Mehmet Özkardaş: "Toplumsal iflaslar ve icralarla karşılaşacağız"

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.48

8.52

$

7.25

Mehmet Özkardaş: "Toplumsal iflaslar ve icralarla karşılaşacağız"

Mehmet Özkardaş: "Toplumsal iflaslar ve icralarla karşılaşacağız"

Kamu - Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, yaptığı basın açıklamasıyla dövizdeki hızlı yükselişi değerlendirdi. Özkardaş'ın açıklamasının tam metni şöyle:

Mehmet Özkardaş: "Toplumsal iflaslar ve icralarla karşılaşacağız"
A- A A+

"Seçim öncesinde hükümet olmaları halinde; eşel-mobilin her iki ayda bir devam edileceğini, kamuya yeni gireceklerin maaşlarını aşağıya çekmeyi öngören Yasa tasarısını kabul etmeyeceklerini, kazanılmış hiçbir hakkı geriye götürmeyeceklerini, halkın yaşam kalitesini yükselteceklerini söyleyerek, hatta bu konuda imzalı belgeler vererek hükümet olan UBP, hükümet olduktan sonra sözünde durmamış, halkımızı aldatmıştır.

Kontrolsüz nüfusun ve kaçak işgücünün neden olduğu sosyal ve ekonomik çöküntününde faturasını halkımıza çıkaran UBP, hükümette kalma uğruna, ülkemizde yaşanan her türlü olumsuzluğunun, kendi yaptıkları partizanlıkların, usulsüzlüklerin, yasa tanımaz davranışlarının, eylemler karşısındaki demokratik olmayan şiddet uygulamalarının sorumlusu olarak da Türkiye'yi adres göstermekten çekinmemiştir.

İçinde bulunduğumuz durumdan, ancak Toplumsal fedakarlıkla ve ortak paydalarda uzlaşıyla kurtulacağımız gerçeği ortadayken, fedakarlığı sadece toplumun bazı kesimlerinin üstüne yıkmaktaki ısrarları ile halkımızı bölünme noktasına getirmiştir…

En son maaş artışını %3.5 olatak ile 2007 yılında alan kamu çalışanları ve emeklilerin maaşları artan döviz karşısında erimiştir.

Esnaf ve özel sektör çalışanının durumu da aynıdır. Tüm kesimler iflasın eşiğine gelmiştir.

Kurumlarımız batırılmış, emekçinin birikimleri olan İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigortaların içi boşaltılmıştır.

2007 yılında alınan %3.5 artıştan sonra, yani; 2008 sonunda sterlinin alışı; 2.2039 TL iken, bugün itibari ile bir sterlin alışı 2.815 TL olmuştur.

Buna göre sterlin veya döviz borcu olanlar büyük kayıplarla karşı karşıya kalmışlardır.

Zaten çok yüksek olan kredi faizlerinin yanı sıra bir de krediler alınırken borçluya peşinen fatura edilen yüksek masraflar tam bir vurguna dönüşmüştür.

İnsanlarımızın hemen hepsinin döviz borcu vardır. Özellikle de ülkemizde yasayla uygulanan eşel-mobil uygulamasına ve alacağı artışlara güvenerek döviz borcu altına giren sabit ücretliler borçlarını ödeyemeyecek duruma düşmüşlerdir.

Hükümetin bu duruma çözüm bulmaması halinde bir çok memura, emekliye, asgari ücretliye, esnafa hacizler gelecek, toplumsal travma artacaktır.

2008 yılından bugüne dövizdeki artış, %22 olmuştur. Yani, insanlarımızın 100 TL'si, bugün 78 TL'ye inmiştir.

Başka bir deyişle, döviz ödeyerek çocuk okutanlar, kira ödeyenler, ev ve araba taksiti verenler, iş yapanlar hele de, yüksek miktarlarda döviz borcu olanlar batmanın eşiğindedirler.

Şimdi, zamanında yapılan tüm önerilere kulaklarını tıkayarak halkı bu duruma getirenler ne yapmayı düşünüyorlar? İstifa mı edecekler, yoksa hala o meşhur "sihirli formül"'lerini uygulamaya devam mı edecekler!

Türkiye'deki maaş artışlarının dahi gerisinde kalan ve eşel-mobilinde kaldırılmasıyla artık geçinemez olan kamu çalışanlarının, emeklilerin ve asgari ücretle ayakta durmaya çalışanların maaş ve ücretlerine artış yapılmalı, kaldırılan HP yeniden işler hale getirilmeli ve kredi faizleri düşürülmelidir.

Aksi durumda bırakın borçları ödemeyi, toplumsal iflaslarla ve icralarla karşı karşıya kalınacaktır.

Mehmet Özkardaş
Genel Başkan"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER