Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki STK'lerin temsilcileriyle görüştü

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.67

$

7.34

Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki STK'lerin temsilcileriyle görüştü

Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki STK'lerin temsilcileriyle görüştü

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Emeklilik yaşının uzatılması, prim ödeme gün sayısının artırılmasına rağmen sistemdeki açık her aşamada büyüyor. Dolayısıyla cesaret edip bunu yeniden yapılandıramıyorlar. Ama yapılandırılması lazım." dedi.

Kılıçdaroğlu, Kayseri'deki STK'lerin temsilcileriyle görüştü
A- A A+

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri'de bulunan Sanayiciler Derneği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, Lokantacılar ve Pastacılar Odası, Özel Okullar Birliği Derneği, İşçi Emeklileri Derneği, Veteriner Hekimler Odası, Gıda Mühendisleri Odası ve Koop-İş Şubesi Başkan ve temsilcileri ile video konferans aracılığıyla görüşerek, sorularını yanıtladı.

Görüşmede, sicil affına değinen Kılıçdaroğlu, bununla ilgili yasa teklifi verdiklerini ancak iktidar tarafından kabul edilmediğini belirterek, "Şöyle bir sıkıntısı var bu işin, durumu iyi olan, çekini, bonosunu zamanında ödeyen birisine kredi veriyorsunuz. Bunun krediye zaten ihtiyacı yok ki. Bu krediyi alıyor koşa koşa gidiyor, dolara yatırıyor, orada tutuyor. Ama asıl ihtiyaç duyan geçmişte herhangi bir nedenle bir bonosunu veya çekini ödeyememiş biri kredi almaya gidiyor banka 'hayır sen kara listedesin sana kredi ödemem' diyor." ifadelerini kullandı.

Özellikle pandemi sürecinde bunun uygulanmaması gerektiğini ifade ettiğini ve bundan sonra da ifade edeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaklaşık 1 milyon 700 bine yakın iş yeri kapandı. Lokantaydı, kahvehaneydi, pastaneydi, berber dükkanıydı, kuafördü, servisçiydi, kamyon şoförüydü... Bu mesleklerin bir özelliği günlük yaşarlar. Lokanta sahibi o gün elde ettiği gelirle geçimini sürdürmeye çalışır. Yanındaki işçinin gündeliğini öder, masrafını öder ve kalan kısmına da bir sonraki gün, hafta veya yılın hesabını yapar. Rahmetli Özal esnaf için derdi ki, 'Orta direk. Orta direk güçlenirse devlet ayakta kalır, Türkiye'de huzur olur." Şimdi 'orta direk' diye direk kalmadı ortada."

Devletin en azından 3 ay süreyle buraların kiralarını ödemesi gerektiğini söylediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, bunun devlete öyle büyük bir yük getirmediğini, hesabını yaptıklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Esnafın veya çiftçinin banka borçlarını bir yıl süreyle yeniden yapılandır. Hadi borcunu ödeyemiyorsan sosyal devlet olarak 'Faizini ben ödeyeceğim' dersin. 'Pandemi geldi sıkıntıya düştünüz hepinizi biliyorum ama borçlarınızı yeniden yapılandırdım, bir yıl süreyle oluşan faizi ben öderim.' Çağırın bütün bankaları 'Pandemi süreci var bu faizi devlet olarak ben ödeyeceğim indirin bakayım bunu.' Hepsi indirir emin olun. Faizini de devlet olarak ödersiniz. Böylece esnafla ya da sanayiciyle devlet arasındaki güven pekişmiş olur. Bir esnaf geçen, '40 yıldır bu devlete vergi veriyorum, 40 gün bana bakamadı' diyor. Evet 40 gün bakamadı. Devletin 3 ayda içeride ödediği faiz 38 milyar lira. Bunun yarısıyla bütün bu işlerin tamamını yapmak mümkün. Bir avuç faizciye ödüyorsun 38 milyar lirayı ama 1 milyon 803 bin esnafın sorununu çözmüyorsunuz."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer TÜRKİYE Haberleri