KTÖS ve KTOEÖS: "Dürüst tehdit ediyor, kuru gürültüye pabuç bırakmayız"

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

KTÖS ve KTOEÖS: "Dürüst tehdit ediyor, kuru gürültüye pabuç bırakmayız"

KTÖS ve KTOEÖS: "Dürüst tehdit ediyor, kuru gürültüye pabuç bırakmayız"

KTÖS ve KTOEÖS, yaptıkları ortak basın açıklamasıyla Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'ün kendilerini tehdit ettiğini ileri sürdü. İki sendikanın ortak açıklamalarının tam metni şöyle:

KTÖS ve KTOEÖS: "Dürüst tehdit ediyor, kuru gürültüye pabuç bırakmayız"
A- A A+

"Ülkeyi yönettiğini iddia eden işbirlikçi UBP Hükümeti'nin Eğitim Bakanı Sn. Kemal Dürüst demokratik eylem yapan öğretmen sendikalarını ve sendikacıları tehdit etmeye başlamıştır.

AÖA'nın kapatılması girişimi içinde bulunan Sn Dürüst, toplumumuzun bu öz kurumunun kapatılmasına karşı mücadele eden örgütlerimizi kendi idaresinde çalışan kurumlar zannedecek kadar kendini kaybetmiştir.

TC Başbakanı Sn. Erdoğan'ın ülkemize yaptığı ziyaret esnasında protesto eylemleri yapmak isteyen örgütleri ve insanlarımızı polisin şiddetine maruz bırakan işbirlikçi ve faşist UBP Hükümetinin bir mensubu olan Sn. Bakan anlaşılan odur ki hızını alamamıştır.

Türkiye'deki AKP Hükümeti ile işbirliği halinde Kıbrıslı Türklere ait eğitim kurumlarını yeşil sermayeye peşkeş çeken, Kıbrıs'ın kuzeyine Türkiye'den sürekli olarak nüfus aktarma politikalarına, Kıbrıslı Türkler'in demografik yapısının değişmesine onay veren, Kuran kurslarını dayatan bu sahte Atatürkçüler şimdi de Kıbrıslı Türklerin öz varlıklarından biri olan ve 1937'den beri öğretmenlerimizi yetiştiren Atatürk Öğretmen Akademisi'nin kapatılmasını getirecek politikalar ortaya koymaktadırlar. Sn. Eğitim Bakanı Kemal Dürüst geçtiğimiz yıllarda da Yakın Doğu Üniversitesi'ne Okul Öncesi Eğitim bölümü açma izni vererek Atatürk Öğretmen Akademisi'nin işlevsizliğini ve süreç içerisinde kapatılmasını getirecek bir girişimin sahibi olmuştur.

Geçtiğimiz günlerde de Eğitim Bakanlığı "Bu yıl Atatürk Öğretmen Akademisi'ne öğrenci alınmayacak" açıklaması yapmış ve bu konudaki kaygılarımızı adeta doğrulamıştır.

Eğitim Bakanlığı tarafından söz konusu açıklama yapılmadan önce ailelerimizden ve öğrencilerimizden gelen bilgi ve duyumları değerlendirmek için bizzat sendikalarımız tarafından Sn. Bakan'dan randevu talep edilmiştir. Biz Sn. Kemal Dürüst'ten randevu beklerken Eğitim Bakanlığı Müsteşarı tarafından "Bu yıl Atatürk Öğretmen Akademisi'ne öğrenci alınmayacak" açıklaması herkesi şok etmiştir.

Eğitim sendikalarımız öğrenci ve ailelerimizin bu konudaki hassasiyetine tercüman olmak üzere birlikte "Atatürk Öğretmen Akademisine Öğrenci alınması gerektiğini" talep eden bir eylem gerçekleştirme durumunda olduk. Bu eylem ve protestoya çok kızan Eğitim Bakanı Sn. Kemal Dürüst kendini nazi subayı gibi görerek BRT televizyonuna telefonla bağlanmış ve biz sendikacıları azarlamaya ve tehdit etmeye başlamıştır. Sn. Eğitim Bakanı binlerce öğretmenin seçtiği biz sendika yöneticilerine yönelik olarak "benim personelimin bugünden itibaren eylem yapmalarına müsaade etmeyeceğim." diyerek bizleri maiyetinde çalışan marabalara benzetmiştir. Yasaları bildiğini zanneden Sn. Eğitim Bakanına Öğretmenler Yasasının 71. Maddesine bir kez daha bakmasını tavsiye etmekteyiz. Ayrıca Sn. Eğitim Bakanı bizleri Uluslararası kuruluşlarca da Türkiye'nin bir alt yönetimi olarak da görülen ve hiçbir ülke tarafından tanınmayan "KKTC'nin bağımsızlığına karşı savaş veren kişiler olarak " niteleyerek haddini aşmış ve bizi birtakım güç odaklarına karşı hedef tahtası yapma gayreti içerisine girmiştir.

Ülke Eğitim Sistemini partizanlığa ve adam kayırmacılığa alet eden bu zihniyet, kendilerinin de Ankara'nın memuru ve hizmetkarı olduğunu unutturmak istemektedir.

Sn. Dürüst şunu da iyi bilmelidir ki bizler Kıbrıslı Türklerin bu adada sosyal ve kültürel değerlerini koruyarak yaşaması için her türlü kavgayı verdik ve vermeye devam edeceğiz. Kuru gürültüye asla pabuç bırakmayacağız.

Saygılarımızla.


Güven VAROĞLU Mehmet TAŞKER
KTÖS KTOEÖS
GENEL BAŞKANI GENEL SEKRETERİ"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER