Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalar yaptı

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.33

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalar yaptı

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalar yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti öncesi havalimanında önemli açıklamalar yaptı
A- A A+

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Erdoğan, halkına karşı, askeri darbeyi yapanların çok açık bir katliam yaptıklarını dünya televizyonlarından izledik" dedi.

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Biz inandığımız doğruları söylemediğimiz sürece ayakta kalamayız. İnandığımız şeyleri söylemeye devam edeceğiz. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" dedi.

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Şehadete inanmış olan bu insanlar, er veya geç Mısır'da bu demokratik haklarının neticesini de kazanacaklardır' diye düşünüyorum. Batı bunu anlamak durumundadır. Eğer Batı demokrasi testinden geçmek istiyorsa bunu anlamak durumundadır. Ama demokrasi testini kaybetme noktasında veya demokrasinin sorgulanması gibi bir sürece karar vermişse o ayrı bir konudur. Nitekim bu konuda Batılı ülkeler eğer samimi davranmazlarsa, samimi adımlar atmazlarsa ben inanıyorum ki artık demokrasi dünyada sorgulanmaya başlanacaktır" dedi.

Erdoğan, Batı'nın sürekli Hamas'ı terör örgütü olarak göstermek istediğini belirterek, kendilerinin Hamas'ı haklarının savunucusu olarak gördüğünü söyledi.

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili olarak, "Bugüne kadar yapılan 'darbelerde demokrasiyi kurtarmak' hep bir bahanedir. Mısır'da da böyle bir bahaneyle karşımıza çıktılar"

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili, "Darbenin yapıldığı 3 Temmuz'dan bugüne Türkiye olarak bu darbeyi eleştirdik. Darbeye karşı yapılan barışçı gösterileri hep destekledik. Bizi 'Mısır'ın iç işlerine niçin karışıyorsunuz' diye itham ettiler. Bize 'Arapların iç işlerine niye karışıyorsunuz' diyorlar. Suriye olunca neden Türkiye'den destek istediniz, Suriye, Arap değil mi? Mısır da bizim komşumuz. Medeniyet ve kültürel olarak bağlarımız var" dedi.

Erdoğan, "Mısır'da sorun öyle bir noktaya gelmiştir ki bu katliamı işleyenler kadar artık bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu cinayetlerden sorumludur. Dünyanın gözü önünde binlerce masum insan ölürken, masum kadınlar, mahsun çocuklar alçakça katledilirken, insanlar artık meydanlara kefenlerini giyip çıkarken, bunu görmezden gelmek, duymadım, görmedim, bilmiyordum demek doğrudan doğruya bu cinayetlere ortaklık etmektir" dedi.

Erdoğan, Batı'nın Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliama karşı sessiz kaldığını belirterek, "Bundan sonra hangi yüzle demokrasiden, insan hak ve özgürlüklerin bahsedeceksiniz" dedi.

Erdoğan, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamla ilgili olarak, "Susan, sessiz kalan, tepkisiz kalan herkesin, her yönetimin, her

Erdoğan, "Mısır'daki darbe yönetimine şunu hatırlatmak istiyorum, tarihte hiçbir zalim zulümle abad olmamıştır. Mısır'ın darbeci yöneticilerinin, bu dünyanın kudretli gibi görünen firavunlarına dahi kalmadığını bilmeleri gerekir ki onlar bunu çok iyi bilirler. Er ya da geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar" dedi.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Irak ziyaretine ilişkin soru üzerine "Herhalde Irak Başbakanı Türkiye'de görüşecek muhatap olarak kendilerini buldular. Buyursunlar, görüşmelere devam etsinler" dedi.

Erdoğan, Gazeteci ve Yazarlar Vakfının 11 maddelik basın açıklamasıyla ilgili olarak, açıklamayı kendisinin de gazeteden okuduğunu belirterek, "Böyle bir şeyin gazeteler aracılığıyla yapılmasını doğru bulmuyorum" dedi.

"Bu katliamları gerçekleştirenler şeffaf ve adil şekilde yargılanmalıdır. 30 Haziran'dan bu yana başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere tutuklanan siyasiler serbest bırakılmalıdır. Başta Birleşmiş Milletler ve Arap Ligi olmak üzere uluslararası kuruluşlar ve ülkeler daha fazla kan akmadan, daha fazla can kaybı olmadan bugüne kadar cesaretlendirdikleri darbecileri en azından bundan sonra derhal kınamalı, katliamların durması için derhal harekete geçmelidir" dedi.

Erdoğan, "Mısır'ın 25 Ocak devrimiyle başlayan demokratikleşme umutları bu askeri darbeyle söndürülmemiş tam tersine daha da güç kazanmıştır. Mısır halkının, Mısır'daki milyonların haftalardır süren direnişi takdire şayandır. Ramazanda o sıcağın altında oruç tutarak, namaz kılarak, ibadet ederek, şiddete asla pirim vermeyerek devam eden kutlu direniş tüm dünyaya, dünya tarihine örnek teşkil edecek bir güzellik ve umut sergilemiştir. Kefenleriyle meydanı dolduran, oylarına sahip çıkan, üzerlerine yağan kurşunları gülümseyerek karşılayan Mısır halkı dünyaya adeta ders vermiştir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri