Yorgancıoğlu: "Beyaz kimliği olanlar vatandaş olacak imajı yaratılıyor"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Yorgancıoğlu: "Beyaz kimliği olanlar vatandaş olacak imajı yaratılıyor"

Yorgancıoğlu: "Beyaz kimliği olanlar vatandaş olacak imajı yaratılıyor"

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, beyaz kimlik ve yeşil kimlik kartlarıyla ilgili olarak Bakanlar Kurulu'nun aldığı kararı ve İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu'nun konuyla ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Yorgancıoğlu: "Beyaz kimliği olanlar vatandaş olacak imajı yaratılıyor"
A- A A+

Kıbrıs Postası

SİM TV'de Meyil Adakul'un hazırlayıp sunduğu "Öğlen Postası" programına telefonla katılarak açıklamalarda bulunan Yorgancıoğlu, Çavuşoğlu'nun söz konusu uygulamanın Anayasaya aykırılığının bir ayrıntı olduğu yönündeki açıklamasını eleştirdi. Yorgancıoğlu, "Anayasa'ya aykırılık hiçbir zaman bir ayrıntı değildir" diye konuşarak, anayasanın tüm yasaların kaynaklandığını ve insan ve yöneticilerin nasıl hareket edeceğini belirlediğini kaydetti.

"Kimse yaptığı yanlışı, yasadışılığı ve meclisin yetkilerini gasp eden yaklaşımla kanun hükmünde kararname yetkisini kullanmasını ayrıntı olarak lanse edemez" diyen Yorgancıoğlu, anayasanın toplumla yöneticiler arasında bir sözleşme olduğuna dikkat çekti. Anayasanın 12. Maddesinden alıntı yaparak kanun hükmünde kararnamelerin ne koşullar ve konularda çıkarılacağı bilgisini gündeme getiren Yorgancıoğlu, hükümetin meclisi hiçe saydığını savundu. Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

"Bu, yasa ve hukuk tanımazlıktır. UBP, meclisin açık olduğu dönemde, muhalefet partileriyle bu konudaki görüşlerinin dikkate alınacağını söyleyerek toplantılar yaptı. Hassasiyetlerimizin daha iyi anlaşılabilmesi için toplantıların süreceği ve herhangi bi r girişim yapılmayacağına dair hükümetçe söz verildi. Ama beklenildi, meclis kapandı, mecliste yapılması muhtemel karşı çıkış ve eleştiriler göze çarpmasın diye anayasaya aykırı olarak kanun hükmünde kararname ile af çıkarıldı".

Ülkede çok sayıda vatandaş olan işsiz insanın varlığına dikkat çeken Yorgancıoğlu, "Bu kadar işsiz insan ortadayken af çıkması veya kaçak olup da sınırdışı edilen insanların affedilmesinin mantığı nedir?" diye sordu. Ülkede yalnızca çalışanların affının değil, iş hayatında olan kaçak insanların da affının da söz konusu olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, esnaf, yatırımcı ve iş sahipleri ortada dururken herhangi bir vergi ödemeyen kesimlerin iş hayatına girmesine olanak tanımanın anlamının olmadığını savundu. Yorgancıoğlu, şunları kaydetti:

"Geçmişte kayıt yaptırmış ama ekonomik zorluklar nedeniyle yatırımları aksayan insanların affını anlayabilirim. Ama hiçbir şekilde kayıt yaptırmamış insanların, kayıt yaptırıp, vergi verip yatırım yapanlarla bir tutulması yanlış. Yasal gerekler yerine getirilmeli. Çavuşoğlu, 'Beyaz kimlik sahibi olanlar, vatandaşlık hakkına sahiptir' diyor. Bu yanlıştır. Vatandaşlığa müracaat hakkı olabilir ama 'vatandaşlık hakkı' kelimesi yanlıştır. Çavuşoğlu, tüm beyaz kimlik sahipleri vatandaş olacak imajı yaratma hakkına da sahip değildir".

Bu ülkeye emek vermiş insanların bazı hukuki koşullardan daha çok avantaj elde etmesi ile vatandaş olmasının farklı noktalar olduğuna dikkat çeken Yorgancıoğlu, emeğini satarak geçinen insanların hangi ülkede yaşarsa yaşasın, emeklerinin karşılığını almaları gerektiğini savunduklarını belirtti. Yorgancıoğlu, emekçilerin sosyal güvenlik ve sosyal haklardan yararlanmaları gerektiğine vurgu yaparak, "Ancak bu ülkenin kimliğini değiştirecek şekilde vatandaş yapılması başka birşeydir. Biz buna karşıyız. Artık vatandaşlık yalnızca evlilik ve uluslararası hukukun öngördüğü koşullara sahip olunması noktasında ortaya çıkmalı. Bunun dışında kimse vatandaş yapılmamalı" ifadelerini kullandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER