DÜNYA
okuma süresi: 6 dak.

Mısır'da yönetim orduda

Mısır'da yönetim orduda

Mısır'da beklenen oldu ve ordu yönetime el koydu. Kameralar karşısına geçen Genelkurmay Başkanı Sissi, izlenecek yol haritasını açıkladı. Açıklamaya göre anayasa geçici olarak askıya alındı, uzlaşmaya varıldıktan sonra seçimlere gidilecek. Mursi'nin ise yapılan askeri darbeyi kabul etmediği bildirildi.

Yayın Tarihi: 03/07/13 23:17
okuma süresi: 6 dak.
Mısır'da yönetim orduda
A- A A+

Mısır'daki siyasi kriz askeri darbeyle sonuçlandı ve ordu yönetime el koydu.

Beklenen açıklama Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Sissi'den geldi.

Sissi, izlenecek yol haritasına ilişkin yaptığı açıklamada özetle şu ifadelere yer verdi:

"Silahlı kuvvetlerin diyalog çağrısına yanıt gelmedi. Anayasa geçici olarak askıya alındı. Teknokrat ve ulusal bir yönetim oluşturulacak.

Mısır ordusu mazlumların kanının dökülmemesi için her şeyi yapacak. Barışçıl protestolara açığız. Uzlaşmaya varıldıktan sonra seçimler yapılacak." ??SisSi, Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, seçim yapılana kadar Cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini de söyledi.

MURSİ: DARBEYE KARŞI DİRENİN?

Darbe açıklamasının ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Yapılan yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin söz konusu askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi. ??Mursi'nin "Silahlı Kuvvetleri'n açıkladığı uygulamaların tüm yönleriyle askeri darbe niteliği taşıdığını ve söz konusu askeri darbenin Mısır'ın sivil ve demokratik bir ülke olmasını isteyen Mısır toplumu tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ettiği" yer alan açıklamada, Mursi'nin Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetlerin Komutanı olrak asker sivil tüm Mısırlılara anayasaya ve kanunlara uyma çağrısı yaparak Mısır'ı geri götürecek askeri darbeye karşı durmaya, barışçıllığı korumaya ve şiddet olaylarından kaçınmaya çağırdığı bildirildi.??TAHRİR'DE BÜYÜK COŞKU?Genelkurmay Başkanı'nın darbe açıklaması Tahrir Meydanı'nda da coşkuyla karşılandı. Meydanda toplanan binlerce Mursi karşıtı, ordunun yönetime el koymasını havai fişeklerle kutluyor.

BAŞBAKANA HAPİS

?Öte yandan Mısır Temyiz Mahkemesi'nin, Başbakan Hişam Kandil'in, 1 yıl hapsine ve görevinden alınmasına hükmettiği bildirildi.??Mısır Temyiz Mahkemesi, Başbakan Kandil'i, "devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl hapis ve görevden men cezasına" çarptırdı. İdari Mahkeme, Başbakan Kandil hakkında geçen nisanda da aynı kararı vermiş ancak hüküm uygulamaya konulmamıştı.??KISA GEÇİŞ DÖNEMİ ARDINDAN SEÇİM?Mısır Haber Ajansı'nın, geçtiği bir haberde "Kısa geçiş dönemini cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimi izleyecek" ifadelerine yer verildi. Mısır'da devletin sesi olarak bilinen El Ahram gazetesi ise ordunun Mursi'ye saat 20.00'de (TSİ) "Artık cumhurbaşkanı değilsin" dediğini öne sürdü.

MURSİ'YE SEYAHAT YASAĞI?

Öte yandan Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler liderleri için seyahat yasağı getirdi. Çok sayıda asker ve zırhlı aracın da Mısır Başkanlık Sarayı önünde beklediği kaydedildi.

Cumhuriyet muhafızlarının da askerlere karşı, Mursi'nin bulunduğu kışlada barikat kurduğu belirtiliyor. Mursi'nin ise saray yerine muhafızların barakasında çalışmalarına devam ettiği ileri sürüldü.

'MURSİ'NİN NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUZ' ?

Cumhurbaşkanı Mursi'nin yardımcısı yaptığı açıklamada Mursi'nin nerede olduğunu bilmediklerini ifade etti. Mursi'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "askeri darbenin yolda olduğunu" söyledi. ??'ŞİDDETE BAŞVURMAYIN' ?Mursi, akşam saatlerinde halka hitaben yaptığı açıklamada "Darbeye karşı barışçıl şekilde direnin, asla şiddete başvurmayın" ifadelerini kullandı.

KOALİSYON HÜKÜMETİ ÖNERİSİ?

Mursi gelişmeler öncesinde ise siyasi krizden çıkış için bir koalisyon hükümeti önerdi. ??Reuters'ın haberine göre Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Mursi'nin bir uzlaşı üzerinde çalıştığı da belirtildi.??Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada "yeni bir koalisyon hükümetinin çözümün bir parçası olabileceği" belirtildi. Açıklamada, Mursi'nin istifası ve yeniden seçim yapılması gibi muhalefet taleplerinden bahsedilmedi.??Açıklamada ayrıca "bunun ötesinde bir uzlaşma önerisi ortaya konulmayacağı" da kaydedildi. Muhalefetin isteğinin aksine Mursi'nin istifa etmeyi ise reddettiği belirtiliyor. ??ORDU: HALKI CAN PAHASINA KORURUZ?Mısır'da ordunun ülkede uzlaşma sağlanması için verdiği sürenin dolmasına saatler kala Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına sert bir açıklama yapılmıştı. Açıklamada, "Ordu teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır" denilmişti.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin "Meşruiyetimi korumak için canımı vermeye hazırım" açıklamasına ordu sert bir açıklamayla karşılık vermişti.

Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi adına yapılan ve "Son Saatler" ismini taşıyan açıklamada, ordunun teröristler, radikaller ve budalalara karşı Mısır halkını canı pahasına korumaya hazır olduğu belirtilmişti.

ORDU MUHALİF LİDER BARADEY'LE GÖRÜŞTÜ

?Mısır'da muhalefet lideri Muhammed el Baradey'in de, bugün Mısır Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi ile görüştüğü iddia edildi. Baradey'in ordudan, kanı durdurması talebinde bulunduğu belirtildi.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösterilerde 30 Haziran'dan bu yana 20'den fazla kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.