×
banner
banner
banner
Ana Sayfa TÜRKİYE
banner
İstanbul'da şiddetli deprem: Okullar tatil edildi

İstanbul'da şiddetli deprem: Okullar tatil edildi

Giriş Tarihi: 26/09/2019
17:41
İstanbul'da şiddetli deprem: Okullar tatil edildi
İstanbul'da Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul Valiliği, kent genelinde okulların tatil edildiğini duyurdu.
İstanbul'da Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İstanbul Valiliği, kent genelinde okulların tatil edildiğini duyurdu.

Depremde can kaybının yaşanmadığını belirten İBB Başkanı İmamoğlu "Önemli bir ikaz günüydü, çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var" derken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise kentte on binlerce toplanma alanı olduğunu savundu.

İstanbul'da, çevre kentlerden de hissedilen bir deprem daha meydana geldi.

Kandilli Rasathanesi ve ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), saat 13.59'da meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.7 olarak açıkladı.

Depremin merkez üssü Marmara Denizi'nde Silivri açıkları olarak belirlendi.

Rasathane, depremin yerin 12.6 km derinliğinde meydana geldiğini kaydetti.

AFAD ise Silivri açıklarında gerçekleşen depremin büyüklüğünü 5.8 olarak duyurdu.

Deprem başta İstanbul olmak üzere çevre il ve ilçelerden de hissedildi, telefon hatlarında kilitlenme meydana geldi.

Artçılar yaşanıyor

Kent genelinde şiddetli bir şekilde hissedilen deprem sonrası en büyüğü 4.4 olan birçok artçı sarsıntı da kaydedildi.

OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul Valiliği, deprem sonrasında kent genelinde ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini duyurdu.

İMAMOĞLU: CAN KAYBI YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Marmara Denizi Büyükçekmece açıklarında 12 km derinlikte 5.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir" dedi.

"Önemli bir ikaz günüydü" diyen İmamoğlu, İGDAŞ ve İSKİ'de kriz masası kurulduğunu belirterek "Tamamıyla alarm şeklinde bekliyoruz" dedi ve ekledi: "Ama şu anda üzüntü duyacağımız bir durum yok."

İmamoğlu açıklamalarının devamında, şunları kaydetti:

"Şu bir gerçek 99 yılında depremi yaşadık. Süreçleri orada da hissettik. İstanbul için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yapıların sürece hazır gelmesi önemli. İnsanlara yapılar zarar veriyor, çok hızlı hareket etmeliyiz.

"Yüzlerce deprem toplanma alanlarını tespit ettik. Bunları da yakında açıklayacağız. Çok ciddi hazırlıklara ihtiyacımız var. Şükürler olsun ki bugün bir can kaybı yaşamaksızın büyük bir ikaz almış durumdayız."

ERDOĞAN: İSTANBUL'DA ON BİNLERCE TOPLANMA ALANI VAR

Depremin ardından İstanbul'daki afet toplanma alanları sorunu yeniden gündeme gelirken, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise kentte on binlerce toplanma alanı olduğunu savundu.

ABD ziyareti sonrası İstanbul'a dönüşünde açıklama yapan Erdoğan ayrıca, "8 kadar yaralanma olayı söz konusu. Hafif yaralı olanlar. Binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Binalarla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor" dedi.

HASARLI YAPILAR VAR

Deprem nedeniyle Avcılar Merkez Camii'nin minarelerinden biri yıkıldı

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada da "Deprem sonrası 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır" denildi.

Valiliğin bu açıklamasına rağmen AA, Avcılar'da bir caminin minaresinin yıkıldığını duyurdu. BBC de bu bilgiyi fotoğrafla paylaştı. Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli de bu bilgiyi teyit etti.

Ayrıca Silivri Devlet Hastanesi'nin de binada oluşan çatlaklar nedeniyle tahliye edildiği belirtildi.

Şirinevler'de yan yatan bir bina tahliye edilirken, Sultangazi ve Eyüp'te ise iki binada hasar oluştu.

AFAD: Hasarlı binalara girilmemeli

NTV'ye konuşan AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu ise "Bu depremin artçıları olacaktır. Vatandaşlardan istediğimiz hasarlı binalara girmesinler" dedi.

AFAD, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda deprem sonrası Ankara, Bursa ve Sakarya İl AFAD Müdürlükleri'nden bölgeye arama kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini belirtti.

İstanbul'da Silivri açıklarında önceki gün de 4.7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

banner
banner
İLGİLİ HABERLER
banner
banner
DİĞER TÜRKİYE HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.