İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik öneri

loading
3 Haziran, Çarşamba
£

8.43

7.50

$

6.71

İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik öneri

İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik öneri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) daveti üzerine oluşturulan İBB Bilim Kurulu, önerilerini açıkladı.

İBB Bilim Kurulu'ndan 8 maddelik öneri
banner
A- A A+

Tüm dünyayı etkisi altına alan, Türkiye’de ise en ağır şekilde İstanbul’da görülen yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) daveti üzerine oluşturulan İBB Bilim Kurulu, önerilerini açıkladı.

İBB Bilim Kurulu, ivedi uygulamalar tavsiye ederken 8 maddelik önerilerini sıraladı. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklarla sivil toplum kuruluşlarını da bu kurula katılmaya davet eden İBB Bilim Kurulu, süreci en doğru şekilde yürütebilmek için eş zamanlı bir şekilde çalışılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından 'vaka' olarak kabul edilen hastaların yüzde 60'ının İstanbul'da olduğuna dikkat çekilerek “Bu olağanüstü yüksek oran bile, tek başına İstanbul'un, tüm Türkiye'den ayrı biçimde ele alınması ve kente özgün koruma, kontrol stratejilerinin oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır” denildi.

SEKİZ MADDELİK ÖNERİ

İBB Bilim Kurulu'nun açıkladığı öneriler şöyle:

"1- Alternatif tedavi merkezleri kurulmalı; bu merkezlerin yanı sıra, izolasyonun sağlanması için spor ve benzeri geniş alanlı salonlardan izolasyon birimleri olarak yararlanılmalıdır.

2- Termal kameralarla tespit edilen şüpheli vakaların hızla muayenesi ve testleri yapılarak  izolasyonu sağlanmalıdır.

3- Çalışmak zorunda olan tesislerde belirli aralıklarla tedbir önlemlerinin (test dahil) alınmasına ilişkin kontrol mekanizmaları harekete geçirilmelidir.

4- Pandemi hastanelerinde ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanların sağlanması ve dağıtımı için ek önlemler alınmalıdır. 

5- Halkın moral ve motivasyonunu yüksek tutmak ve 'evde kal' çağrısını güçlendirmek adına, çeşitli projeler üretilmelidir.

6- Test sayısı artırılarak filyasyona hız verilmelidir.

7- Sağlık çalışanlarının korunmasına yönelik önleyici eylem planlarının ortaya konulmasına çalışılmalıdır. (Kişisel Koruyucu Ekipman, Konaklama vb.)

8- Salgın yayılım hızının engellenmesine ilişkin her türlü kapanma tedbirlerine başvurulması gerekmektedir."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri