Libya Mutabakatı Rumların tezlerini sorgulattı

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.46

8.54

$

7.25

Libya Mutabakatı Rumların tezlerini sorgulattı

Libya Mutabakatı Rumların tezlerini sorgulattı

Türkiye Cumhurbaşkanlığının Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin yayımladığı bültende Mutabakatın diğer bölge ülkelerin, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile yaptığı anlaşmalar ile hukuk tezlerini gözden geçirmeye sevk edebileceğine dikkat çekildi…

Libya Mutabakatı Rumların tezlerini sorgulattı
A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Türkiye Cumhurbaşkanlığının Türkiye-Libya mutabakatına ilişkin yayımladığı bültende Akdeniz ölçekli yeni bölgesel ve küresel mücadele, Türkiye’nin hayati çıkarlarının doğrudan etkilendiği vurgulanarak Libya-Türkiye mutabakatı ile kazanımlar vurgulandı.

Türkiye ilk kez KKTC dışında Akdeniz’e kıyıdaş bir ülke ile kıta sahanlığı/MEB sınırı anlaşması İmzalandığına dikkat çekilen açıklamada kazanımlar ise şu şekilde sıralandı:

  • Türkiye’ye Doğu Akdeniz’de izole etmeye ve çevrelemeye çalışan siyasi-ekonomik inisiyatiflerle güçlü bir yanıt teşkil etmektedir.
  • Her iki ülke açısından da Akdeniz’deki hakları konusunda hukuk ve meşru zemin elde edilmiştir.
  • İki ülkenin de Akdeniz’deki hakları korunmuştur. Libya’nın önceki duruma göre denizalanı kazancı oluşmuştur.
  • Mutabakat, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki deniz yetki alanlarının Batı sınırlarını netleştirmiştir.
  • Türkiye bu Mutabakat ile bölgede herhangi bir oldubittiye müsaade etmeyeceğini göstermiştir.
  • Bu Mutabakat ile iki ülkenin de haklarını ihlal edecek olası Yunanistan-Mısır ve Yunanistan-GKRY anlaşmalarının önüne set çekilmiştir. Bu olası anlaşmalar ile Türkiye’nin deniz yetki alanı 186 bin kilometrekareden 41.000 km2’ye düşürülmek istenmektedir.
  • Türkiye, Mutabakat ile Meis gibi küçük bir adaya kendi yüzölçümünün 4.000 katı kadar deniz yetki alanı kazandırmaya çalışan maksimalist ve uzlaşmaz Yunan-Rum tezlerini reddetmiştir.
  • Anlaşma diğer bölge ülkelerin, GKRY ile yaptığı anlaşmaları gözden geçirmeye ve/veya hukuk tezlerini gözden geçirmeye sevk edebilir.
  • Türkiye, GKRY hariç tüm kıyıdaş ülkelere diyalog çağrısını yenilemiş ve uluslararası hukuka, deniz hukukuna, diplomasiye bağlı bir şekilde hareket ettiğini uluslararası kamuoyuna göstermiştir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri