ve ihaleye çıktığını ifade etti. TOKİ'nin KKTC'ye gelmesinin avantajları olduğuna dikkat çeken Bulutoğluları, TOKİ'nin TL üzerinden çalıştığını, bu nedenle dövizdeki artıştan etkilenmeyen insanların ödemelerini daha kolay yapabileceğini vurguladı.

TAMAMLANAN BELEDİYE EVLERİ...

Tamamlanan Belediye Evleri projesiyle ilgili olarak konuşan Bulutoğluları, Lefkoşa Tapu Dairesi, Elektrik Kurumu ve belediye çalışanlarına teşekkür etti. Kanalizasyon kısmındaki eksikliklerin tamamlanmasında yardımcı olan TC Yardım Heyeti'ne de teşekkürlerini sunan Bulutoğluları, su işlerinin tamamlanmasını da belediye personelinin gerçekleştirdiğini hatırlattı.

ERDOĞAN ZİYARETİ İLE İLGİLİ İDDİALAR...

Bulutoğluları, Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti nedeniyle özel olarak temizlik ve masraf yapıldığı yönündeki iddiaları da yanıtlayarak şöyle konuştu:

"Her bölgede temizliklerimiz devam ediyor. Tarihinde ilk kez belediye, kendi insanlarıyla bu işi yapmaya çalıştı ve bir noktaya kadar geldik. Yaklaşık 50-100 bin TL'lik bir masraf oldu. Dıştan yardım çağırdık. Ancak genel işi kendi ekiplerimizle yaptık. Ülkede ekonomik kriz var. Belediye olarak topladığımız paranın dörtte birine düştük. Belediye, ihtiyaçlarını borçlanarak kapatıyor. Borçlanmadan iş yapamazsınız. Ben, iş yapmak için geldim. Kendi sürem içinde ödeyecek şekilde borçlandım ki benden sonraki başkan borçları bıraktı da gitti demesin".

"MUHALİF KESİMLER, YALANA DAYALI SÖYLEM GELİŞTİRİYOR"

LTB'de ne yapılırsa usulüne uygun yapıldığını vurgulayan Bulutoğluları, muhalif kesimlerin dönem dönem yalana dayalı söylemler geliştirdiğini ancak Belediye Meclisi dışında iş yapılamayacağını söyledi. "İlave işler yapacağız. Acil işler olabiliyor. Başka dönemlerde yıllarca ihalesiz işler bile verildi, Sayıştaylık ne yaptı? Bizim en azından ihalemiz var" diye konuşan Bulutoğluları, LTB ile ilgili Sayıştay incelemesiyle ilgili olarak hesaplarının açık olduğunu kaydetti. Bulutoğluları, şöyle devam etti:

"Belgeyle ortaya çıkacaksınız, çamur atarak olmaz. Belgesiz konuşmak olmaz. En küçük bir işi bile belediyenin menfaatlerini koruyarak yapıyoruz. Hazımsızlık var. Hazımsızları kulağından tutup atacağız. UBP'li olduğunu söyleyen, sonradan bu partiye gelmiş kesimler var. Biz bu partide büyüdük. Kendilerini disipline vereceğiz. Kimin ne olduğu ortaya çıkıyor. Astığımız astık kestiğimiz kestik gibi şeyler söyleniyor. Herkes haddini bilip kendi görevini layıkıyla yapsın".

BANDABULİYA'DA TADİLAT... "İYİLİKTEN MARAZ DOĞDU"

Belediye çalışanlarının aldığı maaşın yüksek olduğunu, geçmiş dönemde araç gereç giderleri ve diğer giderlerle birlikte çöp toplamanın belediyeye maliyetinin aylık 300 bin TL civarında seyrettiğini kaydeden Bulutoğluları, şu andaki temizlik ödemesinin aylık 150 bin TL'ye düştüğünün altını çizdi.

Bandabuliya'daki tadilatla ilgili de konuşan Bulutoğluları, tadilatın gerekli olduğunu ve çarşı esnafının mağdur olmaması için kendilerine geçici bir yer tahsis edildiğini anlattı. Söz konusu geçici yerle ilgili sıkıntıları gidermek için uğraştıklarını belirten Bulutoğluları, "Oraya harcanan para ile 2-3 çocuk parkı yapardım. Onlara ayrı bir yer daha vererek ekmeklerini kazanmalarını devam ettirdim. Biraz daha dayansınlar, tadilat iki-üç aya bitecek. Sıcaktan korunabilmeleri için brandalar, gölgelikler kurduk. Bandabuliya çalışanları şikayet etmesinler. İyilik yapmaya çalıştım, iyilikten maraz doğdu" ifadelerini kullandı.

"DİĞER BELEDİYELER PARAYI KAPTI, BANA PARA YOK"

Bulutoğluları, belediyelere yapılan katkı oranlarıyla ilgili olarak ise "Diğer belediyeler parayı kaptı, bana para yok. Mağusa 25 milyon, Girne 18 milyon alırken, Lefkoşa'ya 2.2 milyon hibe verildi" dedi.

"BELEDİYE EVLERİYLE İLGİLİ EKSİKLİKLERİ BİLDİRİN"

Belediye evlerine su sayaçlarının takıldığını ve normald 1300 TL'lik olan bu işlem için hiçbir bedel alınmadığını vurgulayan Bulutoğluları, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bu paradan insanları muaf kılmak için Belediye Meclisi'ne götüreceğim. Elektrik sayacı için Elektrik Kurumu'na sadece 56 Stg. yatırmanız lazım. İlgili şirketle anlaşmada eğer 14 yıllık vadede kalınacaksa koçanınızı alailirsiniz. Daha düşük vade isterseniz, şirketle anlaşıp koçan devrini alacaksınız. Evlerinize gidin, görün, gezin, memnun olmadığınız noktası varsa, size kağıt imzalatmadan önce eksiklikleri gidertip öyle imza atın. Bir yazıyla eksiklikleri yazın. Kopyasını da bize getirin. Biz takipçisi olacağız".

UBP'DE OPERASYON ŞART

Ülke siyaseti ve UBP'deki gelişmelerle ilgili olarak da konuşan Bulutoğluları, artık siyasetten geri dönüşünün olamayacağını söyledi. "Önümüzdeki dönem ne olur bilmem ama şu anda UBP'de devam ediyorum. Parti içinde kazan kaynıyor ama kazanda kaynayanlar, aşağı düşecek olanlar belli değil" diye konuşan Bulutoğluları, "Kazandan düşecek olanları görelim" ifadelerini kullandı.

Parti içinde bazı konularda memnun olmadığını ancak Başbakan İrsen Küçük'ün elinden gelen gayreti gösterdiğini ve yaşına rağmen çok çalıştığını vurgulayan Bulutoğluları, "Ona yardımcı olmaları lazım. Bazı arkadaşlar onu yolda bırakıyor. Onlarla ilgili Başbakan'ın tedbir alması gerekli. Bu iş, takım işidir, birkaç kişi takımı farklı kulvarlara çekiyorsa, değiştirmesi gerekir. Operasyon şart" dedi.

"BELEDİYE'DE ÇALIŞAN KADROLANACAK, ÇALIŞMAYANI EVİNE YOLLAYACAĞIM"

Gelinen süreçte belediye işçilerin işlerine dört elle işlerine sarılmalarını isteyen Bulutoğluları, dışarıdan hizmet satın alınmaması gerektiğini kaydetti. Bulutoğluları, Belediye Emekçileri Sendikası'yla bu ay içerisinde yeniden kadrolama işlemlerini yapacakları bilgisini de vererek, "Çalışanı kadrolayacağım, çalışmayanı kadrolamayacağım, evine göndereceğim. Ekmeğe ihtiyacı olan insan çalışıyor. Bazıları da istismar ediyor. Geçmişten kalanlar çalışmıyor, 'işe gelmeden de para alırım' diyenler var. Onlar dikkatli olsun, evdeki bulgurdan da olabilirler" şeklinde konuştu.

YENİ AÇILIŞLAR...

İki dönemdir uğraş vediğini ve enerjisinin son noktasına kadar uğraştığını da belirten Bulutoğluları, açılışı yapılacak yerlerle ilgili bilgiler verdi. Bulutoğluları, halk sağlığı binası, Metehan'daki büyük kompleks, Haspolat'ta halı saha ve köprü ile Lefkoşa'da çok katlı otoparkın açılışlarının yapılacağını duyurarak, "Sizin sevinciniz benim sevincimdir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER