Demokrat Parti, 19'uncu yaşını kutluyor

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.49

8.53

$

7.25

Demokrat Parti, 19'uncu yaşını kutluyor

Demokrat Parti, 19'uncu yaşını kutluyor

Demokrat Parti (DP), kuruluşunun 19'uncu yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Mesajda, "Yeni bir ayrışmaya fırsat vermeden uzlaşı ve diyalogla sorunların çözümüne ve daha mutlu ve çağdaş bir KKTC'nin yaratılmasına biz hep varız. Kıbrıs Türk Milliyetçiliği hem olası bir ortaklığın unsuru, hem de devlet olmanın yapı taşlarını içerisinde barındırmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Demokrat Parti, 19'uncu yaşını kutluyor
A- A A+

Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin siyasi tarihine yeni bir sayfa açan Partimizin 19. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Gururlu ve onurluyuz.

Genel anlamda Devlet varlığı, yaşatılması, tanıtılması,, özel olarak da demokrasi ve demokrat siyaset arayışları içinden yükselen bir meşale, 1992 yılında Demokrat Parti'yi doğurmuştur.

Ilgilenenler bilecek 1990 yılı Genel Seçimleri öncesinde başlayan siyasi kamplaşma, seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla tek parti diktasına dönüşmüştü. O günlerde KKTC'ni kurduğunu yüksek sesle dillendiren siyasi parti, KKTC halkı tarafından tatmin edici bulunmuyor, hatta daha ileri giderek söyleyelim, birlik ve beraberlik içinde ülkeyi yöneteceği Kabul görmüyordu. Bugün yine aynı durumla karşı karşıyayız. Çok geriye gitmeye gerek duymadan şunu söylemek kolay olacaktır. Dün gibi bu gün de ülkemizde Devlet ve Demokrasi anlayışı büyük yaralar almaktadır. 9'lar hareketi kimi zaman UBP'ne alternatif, kimi zaman onu içerden değiştirme amaçlı, hep geçmişten beri var olan ama bir türlü cesaret edilmeyen, bir arayışın gereğini yerine getirmekteydi

Içinden geçinilen o süreçte ülkenin, halkın ve muhalefetin bir antidemokratik ve baskıcı yöntemlerle sesinin kısılmak istendiğini ve tam da bu yüzden halkın daha fazla konuşması, demokrasi adına gerekliğine vurgu yapan dokuz Milletvekili, o dönemin UBP Başkanı ve Başbakana, muhtıra verir. Demokrasi ve Devlet arayışında samimi olanların geleceği noktayı da , bir araya gelerek dağınık olan güçleri birleştirme olarak ortaya koyan 9 Milletvekili, kayıtsız kalınırsa fazla vaktin de olmadığına dikkat çekerek hazırladığı tarihi muhtıra nedeniyle partilerinden ihraç edilirler.

Parti içinde ve kamuoyunda tartıştırılmayan muhtıranın içeriğinden hareketle, kalabalık bir kurucu heyetle Demokrat Parti'nin kuruluş çalışmaları başlatılır.Oluşturulan ilk Demokrat Parti yapısı ile Yeni Doğuş Partisi,Sosyal Demokrat Parti ile birleşerek bugünkü Demokrat Parti'nin zemini ortaya çıkar. Böylelikle KKTC Demokratik siyasal hayatı için bir yeniden doğuş ve birlikte yaşama projesi gelişmiş oluyordu.

Geriye bakıldığında; o günlerde konuşmaya, sağ ve sol diye başlanmadı. KKTC'nin bazı ciddi meseleleri vardı. Bunun yanında o günün ihtiyaçları vardı. Isimden hareket etmeden, mevcut problemden ve çözüm yolları üzerinden hareket edildi. Mesele ve ihtiyaçların birlikte yorumlanması, halk tarafından Kabul görünce, Demokrat Parti adı kuruluşa yakıştırıldı. Yani, Demokrat Parti değişik kesimler tarafından yukarıdan ve aşağıdan ayni anda kuruldu. Hem demokrat hem çağdaş bir görüntü verdi.

Kuruluşu itibarıyla DP; emredici olmayan dayanışmacı; Karamsar olmayan devamlı ufuk açıcı; Ülke geleceğinin tüm kesimlerle birlikte yaratılacağına ve diyaloğa inanan,; Toplumda değişim ve ilerlemenin tek unsur olduğu duygusunu veren ve topluma yukarıdan bakmayan; siyasetleri izlemeye özen göstermiştir.

Ama bugün geldiğimiz nokta Parti olarak gösterilen özverinin, verilen mücadelenin karşılığı olmamıştır. Yine toplumu paramparça eden sorunlar karşısındayız ve bunu kişisel ve partisel menfaatleri nedeniyle doğal karşılayanlar var.

Aynı kararlılıkla 19. yılımızda seslenmek istiyoruz; Siyasetlerimizi 37 yıl biçimlendirmiş olan inançları, taahhütleri ve bağlantıları tekrar gözden geçirme gereği var, ama bunlar gerçekleştirilmeye çalışılırken ulusal uzlaşının, her kademede aranması ihitiyacı da vardır. Yeni bir ayrışmaya fırsat vermeden uzlaşı ve diyalogla sorunların çözümüne ve daha mutlu ve çağdaş bir KKTC'nin yaratılmasına biz hep varız. Kıbrıs Türk Milliyetçiliği hem olası bir ortaklığın unsuru, hem de devlet olmanın yapı taşlarını içerisinde barındırmaktadır.

Partimizin 19. Kuruluş yıldönümünde bu duygu ve düşüncelerimizi halkımızla paylaşıyor, Demokrat Parti'yi kurup bugünlere taşıyan ve Hakkın rahmetine kavuşan arkadaşlarımızı saygı ile anar, tüm partililerimizi, sempatizanlarımızı ve halkımızı coşkuyla selamlarız.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER