Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, Güzelyurt'u ziyaret etti

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, Güzelyurt'u ziyaret etti

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, Güzelyurt'u ziyaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi bugün, Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği'ni, Güzelyurt Bel-Sen Lokali'nde ziyaret etti. Ziyarette UBP Güzelyurt Milletvekilleri Mutlu Atasayan ile Ahmet Çaluda da Bakan Ünverdi'ye eşlik etti.

Çalışma Bakanı Şerife Ünverdi, Güzelyurt'u ziyaret etti
A- A A+

GÜZELYURT ESNAFI, SIKINTILARINI BAKAN ÜNVERDİ'YE AKTARDI.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, bugün saat 10.00'da BEL-SEN Lokali'nde, Ulus Ese başkanlığındaki Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği yetkilileri ile biraraya geldi. Belediye Çalışanları Sendikası Başkanı Fikret Keleş'in da hazır bulunduğu ziyarette, Birlik Başkanı Ese, bölge esnafının dertlerini Bakan Ünverdi ile paylaştı.

Ekonomik durgunluğun Güzelyurt esnafının en büyük sorunu olduğunu söyleyen Ese, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Güzelyurt verilemez" beyanatının Güzelyurt halkı için bir milat olduğunu ifade etti.Ese, "Bu beyanatı, hep birlikte, beraberlik içinde avantaja dönüştürmeliyiz.Bu kalkınma hamlesini yapmazsak gençlerimizi belirsizlik içinde göç yollarında kaybedeceğiz " dedi.
Ekonomik sıkıntıdan dolayı iş yapamayan esnafın sosyal sigorta primlerini yatıramaz duruma geldiğini kaydeden Ese, biriken sigorta primleri ve cezalarına, bir ekonomik plan çerçevesinde; Türkiye'deki gibi af yoluyla bir yapılandırma istediklerini belirtti.

Güzelyurt esnafının resen vergi yükü altında ezildiğine de dikkati çeken Ese, bölgede geleceğe güven veren, kalıcı bir ekonomik yapının oluşturulmasının şart olduğunu vurguladı.

Ese, 18 Ocak 2010'da yaşanan sel felaketinin tanzimlerinin hala zarar gören esnafa ödenmediğini de işaret etti ve bölgede kalkınma hamlesinin başlaması için Bakanlar Kurulu'nun acilen Güzelyurt'ta toplanmasını talep etti.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de ziyarette yaptığı konuşmada, narenciye şehri olan Güzelyurt'un önemine değindi ve bölgedeki yatırımların teşvik edilmesi için hükümetin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çalışanların geleceğe güvenle bakması ve menfaatlerinin korunması için, Sosyal Sigortalar Yasası'nın yeniden hazırlandığını kaydeden Ünverdi, en erken zamanda sigorta primlerinin gecikme faizlerinde indirim yapılması yönünde çalışmalara başlanacağının müjdesini verdi.
Bölge esnafının vergiler konusundaki sıkıntılarını Maliye Bakanı Ersin Tatar'a ileteceğini söyleyen Ünverdi, Güzelyurtlu gençlerin kendi bölgesinde iş,aş ve ev sahibi olmasının Güzelyurt'un ekonomisinin kalkınması açısından da önemli olduğunu vurguladı. Hükümetin Güzelyurt bölgesinde gençlere arsa dağıtımı yapma yönünde çalışmaları olduğunu ifade eden Ünverdi, Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içinde, Güzelyurt'taki işyeri sahiplerine kredi verilmesi için de müracaatların alınmaya başlandığını anımsattı.

Ünverdi, "Esnafımız ne kadar güçlü olursa, ekonomimiz de o kadar güçlü olur.İşbirliğinden güçbirliği doğar.Önemli olan sorunların çözümünde, birlikte hareket etmektir" diyerek sözlerini tamamladı.

Ziyarette söz alan bölge milletvekillerinden Mutlu Atasayan, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın beyanlarından sonra Güzelyurt halkının motive olduğunu, bölgeye olan ilginin artığını söylerken, UBP Güzelyurt Milletvekili Ahmet Çaluda da Başbakan Erdoğan'ın Güzelyurt'la ilgili açıklamalarının bölge halkının umutsuzluğa kapıldığı bir dönemde yerinde olduğunu ifade etti. Çaluda, Güzelyurt esnafının sabır ve mücadelesinin herşeye rağmen sürdüğünü,bölge halkının sorunlarına çare üretmek ve devlet yatırımlarını Güzelyurt'a getirmek için icraat üretmenin görevleri olduğunu vurguladı.

Güzelyurt Esnaf ve Merkez Birliği üyeleri daha sonra, kendilerini ziyaret eden ilk bakan olarak Bakan Ünverdi'ye teşekkür etti ve çiçek takdim etti.

ÜNVERDİ, İNŞAATI DEVAM EDEN GÜNEŞKÖY 18 YAŞÜSTÜ REHABİLİTASYON MERKEZİ'Nİ ZİYARET ETTİ.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ile işbirliği içinde, hazırlıkları tamamlanmak üzere olan, Sosyal Hizmetler Dairesi'ne bağlı Güneşköy 18 Yaşüstü Rehabilitasyon Merkezi'ni ziyaret etti ve çalışmaları yerinde inceledi.

Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki engelli gençlere hizmet verecek merkezin açılışı, 3 Ağustos 2011 Çarşamba Günü Başbakan İrsen Küçük tarafından yapılacak. Eylül ayında eğitime başlayacak merkez ile, engelli gençlerin sosyal hayata entegre olması ve rehabilite edilmesi hedefleniyor.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER