KTÖS, KTOEÖS, TRAKAYAD'dan ortak basın toplantısı

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

KTÖS, KTOEÖS, TRAKAYAD'dan ortak basın toplantısı

KTÖS, KTOEÖS, TRAKAYAD'dan ortak basın toplantısı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası ve Trafikte Kazasız Yaşam Derneği ortak açıklama yaparak birlikte hareket etme kararı aldı. Açıklama şöyle:

KTÖS, KTOEÖS, TRAKAYAD'dan ortak basın toplantısı
banner
A- A A+

Bugün trafikteki hesabını bilemediğimiz kayıpların ve sözcüklerle ifade edilemeyecek acıların çağdaş bilim ve bilinçle yeniden oluşturulacak ve temeli eğitime dayanacak olan bir sistem çerçevesinde önlenmesi için Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) olarak Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)'yla birlikte ortak bir mücadele başlatmak için biraraya geldiğimizi belirtmek isteriz.

Öncelikle, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)'na trafik sorunlarımıza gösterdikleri hassasiyetten ve birlikte çalışmak için ortaya koydukları kararlılıktan dolayı çok teşekkür ederiz.

TRAFIKTE ÖLÜMLERE VE EBEDİ SAKATLIKLARA HAYIR! BU KADAR ACI ARTIK YETER!

Ülkemizde, 1999 yılından bu yana kaybettiğimiz 700 den fazla insanımız, en iyi tahminlere göre de sayıları 3500'ü aşan ebedi sakatımız, ve Avrupa Birliği ortalamasını en az ikiye katlayan ölüm sayımız trafikte yaşanan sorunlarla ilgili önlemler almayı geciktirdiğimizin en önemli göstergeleridir.

Trafik eğitiminin yok denecek kadar az olduğu, trafik mühendisliğinin zerresinin bile olmadığı, ve denetim sisteminin gerektiği gibi çağdaş olacak şekilde gelişip yenilenmediği bir ülkede yaşadığımız bu trafik zulmüne bizler "Hayır!" ve "Yeter!" demek için buradayız.

Bizler, arkamıza bilimin gücünü katarak hep birlikte her gün bizi daha çok tüketen trafik sorunlarımıza bilinçli çözümler getirmek için (1) çağdaş bir trafik eğitim sisteminin, (2) çağdaş bir trafik denetim sisteminin, ve (3) trafik mühendisliğinin ülkemize kazandırılması gerektiğine inandığımız için buradayız.

Ülkemizde yaşadığımız trafik sorunları modern ülkelerde çoğu zaman düşük maliyetler karşılığında çözülmektedir. Oysa ki, trafik sorunlarının paralayıcı yükünden kurtarılacağı ümidi verilen Kıbrıslı Türkler 38 yıldır avutulmaktadır. Bu sürede, trafik sorunları bilimsel olarak tanımlanmadan "çözüm" adına bilinçsiz ve gereksiz uygulamalar yapıldı. Trafik çalışmaları tek bir birim altında toplanmadan, yetkileri ve eylemleri en az üç bakanlık arasında serpiştirilmiş bir yaklaşımla çözüm getirilmeye çalışıldı. Dahası, son yıllarda Avrupa Birliği'nin uzmanlara yaptırdığı projelerdeki trafik çözümleri hiçbir sebep verilmeksizin hala uygulamaya konmadı ve, böylece gerçek çözümler daha da geciktirilmiş oldu. Sonuç olarak, çözümsüz geçen uzun yıllar bugünkü kapkara trafik tablosunu ve halkımız arasında çözümlerin artık mümkün olmadığı ümitsizlğini yaratmıştır. Demek ki, çözümleri devletten beklemenin miadı çoktan dolmuştur.

Bu çaresizliğe itilmişlik artık daha çok devam edemez. Trafikte ölüm ve ebedi sakatlık kader değildir, çünkü trafikte kalıcı çözümler mümkündür. Çözüm ve ümit de bizim içimizden doğacaktır.

KTÖS, KTOEÖS, ve TRAKAYAD olarak bizler bugünden itibaren bu kalıcı ve bilinçli çözümlerin aktif geliştiricleri ve takipçileri olmak için zorlu bir yola çıkıyoruz. "Yeter!" demek için azimli ve bilinçliyiz. Trafik problemlerine en uygun çözümlerin en kısa zamanda ortaya konulması ve istikrarlı, bilinçli ve verimli olacak şekilde uygulanması için büyük bir takım halinde çalışmak için kararlıyız. Şunu ifade etmek isteriz ki bu hususta ok yaydan çıkmıştır.

Tüm halkımızı ve ilgili tüm kurum, kuruluş ve örgütlerimizi de "Trafikte Ölümlere ve Ebedi Sakatlıklara Hayır! Bu Kadar Acı Artık Yeter!" demeye ve somut çözümlere ulaşmak amacıyla kuvvetli bir birlik olmaya çağırıyoruz.

Özetle, trafikte köklü bir değişimin zamanı çoktan gelmiştir. Değişim çok zordur ama gereklidir. Öncelikle hepimiz bireyler olarak değişeceğiz. Bozuk trafik sistemimiz de bizimle birlikte değişecek ve bize hizmet verirken ölümleri ve ebedi sakatlıkları da önleyecektir.

Kuvvetlerimizi birleştirerek çıktığımız bu yolda başarılı olacağımıza olan inancımız tamdır. Biz Kıbrıslı Türkler olarak ihtiyaçlarımıza cevap veren ve bizleri yollarımızda seyahat ederken koruyacak modern bir trafik sistemine layığız. Layık olduğumuz bu sisteme de hep birlikte çok çalışarak kavuşacağız.

Bu açıklamayı sonlandırmadan bir kez daha Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) ve Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)'na sonsuz teşekkürler ederiz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER