42 yıl sonra açılıyor

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.43

8.49

$

7.23

42 yıl sonra açılıyor

42 yıl sonra açılıyor

İstanbul'da Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıl sonra açılıyor. Yeni demokratikleşme paketine Ruhban Okulu da girdi.

42 yıl sonra açılıyor
A- A A+

Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıl sonra resmen açılıyor. AK Parti Hükümeti'nin yeni demokratikleşme paketine Ruhban Okulunun eğitim yapmasına olanak tanıyan bir madde konulması da benimsendi.

Yeni tasarıda, Ruhban Okulu'nun yüksekokul düzeyinde açılışına imkân verecek bir formül olacak. Böylelikle Patrikhane'nin YÖK'e bağlı vakıf üniversitesi ya da kendi ülkesinin mevzuatına bağlı yabancı üniversite olarak kurulmasına imkân tanınacak. Ancak Patrikhane, YÖK'e bağlı olmayı kabul etmiyor

Bu durumda,, bir şirket bünyesinde yabancı üniversite kurulacak. ve kendi ülkesinin mevzuatına bağlı olacak. Patrikhane'nin, Yunanistan ya da başka bir ülkenin üniversitesi üzerinden Türkiye'de yüksekokul açması sağlanabilecek. Ruhban Okulu'nun 1971'de kapandığı dönemde, özel meslek okulu kapsamında ve dini statüde yeniden açılması için ise Anayasa değişikliği gerekiyor.

169 YILLIK OKUL

Heybeliada Ruhban Okulu, adanın kuzeybatısında Ümit tepesinde bulunuyor.

Okul, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra kurulan bu alandaki ilk akademik okul olma özelliğini taşıyor.

1844 yılında din adamı yetiştirmek için faaliyete geçen okul, 1923 yılına kadar Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu adıyla faaliyet gösterdi.

1971'yılında Türkiye'deki tüm özel yüksekokullar devlet denetimine girdi. Fener Rum Patrikhanesi de buna karşı çıkarak, okulda teoloji eğitimini kaldırdı.

Okul, 1971-1972 eğitim döneminde, Heybeliada Özel Rum Lisesi adıyla faaliyet gösterdi ve aynı yıl sonunda Patrikhane tarafından tamamen kapatıldı.

Kaynak: Muhalif Gazete

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri