Türkiye'de özel üniversiteleri şoke edecek karar

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

Türkiye'de özel üniversiteleri şoke edecek karar

Türkiye'de özel üniversiteleri şoke edecek karar

Türkiye'de Galip Aytekin adlı öğrenci, okuduğu özel üniversiteye yaz okulunda her ders başına alınan ı ayrı ücret nedeniyle açtığı davayı kazandı. Mahkeme alınan paranın faizi ile ödenmesine hükmetti. Yargıtay'ın onadığı karar 200 bini aşkın özel üniversite öğrencisini ilgilendiriyor.

Türkiye'de özel üniversiteleri şoke edecek karar
banner
A- A A+

Haliç Üniversitesi'ne 2005'te kaydını yaptıran Galip Aytekin bu okuldan 2010'da mezun oldu. Aytekin okula olan ödemesini düzenli bir şekilde yaptı. Ancak bazı derslerde başarılı olmayan Aytekin altta kalan derslerini yaz okulunda vermek istedi. Aytekin'den yaz okulu için de her ders başına ayrı bir ücret alındı. Aytekin bu dersler için de ekstra ücret verdi derslerden geçti.

YAZ OKULU İÇİN FAZLADAN ÖDEME

Ancak, yaz okulu için verdiği paranın geri iadesi için arayışa girdi. Avukat Yasemin Bal aracılığı ile mahkemenin yolunu tuttu.

Dosya İstanbul 4. Tüketici Mahkemesi'ne gitti. Aytekin mahkemeye sunduğu evraklarla, okula toplamda 50.252 lira ödediğini belgeledi. Aytekin, kendisinden yaz okulu için alınan 13.530 liranın fazladan alındığını savundu.

BİLİRKİŞİ HAKLI BULDU

Mahkeme dosyayı bilirkişiye gönderdi. Prof. Dr. Hanefi Ayboğa'nın hazırladığı bilirkişi raporu 28 Kasım 2011'de mahkemeye sunuldu. Raporda, okula yaz okulu dersleri için fazladan verilen paranın 7.472 lira olduğu belirlendi. Okulun bu parayı geri ödemesi gerektiği kaydedildi.

Üniversitenin avukatları ise, mahkemenin dava hakkında görevsizlik kararı vermesi gerektiğini, dava konusunun idari yargı alanına girdiğini savundu.

SEBEPSİZ ZENGİNLEŞMEYE GİRER

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası kararını geçtiğimiz yıl 4 Ekim'de verdi. Buna göre, üniversitenin yaz okulu dersleri için aldığı 7.472 liranın sebepsiz zenginleşmeye neden olduğu, söz konusu paranın yasal faizi ile ödenmesini hükmetti. Ayrıca, dosya masraflarını da üniversitenin üzerine bırakıldı.

YARGITAY KARARI ONADI

Davayı kaybeden üniversitenin avukatları kararı temyize götürdü. Davaya bakan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı onadı. Karar düzeltme başvurusu da olmayınca karar kesinleşti. Yargıtay'ın emsal nitelikteki kararı, sayıları 200 bini aşkın olarak hesaplanan özel üniversite öğrencilerini yakından ilgilendiriyor.

YÖK KARARI VAR

Davada mahkemeye delil olarak sunulan belgelerden biri de Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) genel kurul kararı. 15 Eylül 2008 tarihli karara göre, YÖK, özel üniversitelerde, yaz okullarında alınan dersler için ekstradan ücret alınamayacağına karar verdi.

Kaynak: Dinçer Gökçe/Hürriyet

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri