Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Hristofyas'ın başı her halükârda ağrıyacak"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Hristofyas'ın başı her halükârda ağrıyacak"

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Hristofyas'ın başı her halükârda ağrıyacak"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta hükümetin istifa etmesinin müzakere sürecini etkilememesi gerektiğini ancak bu gelişmeler üzerine Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın çok rahat bir müzakereci pozisyonunda olamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu: "Hristofyas'ın başı her halükârda ağrıyacak"
A- A A+

Eroğlu, "Her halükarda Hristofyas'ın başı ağrımaya devam edecek. Bu baş ağrısı ile müzakerelere ne denli konsantre olabilir? Onu -eğer toplantıyı ertelemek gibi bir düşüncesi olmazsa- yarınki toplantıda göreceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün bir kabulü sırasında gazetecilerin sorusu üzerine, Güney Kıbrıs'taki hükümetin istifasını değerlendirdi.

Güney Kıbrıs'ta deniz üssündeki patlama sonrasında karışıklığın durulmadığını, artarak devam ettiğini kaydeden Eroğlu, DİKO'nun ayrılma kararından sonra hükümetin istifasından başka bir çarenin kalmadığını belirtti.

"MUTLAKA BİR KOALİSYON KURULMASI GEREKECEK"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, AKEL'in kendi başına hükümeti yürütmesinin mümkün olmayacağını, mutlaka bir koalisyon kurulması gerekeceğini söyledi.

Eroğlu, "Herhalde Hristofyas, bir ortaklık kurmaya, belki de çok partili bir koalisyon hükümeti kurmaya çalışacaktır… DİSİ ve EDEK'in tavrı ne olacak..? Onları şu anda yorumlamak zor" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiades'in, Hristofyas'ın istifasını istediğini anımsatarak, Rum liderin bir ortaklık kurmakta zorlanabileceğini veya kabul edemeyeceği şartlarla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

"GÖRÜŞMELERİ ETKİLEMEMESİ GEREKİR"

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Güney Kıbrıs'taki siyasi gelişmelerin müzakere sürecini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine, "Bana göre etkilememesi gerekir, çünkü onlarda hükümet istifa ettiği zaman ilk anda akla seçim gelmez. Başkan yeni alternatifler arayarak, hükümet kurmaya çalışır" dedi.

Eroğlu, Güney Kıbrıs'ta başkanlık sistemi uygulandığına ve cumhurbaşkanının hem toplum lideri, hem görüşmeci, hem de başkan olarak başbakan görevi üstlendiğine dikkat çekti.

"HER HALÜKARDA HRİSTOFYAS'IN BAŞI AĞRIMAYA DEVAM EDECEK"

Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle devam etti:

"Her halükarda Hristofyas'ın başı ağrımaya devam edecek. Bu baş ağrısı ile müzakerelere ne denli konsantre olabilir? Onu, -eğer toplantıyı ertelemek gibi bir düşüncesi olmazsa- yarınki toplantıda göreceğiz. Ama huzursuz olacağı muhakkak. Çünkü neticede kurmuş olduğu hükümet istifa etmiş. Zaten milletvekili seçimi sonrasında bir huzursuzluğu olmuştu. O patlamayla ilgili suçlamaların devam edip, istifasını isteyenlerin çoğalması karşısında çok rahat bir müzakereci pozisyonunda olacağını söyleyemem. Yarın biraz sıkıntılı olabilir diye düşünüyorum."

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER