Alman gezginler çevreye zararlı!

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

Alman gezginler çevreye zararlı!

Alman gezginler çevreye zararlı!

Norveç'te yapılan bir araştırmaya göre,atmosferi en çok seyahat tutkunu Almanlar ısıtıyor.

Alman gezginler çevreye zararlı!
A- A A+

Küreselleşen dünyamızın her noktasına seyahat etmek mümkün. Düşük fiyatla uzak yerlere hızlı ulaşım imkânlarından yararlananlar artıyor. Turizmin en önemli ekonomik branşlardan biri olduğunu artık herkes biliyor. Turizm sadece istihdam yaratıp tatilciye hoş vakit geçirtmekle kalmıyor ama aynı zamanda iklimin değişmesinde de rol oynuyor.

Oslo'daki Uluslararası İklim ve Çevre Araştırmaları Merkezi CICERO öncelikle otomobil ve uçak yolculuklarının, turizmin iklim değişikliğindeki katkısının yüzde 90'ından sorumlu olduğunu saptadı.

Araştırmada, uçakla yapılan Atlantik aşırı bir kişilik yolculuğun çevreye yaptığı etkinin iki ay otomobil kullanmaya bedel olduğu belirtildi.

ZENGİNLİK ATMOSFERİ BOZUYOR

Uzak noktalara yapılan turistik yolculukların çevre üzerindeki olumsuz etkisinin artmasından öncelikle Almanların sorumlu olduğuna yer verilen araştırmaya göre, Almanlar dünya ortalamasının beş katı fazla yol kat ediyor. Hem de dünya turistik seyahat şampiyonluğunu Çinlilere kaptırmış olmalarına rağmen.

CICERO, öncelikle varlıklı kesimin çevreye zarar verdiğine ve gelir piramidinin zirvesindeki yüzde 10'un toplam turistik çevre kirletmedeki payının yüzde 20'yi bulduğuna raporda yer verdi.

Eberswalde Yüksek Okulu Çevre ve Doğayı Koruma bölümünden Dörthe Beyer Almanların otomobille seyahat etme alışkanlığının önemine de işaret etti.

"İstatistiklere göre turistik seyahatlerin büyük bölümü otomobille yapılıyor", diyen Beyer'e göre, uçak yolculuğu da otomobile oldukça yakın. Açık bir arayla otobüs ve tren yolculukları geliyor.

Beyer, 1950'li yıllarda hemen herkesin trene bindiğini ve refah arttıkça seyahat etme alışkanlığının değiştiğini söyedi.

YENİ ÜYE TURİZMDE İDDİALİ

Dörthe Beyer motor teknolojisindeki yeniliklerin öncelikle otobüsleri çevre dostu kıldığını şöyle anlattı: "Karbondioksit emisyonuna göre yapılan sıralamaya göre çevreyi en çok uçak kirletiyor. Uçağın ardından otomobil ve tren geliyor. En çevre dostu seyahat araçları ise modern otobüsler."

GEMİ MOTORLARI ZEHİR SAÇIYOR

Son yıllarda moda olan gemi seyahatleri Almanların da gözdeleri arasında yer alıyor.

Çevrecilere göre boyu 300 metreye varan ve binlerce yolcu alan dev seyahat gemileri atmosfere muazzam zarar veriyor.

Alman Çevre Koruma örgütlerlinden NABU'nun ulaştırma uzmanı Dietmar Oeliger yolcu gemilerinin atmosfere etkisini konu alan bir araştırma hazırlamış.

Oeliger, "2016 yılına kadar sefere konacak olan ve hâlihazırda hizmet veren gemileri araştırdık. Egzoz gazını daha az zararlı hale getirmek için çok az sayıdaki şirketin yatırım yaptığını saptadık" dedi.

Otomotivciliğe kıyasla gemi motorlarında çevre dostu filtreleme teknolojisi açısından yapılması gereken çok şey olduğunu belirten Oeliger gibi Dörthe Beyer de yük ve yolcu gemilerini atmosferin can düşmanı olarak tanımladı.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe/Racehel Baig / Ahmet Günaltay

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri