Kahire elçisi Mısır'a geri dönmeyecek

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.19

$

6.98

Kahire elçisi Mısır'a geri dönmeyecek

Kahire elçisi Mısır'a geri dönmeyecek

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, 6 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Ankara'ya çağırılan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Botsalı'nın Mısır'a geri gönderilmeyeceğini açıkladı.

Kahire elçisi Mısır'a geri dönmeyecek
A- A A+

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Mısır ve Suriye'deki son gelişmeler tartışıldı. Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı bakanlara dün ayrıntılı bilgi verdi. Hükümet, şu aşamada Botsalı'yı tekrar Kahire'ye göndermeyi düşünmüyor.

2 saatlik Mısır brifingi

Erdoğan başkanlığında dün toplanan ve 6 saat süren Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddelerini Mısır ve Suriye oluşturdu. Toplantıda, Ankara'ya çağrılan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı bakanlara ayrıntılı bilgi verdi ve sorularını yanıtladı. Yaklaşık 2 saat süren sunumunda Botsalı, Mısır'da son yaşanan gelişmeleri anlattı. Toplantıda ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri bürokratları da kendilerine gelen son bilgileri ve diğer ülkelerin tutumunu üyelerle paylaştı.

Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "Mısır konusundaki gelişmeler bu şekilde devam ederse hükümetin uygulayacağı yaptırımlar söz konusu mudur?" sorusu üzerine, Türkiye'nin büyükelçisini Mısır'dan geri çektiğini, onların da mukabele ettiğini söyledi. Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Botsalı'nın Mısır'a geri dönmesine ilişkin, "Bu, karşılıklı bir şeydir. Şu an için böyle bir ihtimal görünmüyor. Bugünden yarına Sayın Büyükelçi'nin tekrar Mısır'a görevlendirilmesi söz konusu değildir. Gelişmelere bakarak bunu değerlendireceğiz" dedi.

Dayatma ve yaptırımlar konusunda Türkiye'nin elinde hangi imkanlar varsa bu çerçeve içinde bunu söylemeye devam edeceğini ifade eden Arınç, Mısır'da, Türkiye'den işadamlarının açtığı çok büyük mağazalar, 50 binden fazla Mısırlının istihdam edildiği sanayi, yatırım ve iş olduğunu hatırlattı. Bu mağazaların bir kısmının kapatıldığını, bir kısım işverenlerin de faaliyetlerini tatil ettiğini belirten Arınç, "Bunun Mısır ekonomisine büyük bir zarar vereceğini söyleyebiliriz. Çünkü milyar dolarlık yatırımlardan bahsediyoruz. Bu da ülkede huzur ve güvenin kalmaması, hukuk sisteminin çökmesiyle yakından ilgilidir" dedi. Arınç, "Mısır bir iç savaşa doğru gidiyor sözü boş bir söz değildir. Bu ülke için en kötü ihtimaldir. Hiçbir ülke için iç savaşı istemeyiz. Hür seçimlere biran önce gidilmeli. Bütün taraflar özgür bir şekilde temsil edilmeli, bütün etnik ve dini taraflar özgürce yaşayabilmeli ve en kısa sürede demokratik seçimlere gidilmelidir" diye ekledi.

Pilotlara ulaştık

Arınç, Lübnan'da kaçırılan iki Türk pilotun durumuna ilişkin ise "Ümit ediyorum ki onlar da, bugünü bilmem ama en yakında zamanda kendilerine kavuşacağız. Güvenli bir şekilde arkadaşlarımıza ulaştık, nerede oldukları da az çok biliniyor. Hayatta olduklarını, huzur ve rahat içinde olduklarını biliyoruz" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri