Türkiye'nin yeni Büyükelçileri belli oldu

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.54

8.63

$

7.31

Türkiye'nin yeni Büyükelçileri belli oldu

Türkiye'nin yeni Büyükelçileri belli oldu

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda 2013 yılı yaz dönemi büyükelçi atamaları belli oldu.

Türkiye'nin yeni Büyükelçileri belli oldu
A- A A+

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, cumhuriyet tarihinin en kapsamlı büyükelçiler kararnamelerinden biri olan yaz kararnamesinde 51 isim ve atandıkları misyonlar şöyle:

Osman Rıza Yavuzalp-Addis Ababa, Şentürk Uzun-Akra/Gana, Fırat Sunel-Asmara/Eritre, Faruk Kaymakcı-Bağdat, Fikret Oğuz Ateş-Bandar Seri Begawan/Brunei Darussalam Devleti, Ergin Soner-Banjul, Metin Kılıç-Bişkek, Emine Birnur Fertekligil-BM Viyana Daimi Temsilciği, Mehmet Ferden Çarıkçı-BM Cenevre Daimi Temsilciliği, Hüseyin Lazip Diriöz-Brazilya, Şakir Fakılı-Budapeşte, Ahmet Demirok-Doha, Mehmet Haluk Ilıcak-Dünya Ticaret Örgütü Daimi Temsilciliği, Sadık Babür Girgin-İslamabad, Cemalettin Aydın-Hartum, Adnan Başağa-Helsinki, İsmail Aramaz-Kabil, İlhan Kemal Tuğ-Punom Pen/Kamboçya, Ayşe Sedef Yavuzalp-Kampala, Şule Öztunç-Karakas, Yönet Can Tezel-Kiev, Korkut Güngen-Kito, Mehmet Dönmez-Kopenhag, Uğur Doğan-Kualalumpur, Mustafa Sarnıç-Kudüs, Sadık Arslan-Lahey, Ferda Akkerman-Lima, Ahmet İhsan Kızıltan- Luanda, Salim Levent Şahinkaya-Lüksemburg, Hatun Demirer-Manama, Esra Cankorur-Manila, Mehmet Fatih Ceylan-NATO Daimi Temsilciliği, Mithat Rende-OECD Daimi Temsilciliği, Ethem Barkan Öz-Panama, Ali Murat Ersoy-Pekin, Yunus Demirer-Riyad, Naciye Gökçen Kaya-Santiago, Aydın Evirgen-Santo Domingo/Dominik Cumhuriyeti, Arslan Hakan Okçal-Seul, Süleyman Gökçe-Sofya, Ömer Kaya Türkmen-Stokholm, Ahmet Ülker-Tallin, Namık Güner Erpul-Taşkent, Zeki Levent Gümrükçü-Tiflis, Hidayet Bayraktar-Tiran, Ahmet Yakıcı-Trablus, Murat Karagöz-Ulanbator, Hüsnü Murat Ülkü-Vagadugu/Burkina Faso, Ayşe Sezgin-Valetta, Mehmet Hasan Göğüş-Viyana, Deniz Çakar-Windhoek/Namibya.

BAKANLIK DIŞINDAN DA GÖREVLENDİRME YAPILDI

Yaz kararnamesiyle, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Dışişleri Başdanışmanlığı görevini yürüten Mehmet Ferden Çarıkçı, Birleşmiş Milletler Cenevre Daimi Temsilciliği'ne getirilirken, müsteşar yardımcıları olarak görev yapan Büyükelçi Mehmet Fatih Ceylan NATO Daimi Temsilciliği'ne, Büyükelçi Emine Birnur Fertekligil Birleşmiş Milletler Viyana Daimi Temsilciliği'ne, Büyükelçi Mehmet Hasan Göğüş ise Viyana Büyükelçiliği'ne atandı.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Hüseyin Lazip Diriöz'ün Brazilya Büyükelçisi olarak görevlendirildiği kararnamede, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zeki Levent Gümrükçü Türkiye'nin Tiflis Büyükelçisi olurken, Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Mehmet Haluk Ilıcak da Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Daimi Temsilciliği'ne atandı.

Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer Riyad'a atanırken, Basra Başkonsolosu Faruk Kaymakcı Bağdat Büyükelçisi oldu.

Kararnamede Bakanlık dışından yapılan atamalar da yer aldı. Buna göre, Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı Trablus Büyükelçisi, Ankara Vali Yardımcısı Şentürk Uzun ise Akra Büyükelçisi olarak görevlendirildi.

İLK KEZ BÜYÜKELÇİ ATANAN MİSYONLAR

Kararnamede, Asmara/Eritre, Bandar Seri Begawan/Brunei Darussalam Devleti, Punom Pen/Kamboçya, Panama ve Santa Domingo/Dominik Cumhuriyeti ilk kez büyükelçi atanan misyonlar olarak yer aldı.

Yeni büyükelçilikler açma kararının, Türkiye'yi dünyada en çok temsil edilen ilk 5 ülkeden biri yapma hedefi doğrultusunda alındığı belirtildi.

GENÇ BÜYÜKELÇİLER ATANDI

Kararnamenin öne çıkan unsurlarından biri de genç büyükelçilerin atanması oldu.

Edinilen bilgiye göre, daha önce Dışişleri Bakanının özel kaleminde görev yapan, ardından Türkiye'nin Houston Başkonsolosu olan Cemalettin Aydin, başarılı performansından dolayı 39 yaşında kritik bir ülke olan Sudan'ın başkenti Hartum'a büyükelçi olarak atandı.

Türkiye'nin Londra Başkonsolosluğu'nda görevli Ahmet Demirok'un da 42 yaşında büyükelçilik unvanını alarak Doha'ya atandığına dikkati çeken kaynaklar, söz konusu atamaların, belli bir yaş ya da kıdem aranmaksızın başarı ve performans odaklı bir terfi sistemi gözetildiğini gösterdiği değerlendirmesinde bulundu.

MALEZYA BÜYÜKELÇİSİNİN OĞLUNA TEBLİGAT

Kararnamenin bir başka ilginç yönü de Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, Malezya'da öğretim üyeliği yaptığı dönemde, orada Türkiye'nin büyükelçiliğini yapan Yalçın Tuğ'un oğlu İlhan Kemal Tuğ'a bugün büyükelçilik tebligatında bulunması oldu.

Özellikle Bosna savaşı döneminde Boşnak öğrencilerle yakından ilgilenen Davutoğlu'nun, konuya ilişkin çalışmalar yürüten Büyükelçi Yalçın Tuğ ile güzel bir diyalog kurduğunu aktaran kaynaklar, Bakanın, yıllar sonra Tuğ'un oğlu İlhan Kemal Tuğ'u, Punom Pen/Kamboçya'ya büyükelçi olarak tayin ettiğine dikkati çekti.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri