Özçelik: "Kimlik uygulamasıyla cezaya düşen insanlar istismar ediliyor"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Özçelik: "Kimlik uygulamasıyla cezaya düşen insanlar istismar ediliyor"

Özçelik: "Kimlik uygulamasıyla cezaya düşen insanlar istismar ediliyor"

ÖRP Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Özçelik, kimlik ve vatandaşlık konularıyla ilgili olarak SİM TV'de Meyil Adakul'un hazırlayıp sunduğu 'Öğlen Postası' programında konuştu.

Özçelik: "Kimlik uygulamasıyla cezaya düşen insanlar istismar ediliyor"
A- A A+

Kıbrıs Postası

Ülkede tartışılan en önemli konulardan birinin vatandaşlık olduğunu kaydeden Özçelik, muhalefetle yürütülen görüşmelerde UBP'den davet beklerken, hükümetin hiç konuşulmamış bir karar alarak ilgili kararı savcılığa gönderdiğini hatırlattı. "Neticede bu tip meseleleri muhalefet partisi olarak TV'de iki üç cümle olarak öğrenmekten üzgünüz" diye konuşan Özçelik, beyaz kimlik ve yeşil kimliğin anlamını sordu. Özçelik, hükümetin bir an önce savcılığa gönderip görüş istediği bu taslak resmileşmeden önce muhalefet partilerini görüşmeyer çağırmasını beklediklerinin altını çizerek şunları söyledi:

"Bundan önceki taslak çok değişikti. Hükümetin iddiası şuydu: Artık sağlam bir yasa yapalım sorunu kişilerin, siyasilerin iki dudağına bırakmayalım, sistem ve kurallar olsun... Sahte evlilikler yaşanıyorken, hepimizin ortak kanaati evli kalma süresinin 3 yıla çıkarılmasıydı. Cinlik yaptılar. Taslakta evlilik yoluyla vatandaşlık kazanılması 1 yıldan 3 yıla çıkarılıyor ancak 'İçişleri Bakanı 1 yılda da vatandaşlık verebilir' cümlesi vardı. Bunun değişiklikle değil, siyasetle alakası var. Yasayı istediği gibi uygulama anlamı getiriyordu. Buna itiraz etmiştik. Beyaz kimlik, uzun süreli ve daimi ikametgahla ilgili maddeler var. Ama her maddenin sonunda da bir cümle, cinlik ifadesi vardı. Uzun süreli veya daimi ikametgah veya beyaz kimlik için şartları sıralanıyordu, orada siyasi erk yine bir kelime ekledi: 'Bu şartlar yerine gelmelidir, gelince muhaceret müdürü bunun gereğini yapabilir'. İş yine siyasi erkin iki duduağı arasına bırakıldı. Yasal koşullar yerine gelse bile söz konusu haklar muhaceret müdürünün inisiyatifine bırakılıyor".

'Ben yaptım oldu' mantığıyla ilerlendiğini savunan Özçelik, söz konusu uygulamanın Kıbrıs'ta çalışan kaçak veya resmi insanları veya yasalara göre vatandaş, çalışma izinli veya ikamet izinli olup da hakkını elde etmesine rağmen alamamış insanları istismar etme düşüncesi olduğunu iddia etti. Özçelik, "Bu uygulamayı, cezaya düşmüş, ne yapacağını bilmeden oturan insanları istismar etmek, onları kendilerine kul ve muhtaç etmek, partizanca kullanmak olarak değerlendiriyorum" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER