Taşeronlar Birliği: "Yeni bir vatandaş veya beyaz kimliğe tahammülümüz yok"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Taşeronlar Birliği: "Yeni bir vatandaş veya beyaz kimliğe tahammülümüz yok"

Taşeronlar Birliği: "Yeni bir vatandaş veya beyaz kimliğe tahammülümüz yok"

Kıbrıs Türk Taşeronlar Birliği (KTTB), kayıt dışılık ve ihaleler konusunda Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP)'den destek talep etti. KTTB Başkanı Osman Amca ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'yı ziyaret ederek kayıt dışı işçilik ve KKTC'de yapılacak işler için Türkiye'de ihaleye çıkılması konusunu görüştü. Görüşmede Osman Amca Çakıcı'ya, taşeronların sorunları ile ilgili bir de dosya verdi.

Taşeronlar Birliği: "Yeni bir vatandaş veya beyaz kimliğe tahammülümüz yok"
A- A A+

Amca yaptığı açıklamada, ülkenin en büyük sorununun kayıt dışı yaşam ile kayıt dışı işçilik olduğunu belirtti ve "Bizleri direk etkilediği gibi, sosyal ve ekonomik olarak da büyük boyutlara ulaşmış durumdadır" dedi.

KKTC'de yapılacak işler için Türkiye'de ihaleye çıkılması konusunda ise Amca, KKTC şirketlerinin büyük ihaleler için gerekli araç ve beyin gücüne sahip olduğunu ancak ihalelerin Türkiye'den şirketlere verilerek bilinçli bir şekilde KKTC'deki büyük şirketlerin batırılmaya çalışıldığını savundu.

Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krizden dolayı Güneyde çalışan Kıbrıslı Türklerin açığa alındığını, bunun da kaçak iş gücü ile birleştiğinde ekmek kavgasının daha da zorlaştığını kaydeden Amca, "Bir yeni vatandaşa veya bir yeni beyaz kimliğe daha tahammülümüz yoktur" ifadelerini kullandı.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, yerli işadamının ve yerli müteahhitlerin desteklenmesi taraftarı olduğunu, partinin hazırladığı ekonomik program kitapçığının da bununla ilgili tedbirler içerdiğini kaydetti.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'la KKTC ziyaretinde yaptığı görüşmeye de değinen Çakıcı, Erdoğan'a ihalelerin Türkiye'de açılmasının KKTC'deki şirketleri zor durumda bıraktığını aktardığını, ancak Erdoğan'ın KKTC'de büyük projeler için aranan nitelikte şirketlerin bulunmadığı görüşünde olduğunu kaydetti.

Nüfus konusunda ise Çakıcı, sadece evlilikten her yıl 3 bin kişinin vatandaş yapıldığını, evlilik dışı vatandaş yapılmasının doğru olmadığını Erdoğan'a aktardığını kaydetti.

Erdoğan'ın KKTC halkının refah içinde olduğu yönünde bir bilgiye sahip olduğunu ve bu bilgilerin kendisine Başbakan İrsen Küçük tarafından aktarıldığını belirten Çakıcı, "Kaçak işçiye izin veren, denetlemeyen, TC hükümetine yanlış bilgi veren bir hükümetle karşı karşıyayız. Belli ki bu hükümet buradaki nüfusu artırma yönüne gidecek" dedi.

Ülkede yapılan pek çok eylemin ekonomik nedenler ve yerli işgücünün korunmamasından kaynaklandığını kaydeden Çakıcı, eylemlerin Türkiye ile KKTC arasında kavga yaratmak için yapılmadığını söyledi.

Şehir Planlama Dairesi Müdürü'nün rüşvet aldığı yönündeki iddialar hakkında ise Çakıcı, olayı takip eden bakanın polisi devreye sokmaması nedeniyle bir rüşvet olayının derinlemesine araştırılmasının engellendiğini savundu. Çakıcı, söz konusu olayın polise intikal ettirilmemesinden dolayı İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı'nı istifaya çağırdı.

Hükümetin istifaya zorlanması gerektiğini, bu amaçla Toplumsal Varoluş Hareketi'ni başlattıklarını anlatan Çakıcı, "Bu hükümeti durdurmamız lazım. Aksi takdirde kaçak işçi ve müteahhitliğe izin verilecek" dedi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER