DÜNYA
okuma süresi: 6 dak.

Obama çevre için "savaşa" gidiyor

Obama çevre için "savaşa" gidiyor

ABD Başkanı Obama, özel yetkilerini kullanarak iklim değişikliğine karşı cesur bir plan hazırladı. En önemli adımlardan biri elektrik santrallerine karbon salınımı kısıtlaması getirilmesi olacak.

Yayın Tarihi: 26/06/13 09:08
okuma süresi: 6 dak.
Obama çevre için "savaşa" gidiyor
A- A A+

ABD Başkanı Barack Obama, iklim değişikliğine karşı bugüne kadarki en cesur adımlarını atıyor. Obama, Kongre'yi by-pass etmek için özel yetkilerini kullanarak hayata geçirmeyi planladığı adımları dün Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşmayla açıkladı. Obama konuşmasında iklim değişikiliğ ile ilgili tartışmanın artık bittiğini, bilim insanlarının buun gerçek olduğu ile ilgili hemfikir olduğunu söyledi. Ancak uzmanlar Obama'ın planının çok geç ve küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için yetersiz olduğu yorumunu yapıyor.?Obama'nın planının en çok dikkat çeken kısmı karbon emisyonlarını kısıtlamak için öngördüğü adımlar. Beyaz Saray yeni girişimleriyle özellikle kömürle çalışan elektrik santrallerine karbon salınımı konusunda kısıtlamalar getirmek istiyor. Obama yönetimi daha önce yeni açılacak elektrik santralleri için sınırlamalar getirmiş ancak bunlar tam olarak hayata geçirilmemişti.

Obama ilk kez hem mevcut hem de bundan sonra inşa edilecek santrallere sorumluluk yüklüyor. Planda yabancı ülkelerde yeni kurulacak kömürle çalışan santrallere Amerikan desteğinin kesilebileceği de belirtiliyor.??Yüzde 10 azaltabilir?Kömürle çalışan elektrik santralleri küresel ısınmanın ana aktörleri arasında sayılıyor. ABD'nin en büyük çevre örgütlerinden Sierra Club, AP'ye yaptığı açıklamada "Obama [bunu hayata geçirebilirse] karbon kirliliğinin önüne geçmek için en büyük adımı atmış olacak" yorumunu yaptı. Obama'nın planı 2030 yılına kadar toplam karbon kirliliğini 3 milyar ton (ABD enerji sektörünün yıllık emisyonunun yarısı) azaltmayı hedefliyor. Doğal Kaynakları Savunma Konseyi (NRDC) uzmanlarına göre enerji sektörünün bu doğrultuda emisyonlarını dörtte bir oranında azaltması halinde ABD'nin toplam karbon emisyonunun da yüz de 10 azalma gözlemlenebir. Kömürle çalışan santrallerin karbon emisyonu 2005-2012 yılları arasında yüzde 13.1 azalmıştı.?ABD'de 1142 adet kömürle çalışan, 3 bin 967 adet de doğal gazla çalışan elektrik santrali var. Obama'nın planınn hayata geçmesi halinde ABD'nin elektrik üretiminin yüzde 68'ini karşılayan bu tesislerin tamamına çeşitli kısıtlamalar gelecek. Bazı uzmanlar Obama'nın mevcut santrallerde karbon salınımına kısıtlama getirmesi halinde birçok santralin kapanabileceğini söylüyor.??Yıllar sürecek?Obama'nın iklim planına şimdiden tepkiler yağmaya başladı. Temsilciler Meclisi lideri John Boehner, mevcut elektrik santrallerine emisyon kısıtlaması getirilmesini "tam bir çılgınlık" olarak değerlendirdi. Boehner, istihdamın azalacağını savundu. Obama bu tepkilerin geleceğini bildiği için kararları özel yetkilerini kullanarak hayata geçirmeyi planlıyor. Ancak Kongre'nin bunlara itiraz etme ya da elektrik santrallerinin mahkemeye gitme olasılığı çok yüksek.

Yenilenebilir enerjiye ağırlık

ABD Başkanı Obama'nın çevre planının diğer unsurları şöyle:?- Güneş ve rüzgara yatırım: Obama kamuya ait arazilerde güneş, rüzgar ve jeotermal dahil yenilenebilir enerjiye ayrılan alanları genişleterek yenilenebilir enerji kapasitesini 2020 yılına kadar 6 milyon eve yetecek seviyeye çıkartmak istiyor. Askeri üslere de belli oranda yenilenebilir enerji kullanma şartı geliyor. ABD'de halen elektrik üretiminin yanızca yüzde 5.4'ü yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor.?- Tasarruf standartları değişecek: Obama Enerji Bakanlığı'nın beyaz eşyada enerji tasarrufu standartlarını yükseltmesini istedi.?- Barajlar: Başkan'ın planı mevcut barajlarda hidroelektrik üretiminin artırılmasını öngörüyor.?- Hazırlık: Planın ikinci büyük bölümü küresel ısınmanın mevcut ve devam eden etkilerine karşı ABD'nin daha hazırlıklı olması için bir dizi önlem sıralıyor. Mesela devlet binalarının nereye ve nasıl inşa edileceğine kurallar getiriliyor.?- Liderlik: Obama planda iklim değişikliği konusunda mevcut ve yeni girişimlere daha fazla önem verme, Çin, Hindistan gibi karbon emisyonu yüksek ülkelerle diyaloğu artırma sözü veriyor.

Keystone XL'e destek

ABD Başkanı Obama, konuşmada ülkenin en çok tartışılan konusu Keystone XL boru hattına da değindi. Kanada'dan Teksas'a petrol taşıyacak Keystone XL boru hattı katran kumundan elde edilen ve çevreye en fazla zarar veren maddelerden biri sayılan zift petrolü taşıdığı için çevrecilerin tepkisini çekiyor. Obama dün boru hattı ile ilgili nadir açıklamalarından birini yaparak Keystone XL'in "yalnızca karbon emisyonunu artırmadığı tespit edilirse" inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Son kararı yaz sonunda Dışişleri Bakanlığı verecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.