YAGA Direktörü Derviş Besimler, Sanayi Odası'nı ziyaret etti...

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

YAGA Direktörü Derviş Besimler, Sanayi Odası'nı ziyaret etti...

YAGA Direktörü Derviş Besimler, Sanayi Odası'nı ziyaret etti...

Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Derviş Besimler, üretimin zor bir iş olduğunu vurgulayarak, YAGA'nın yatırımcılara yardımı olmak ve ülkedeki yatırım iklimini iyileştirmek için çalıştığını söyledi.

YAGA Direktörü Derviş Besimler, Sanayi Odası'nı ziyaret etti...
A- A A+

YAGA Direktörü Besimler, bugün öğleden sonra Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, Oda Başkanı Ali Çıralı'yla görüştü.

Ziyarette konuşan Besimler, yatırım denince akla ilk sanayici ve üretici kesimlerin geldiğini ifade ederek, kendisinin de sanayici olduğunu belirtti ve ticarete göre üretmenin zorluklarına işaret etti.

Besimler, yatırım iklimi iyi olmadığı için üretimin de istenen düzeyde olmadığını kaydederek, YAGA'nın bunları iyileştirici çalışmalar yaptığını, Sanayi Odası'nın da bu çalışmalarda önemli yer tuttuğunu belirtti.

YAGA'nın özel-devlet karışımı bir komite olduğunu ve Sanayi Odası'nın da iş yapmada ilk sırada yer alan bir partnerleri olduğunu ifade eden Derviş Besimler, "YAGA'nın sadece dış yatırımcılarla ilgilendiği algısı kesinlikle yanlıştır. Biz tüm yatırımları destekler ve önem veririz" dedi.

YAGA Direktörü Derviş Besimler, dış yatırımcı geldiği zaman ilk önce ülkedeki yatırımcılarla nasıl işbirliği yapılabileceği ve varsa atıl tesislerin nasıl değerlendirilebileceği üzerinde durduklarını; bunlar mümkün değilse dış yatırıma izin verdiklerini anlattı.

Besimler, bürokrasideki açmaz yüzünden sıkıntılar yaşadıklarını da belirterek, bunları aşmak için girişimlerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

ÇIRALI: "SİYASİ OTORİTE ÇOK MÜDAHİL"

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, birçok ülkede benzerleri bulunan YAGA'nın çok iyi düşüncelerle kurulduğunu fakat geçmiş dönemde siyasi otoritenin çok müdahalede bulunması nedeniyle beklenen başarıyı sağlayamadığını söyledi.

Çıralı, tam bağımsız, siyasetin etki alanı dışında, aldığı kararları uygulayabilecek bir yapı istediklerini ifade ederek, YAGA komitesinde özel sektör temsilcileri ağırlıklı olsa da bugüne dek hep siyasilerin müdahaleleri yüzünden istenen çalışmaların ortaya konulamadığını belirtti.

Ülke kaynaklarının en iyi şekilde, verimli değerlendirilebilmesi, yatırımcılara yol gösterilmesi, hangi yatırımlara hangi bölgelerde ihtiyaç olduğunun saptanması ve yatırım ikliminin iyileştirilmesi için YAGA'ya görev düştüğünü belirten Sanayi Odası Başkanı Çıralı, sanayi bölgelerinin kendilerini direkt ilgilendirdiğini, buraların da siyasi etki alanı dışına çıkarılabilmesi için yeni bir yasal düzenleme üzerinde iki kurumun çalışabileceğini ifade etti.

Ali Çıralı, bunun ülke ekonomisinin kalkınması ve üretimin artması için şart olduğunu belirtti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER