Türkiye halkının yarısı ABD'ye düşman

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.49

8.56

$

7.27

Türkiye halkının yarısı ABD'ye düşman

Türkiye halkının yarısı ABD'ye düşman

Amerikan araştırma kuruluşu PEW'in yaptığı son ankete göre Türkiye halkının yüzde 49'u ABD'yi "düşman" görüyor.

Türkiye halkının yarısı ABD'ye düşman
A- A A+

Amerikan araştırma kuruluşu PEW'in yaptığı son ankete göre Türkiye'de ABD'ye olumlu bakan Türklerin oranı altı puan artarak yüzde 21'e ulaştı.

Geçen yılki PEW araştırmasında ABD'ye pozitif bakan Türklerin oranı yüzde 15 olarak açıklanmıştı.

Türklerin yüzde 49'u ABD'yi "düşman" olarak görüyor. Rakam dünyada elde edilen en yüksek oranlardan biri oldu.

Türkler aynı zamanda Çin'i de en yüksek oranda "düşman" olarak gören dört ülkeden biri. Pasifik ülkelerinin oluşturduğu sıralamaya Türkiye yüzde 36'lık oranla girdi.

Dünyada Çin'in süper ekonomik güç olarak ABD'nin yerini almaya başladığı görüşü yaygınlaşıyor.

38 BİN KİŞİ İLE YAPILAN ANKET

Washington'da bulunan PEW Araştırma Merkezi'nin "Amerika'nın Küresel İmajı Çin'den Daha İyi" başlığını taşıyan son araştırması yayımlandı.

"Birçok Görüşe Göre Çin Dünyanın Önde Gelen Gücü Haline Geliyor" alt başlığıyla sunulan anket için Türkiye'de Mart ayında bin yetişkin ile, dünyada ise 39 ülkede 38 bin kişiyle görüşüldü.

Araştırmada, "Son yıllarda olduğu gibi Amerika'nın imajının en olumsuz olduğu bölgeler Müslüman dünyada, özellikle Pakistan (yüzde 11 olumlu bakıyor), Ürdün (yüzde 14), Mısır (yüzde 16) ve Filistin toprakları (yüzde 16).
Son yılın rakamı olan yüzde 15'e göre aslında hafif bir iyileşme olsa da Türklerin sadece yüzde 21'i ABD'ye olumlu bakıyor. Fakat Müslüman dünyası bu konuda hiç de tek biçimli değil ve Amerika, çoğunluğu Müslüman olan Batı Afrika'daki Senegal ve Güneydoğu Asya'daki Endonezya ve Malezya'dan büyük ölçüde olumlu oy alıyor" denildi.

Orta Doğu'da İsrail'in yüzde 83'ü, Lübnan'ın yüzde 47'si, Tunus'un yüzde 42'si ABD'ye olumlu bakıyor. 1999-2000 yılında ABD'ye olumlu bakan Türklerin oranı yüzde 52 idi.

Araştırma raporuna göre Türklerin yüzde 21'i ABD'yi olumlu bulurken, Çin hakkında olumlu düşünceye sahip olanların oranı yüzde 27 çıktı.

Raporda, "Araştırma yapılan ülkelerin çoğunda 30 yaş altı kesim genellikle ABD hakkında olumlu görüşe sahip. Bu özellikle, sadece yüzde 8'inin olumlu değerlendirdiği 50 yaş yukarısı kişilere göre 18-29 yaş arasındakilerin yüzde 38'inin ABD'yi olumlu değerlendirdiği Türkiye için geçerli" ifadesi yer aldı.

Kaynak: Muhalif Gazete

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri