Renault direnişine başlayan metal işçileri grevi sürdürüyor

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.64

7.83

$

6.87

Renault direnişine başlayan metal işçileri grevi sürdürüyor

Renault direnişine başlayan metal işçileri grevi sürdürüyor

Renault direnişini başlayan metal işçileri grevi sürüyor. Metal işçileri grevine diğer fabrika işçileri de destek veriyor. Renault direnişinde metal işçileri isteklerinin kabul edilmesini bekliyor.

Renault direnişine başlayan metal işçileri grevi sürdürüyor
A- A A+

Bursa'da Renault'a ait fabrikalarda başlayan Renault direnişinde, metal işçileri grevi devam ettiriyorlar. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş üyesi binlerce metal işçisinin 'Kaybedecek bir şeyimiz yok, gemileri yaktık' düşüncesiyle başladıkları grev yayılarak devam ediyor. Önce otomotiv devlerinden Renault fabrikasında başlayan Renault direnişi, ardından TOFAŞ'a sıçradı. Buralardan da yedek parça üreticileri olan Coşkunöz ve Mako fabrikalarıyla yan sanayiye de sıçrayanmetal işçileri grevinde 12 binden fazla işçi üretimi durdurdu ve isteklerinin karşılanmasını beklemeye başladı.

Türk Metal Sendikası ile Metal İşverenleri Sendikası (MESS) arasında imzalanan grup toplu iş sözleşmesinin kapsamına giren diğer fabrikalarda, metal işçileri grevinden nasıl bir sonuç çıkacağı bekleniyor. Mako fabrikasından işçiler, Maysan Mado fabrikasındaki metal işçileriyle beraber Renault önünde devam eden metal işçileri grevine destek verdiler. DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ise İzmit'teki Ford Otosan çalışanlarının da üretime durdurma eylemlerine destek vereceklerini söyledi.

Diğer yandan Delphi fabrkasında da metal işçileri grev yapıyorlar. İşçiler vardiya sonunda işverenin fazladan 2 saat mesai koymak istediğini ve fazla mesaiye kalmayan işçilerin ise servis araçlarını kullanamadığını ve fazla mesai yapmak zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar.

METAL İŞÇİLERİ GREVİNDE HEDEF SENDİKA

Metal işçileri grevinin başlıca nedenleri; ücretlerin iyileştirilmesi, çalışma saatlerinin azaltılması ve Türk Metal Sendikası'nın fabrikalardan çıkartılması. 8 yıldır TOFAŞ fabrikasında çalışan bir işçi cebine ayda 1500 ila 1600 TL arasında paranın girdiğini söylüyor. Bu miktara tüm fazla mesailerle birlikte, tüm sosyal yardmlar da dahil.

Bursa'nın en büyük fabrikalarından ikisi olan TOFAŞ ve Renault'ta üretimin eylemlerle durması yan sanayiye de yayılmış durumda. Aynı grup toplu iş sözleşmesine tabi olan başka fabrikalardan işçiler vardiya çıkışlarında Renault önüne gelerek gelişmeleri takip ediyor.

OSD'DEN METAL İŞÇİLERİ GREVİ AÇIKLAMASI

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Bursa'daki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemine ilişkin "Tüm çalışanlarımızı sağduyuyla davranmaya, işlerine, sanayimize ve ülkemiz menfaatlerine sahip çıkmaya ve yasal olmayan eylemleri derhal durdurmaya çağırıyoruz" açıklamasını yaptı.

OSD açıklamasında, dernek üyesi otomotiv fabrikaları ile ana sanayiye parça tedarik eden bazı yan sanayi şirketlerinde başlatılan toplu iş bırakma eylemlerinin, çalışanlara, ailelerine ve otomotiv sanayiye zarar verdiği ifade edildi.

Otomotiv sanayini bağlayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi'nin, 2014 yılının ikinci yarısında otomotiv sanayinde faaliyet gösteren sendikalarla 31 Ağustos 2017'ye kadar yasal prosedürler çerçevesinde geçerliliğini koruyacak şekilde imzalandığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede, 3 yıllık bir süre için geçerli olan ve bağlayıcılığı bulunan Grup Toplu İş Sözleşmesi yürürlükteyken, otomotiv sanayimiz şirketlerinde başlatılan eylemler haksız ve yasa dışıdır. Halen devam eden eylemler sebebiyle, ülkemizin ihracat ve Ar-Ge lideri otomotiv sanayimiz üretimi durdurmak zorunda kalmış, taahhüt ettiği siparişleri karşılayamaz duruma gelmiş ve uluslararası pazarlarda zor durumda kalmıştır. Takdir edileceği üzere mevcut eylemlerin devam etmesi durumunda, sanayimiz çok zor bir durumda kalacak, pazar ve sipariş kayıpları sebebiyle faaliyetlerinde azalma, dolayısıyla istihdam kaybı kaçınılmaz olacaktır."

Açıklamada, bu durumun ayrıca Türkiye'de yeni yatırım düşünen mevcut ve potansiyel uluslararası yatırımcıları bu kararlarını yeniden düşünmeye yönelteceği ifade edildi.

Halen otomotiv sanayi şirketlerinde devam eden eylemlerin bir an önce bitirilmesi, çalışma huzurunun sağlanması ve üretimin başlamasının başta ülke olmak üzere tüm tarafların menfaatine hizmet edeceğinin altı çizilen açıklamada, "Bu çerçevede tüm çalışanlarımızı sağduyu ile davranmaya, işlerine, sanayimize ve ülkemiz menfaatlerine sahip çıkmaya ve yasal olmayan eylemleri derhal durdurmaya çağırdığımızı kamuoyuna duyururuz" denildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri