TÜRKİYE
okuma süresi: 3 dak.

Ta Nea'ya konuşan Doğu Perinçek: "Kıbrıs sorunu çözülmüştür"

Ta Nea'ya konuşan Doğu Perinçek: "Kıbrıs sorunu çözülmüştür"

Yunanistan'da yayımlanan Ta Nea Gazetesi'nin "Peki Kıbrıs sorunu? Sizce çözüm şansı var mı? Fikriniz nedir?" sorusuna yönelik Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, böyle bir sorun olmadığını iddia etti.

Yayın Tarihi: 06/01/21 15:13
okuma süresi: 3 dak.
Ta Nea'ya konuşan Doğu Perinçek: "Kıbrıs sorunu çözülmüştür"
A- A A+

Yunanistan'da yayımlanan Ta Nea Gazetesi'nin "Peki Kıbrıs sorunu? Sizce çözüm şansı var mı? Fikriniz nedir?" sorusuna yönelik Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek şöyle dedi;

"Kıbrıs sorunu fiilen çözülmüştür. Orada iki ayrı devlet oluştu. Çünkü Kıbrıs milleti diye bir millet yok. Kıbrıs’lı olarak yalnız Kıbrıs eşeği var. Türkler ve Yunanlar iki ayrı topluluk. Kıbrıs Türkleri, Türk milletinin bir parçası. Kıbrıs Rumları da sanıyorum kendilerini Yunan milletinin bir parçası olarak görüyorlar. Öyle görmüyorlarsa, ayrı bir devlet olarak kalabilirler.

Yunan Dışişleri Bakanı Averof, 1950’li yıllarda Türkiye’ye “taksimi” öneriyordu. Dostluğa temel olacak gerçekçi çözüm buydu. Ama İngiliz işgalcileri, Türkler ile Rumlar arasında kavgalar kışkırttı ve Türkiye ile Yunanistan’ın arasını açacak komplolar düzenledi. Bu komplolar yüzünden Dikelya ve Agratur üsleri, bugün ABD ve İngiltere’nin denetiminde bölge için tehdit oluşturuyor. Kıbrıs’ın iki devletinin çıkarı yanında Türkiye ve Yunanistan’ın çıkarı da bu üslerin Kıbrıs’tan çıkartılmasını gerektiriyor. 

Kıbrıs’ın Türk halkı Türkiye ile bütünleşecektir. Kıbrıs’ın Rum halkı da eğer istiyorsa Yunanistan ile bütünleşecektir. Gelişme bu yönde. O zaman hem Kıbrıs’ta hem de Türk-Yunan ilişkilerinde dostluk ve işbirliği ufku açılacaktır. Gerçekçi olmalıyız."

"Yunanistan ve Türkiye arasındaki ayrılıklar nasıl giderilebilir? İki ülkenin geleceğini nasıl öngörüyorsunuz?" sorusunu ise Perinçek, "Türkiye ve Yunanistan, Doğu Akdeniz’in zenginliklerine elkoymak isteyen emperyalistlerle ortaklık kurmazlarsa, aralarındaki sorunları karşılıklı çıkarlara saygı, hakkaniyet ve ortak güvenlik temelinde çözerler. Yunanistan ve Güney Kıbrıs, deniz kaynaklarını ABD, İsrail ve Yunanistan ile paylaşmaya kalkarsa, orada paylaşma olmaz. O emperyalist ve Siyonist devletler, Yunanistan’ın önüne en fazla bir parça kemik atarlar. Oysa Türkiye ve Yunanistan komşu ve kıyıdaş ülkelerdir ve deniz zenginliklerini kardeşçe paylaşırlar.

Türkiye ve Yunanistan arasında düşmanlık, hep emperyalist devletler tarafından kışkırtılmıştır. Derin dersler var. 1922 sonbaharında Yunanistan yöneticileri ve generalleri Türkiye’ye düşmanca eylemleri nedeniyle Yunan mahkemelerinde mahkum edildiler ve kurşuna dizildiler." diye yanıtladı. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.