TÜRKİYE
okuma süresi: 4 dak.

TBMM eşcinsel haklarında uzlaştı

TBMM eşcinsel haklarında uzlaştı

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, iktidar partisinin itiraz ettiği "anayasada eşcinsellere güvence" maddesinde ara formülle anlaştı.

Yayın Tarihi: 13/08/13 10:43
okuma süresi: 4 dak.
TBMM eşcinsel haklarında uzlaştı
A- A A+

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda varılan mutabakat sonucunda eşcinsellere "ayrımcılık yapılamayacağı" eşitlik maddesinin gerekçesinde yer alacak.

Bu düzenleme sırasında AK Partili ve CHP'li üyeler arasında tartışma çıktı. AK Partililer "Siz aynı cinsten evlilikler olmasını mı istiyorsunuz?" tepkisini gösterdiler.

TARAFLAR BİRER ADIM ATTI

Uzlaşma Yazım Komisyonu din "eşitlik" ve "çocuk hakları" maddelerini ele aldı. Yazım çalışmaları başladığından bu yana CHP ve BDP, gay, lezbiyen başta olmak üzere tüm LBGT vatandaşlara da ayrımcılık yapılmasının önüne geçilmesi için eşitlik maddesinde "cinsel yönelim" ifadesinin yer almasını istiyordu. Ak Parti ise buna başından beri şiddetle karşı çıktı ve bu ifadenin maddenin gerekçesine bile yazılmasına izin vermedi.

ORTA YOL BULUNDU

Dün sürpriz bir uzlaşma sağlandı. CHP ile BDP, cinsel yönelim ifadesinin madde metninde yer almasından vazgeçti ve "gerekçede bunu yazalım" dedi. AK Parti de ısrarından vazgeçti ve cinsel yönelim ifadesinin gerekçede yer alması benimsendi. Komisyon metnine "cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ile ilgili ayrımcılık yasağı gerekçede ifade edilecektir" notu düşürüldü.

TÜRBANLI VEKİLE YOL AÇILIYOR

Eşitlik maddesinde bir başka uzlaşma ise siyaset ve kamuda kadın kotası uygulanmasının yolunu açan fıkrasında sağlandı. Maddedeki, devletin kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasının önündeki zorlaştırıcı engel ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldıracak tedbirler alacağına ilişkin hüküm, kamunun yanı sıra kadın milletvekillerine de türban serbestisi getireceği şeklinde yorumlanıyor. Komisyon, görüşülen başka maddelerde de bu yönde ön uzlaşma sağlamıştı.

Dün ele alınan eşitlik maddesi şöyle yazıldı:

"Devlet, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır. Kadınların, TBMM, siyasal partilerin genel merkez ve il örgütleri, üniversiteler ile sendika ve üst kuruluşların yönetim organları, il genel meclisi, il belediye meclisi ve büyükşehir belediye meclisi gibi seçimle gelinen görev ve mevkilerin yanı sıra, idare ve yargı organları ile mesleki konumlara erkeklerle eşit katılımını sağlamak amacıyla kota uygulaması da dahil olmak üzere özel önlemler alınır."

ÇOCUKLAR DİLİNİ ÖĞRENSİN

Çocuk hakları maddesinde, çocukların kendi kültüründen yararlanması hükmüne AK Parti, CHP ve BDP sıcak baktı, MHP karşı çıktı. BDP, maddeye "Çocukların kendi dilini kullanma hakkı" ifadesinin de konulmasını istedi ancak bu destek görmedi. AK Parti ve CHP, bu tür konuların ve eğitim maddesinde ele alınabileceğini belirtti.

Üzerinde uzlaşılan hükümlere göre çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilecek, çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanacak. Çocuğun tutuksuz yargılanması esas olacak. Tutukluluk veya hükümlülük hallerinde çocuk yetişkinlerden ayrı olarak ve yaşına uygun kurumlarda bulundurulacak. Maddeye göre, 18 yaşını doldurmayan herkes çocuk sayılacak.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.