×
banner
banner
banner
Ana Sayfa TÜRKİYE
banner
Oktay: "Kapalı Maraş, malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacak"

Oktay: "Kapalı Maraş, malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacak"

Giriş Tarihi: 20/09/2019
12:40
Oktay: "Kapalı Maraş, malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacak"
T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Kapalı Maraş, malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacak" dedi.
Ankara'da "Kıbrıs'ta Son Söz" paneli düzenleniyor...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay paneldeki konuşmasında 'Kıbrıs meselesi, Rumların adanın ortaklık yapısını bozup adayı gasp etmeye yönelik girişimleri ile başlamıştır' diyerek, 'tüm çabalarımıza rağmen Rum tarafının kendini adanın tek sahibi olarak görmesi adada yeni bir federal ortaklığın tesisini çözümsüz bırakmıştır' ifadesini kullandı.

Gelinen aşamada yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Oktay; 'Kıbrıslı Türkleri fiili bir azınlık olarak göstermeye çalışan Rum zihniyetinin değişmediği ortadadır, Kıbrıs Türkü'nün doğal kaynaklar üzerindeki eşit haklarını yok sayması bunun en somut tezahürüdür' diye konuştu.

Fuat Oktay da Kıbrıs'ta bir çözümde 'siyasi eşitlik değil egemen eşitlik' olacağını kaydetti.

Okay: 'Siyasi eşitlik değil siyasi ve egemen eşitliğin tüm unsurları ile beraber müzakere başlamadan kabul edilmesi gerekmektedir. Kıbrıs Rum tarafı dürüstçe çözümden ne anladığını söylemelidir. Siyasi eşitliği tüm unsurları ile kabul edilmesi durumunda nasıl ilerleneceği kararlaştırılır. Bu olmazsa siyasi eşitlik yerine egemen eşitlik iki egemen devlet olarak kurulmasını ilan ediyoruz' dedi.

Oktay, ayrıca Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları ve Maraş ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Oktay, yaptığı açıklamada "Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır" diye konuştu.

Fuat Oktay, şu ifadeleri kullandı:

'Ada'nın kıta sahanlığındaki doğal kaynakların tek sahibi olduğunu zanneden Kıbrıs Rum tarafının girişimlerine göz yummayacağımızı burada bir kez daha vurgulamak istiyorum. Akdeniz Harekatı kapsamında çelikten irademizle Doğu Akdeniz'deyiz.

Kapalı Maraş, tarihi belgeler ışığında hakkaniyetli bir şekilde malların iadesi sağlanarak kullanıma açılacaktır.

Ada'nın ortak sahibi Kıbrıs Türklerine azınlık statüsünü kimse reva göremez. Buna ne izin veririz ne de Kıbrıs Türk halkı bunu kabul eder.'

banner
banner
İLGİLİ HABERLER
banner
banner
DİĞER TÜRKİYE HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.68
GBP 7.34
EUR 6.30
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.