DP'den uyarı: "Kimlik almak için para yatıranların paraları yanacak"

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

DP'den uyarı: "Kimlik almak için para yatıranların paraları yanacak"

DP'den uyarı: "Kimlik almak için para yatıranların paraları yanacak"

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Bengü Şonya, yaptığı açıklama ile kimlik uygulamasını değerlendirdi. Şonya, söz konusu kararın Anayasa Mahkemesi tarafından iptalinin kesin olduğunu vurgulayarak, kimlik almak için para yatıracak olanların 'paralarının yanacağı' uyarısında bulundu. Açıklama şöyle:

DP'den uyarı: "Kimlik almak için para yatıranların paraları yanacak"
A- A A+

"UBP hükümetinin halkımıza empoze etmeye çalıştığı ve adına "ekonomik paket" dediği uygulamalar ekonomimizin sözde ihtiyacı olan düzenlemeler içindir. Beyaz veya yeşil kimlik uygulamasının ekonominin iyileştirilmesi ile ilgili bağlantısını ve hele Meclisin kapalı olduğu bir dönemde ne gibi bir aciliyet oluşturduğunu anlamak mümkün değildir.

Yasa gücünde kararnameler Bakanlar Kurulu kararı ile yani en fazla 10 kişinin alacağı kararlardan başka bir şey değildir. Bakan olsun veya olmasın ülkemizin sosyal, ekonomik ve hatta siyasal hayatını derinden etkilemesi olasılığı yüksek olan yasaların yeterince görüşülmeden, diğer kesimlerim düşünceleri dikkate alınmadan 10 kişinin inhisarına bırakılması, kabul edilebilir bir durum değildir. Başka partilerden transfer de olsa Mecliste çoğunluğu bulunan ve her hal ve karda istediği yasayı Meclisten geçirme sayısına sahip olduğunu iddia eden bir partinin bu yola başvurması manidardır. Hükümetin Yasaları ve özellikle anayasayı yok sayarak icraat yapmaya çalışması diğer kuruluşlara aynı yönde hareket etmeleri için kötü bir emsal oluşturacaktır.

KKTC Anayasası'nın 112. Maddesi yasa gücünde kararnamelerin sadece ve sadece ekonomik konularla sınırlandırmaktadır. UBP hükümetinin beyaz veya yeşil kimlik uygulamasını yasa gücünde kararname ile yürürlüğe koyma çabası anayasamızın amir hükmüne aykırı bir uygulamadır. Bu durumda hükümetin KKTC Anayasasını hiçe sayarak uygulamaya koymaya çalıştığı beyaz ve yeşil kimlik uygulamasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptali kesindir.

Her ay sonu açıklarını kapatmak için uluorta para karşılığı yasa yapmaya çalışan bu hükümete inanarak beyaz veya yeşil kimlik alabilmek için para yatıracak olanlar, Anayasa mahkemesinin iptal kararı ile birlikte kimliklerinin iptal edilmesine ve hatta emeklilerden yapılan kesintilerde olduğu gibi yatırdıkları paraları da kaybedebileceklerdir.

Anayasaya karşı çıkmakla UBP hükümeti meşruiyetinin kaybını tescillemiştir.

Bengü Şonya
Genel Sekreter"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER