Arap dünyasında Türkiye için "hayal kırıklığı" yorumu

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.41

7.57

$

6.81

Arap dünyasında Türkiye için "hayal kırıklığı" yorumu

Arap dünyasında Türkiye için "hayal kırıklığı" yorumu

Türkiye'nin Mısır'daki gelişmelere verdiği sert tepkinin, Arap Birliği nezdinde tartışmalara neden olduğu öğrenilirken, Arap Birliği temsilcilerinin kendi aralarında yaptığı toplantılarda, Erdoğan'ın ifadelerini, "Bu kadarı da olmaz" sözleriyle değerlendirdiği belirtildi. Erdoğan'ın, "Mısır'da ne diyorlar? 'Demokrasi, sandık değildir'. Arkasında neresi var, İsrail var. İslam dünyası Mısır'daki facia karşısında iyi bir sınav verememiştir" sözlerine, Arap Birliği'nin sert tepki gösterdiği öğrenildi. Arap Birliği üyeleri arasında, Başbakan'ın Arap dünyasını da eleştirdiği açıklamaları, Kahire'deki genel merkezde geniş yankı buldu.

Arap dünyasında Türkiye için "hayal kırıklığı" yorumu
banner
A- A A+

Türk dostlarından tepki

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Mısır'daki gelişmeleri, "Mısır'ın iç meselesi" olarak gören Arap Birliği, Türkiye'nin gösterdiği sert tepkileri hayal kırıklığı ile karşıladı. Arap Birliği binasındaki toplantılarda, Erdoğan'ın önceki gün Mısır'da yaşananlara yönelik ifadelerinin masaya yatırıldığı öğrenildi. Arap Birliği temsilcilerinin, Erdoğan'ın darbenin arkasında İsrail'in bulunduğu ve İslam dünyasının darbeye sessiz kaldığı yönündeki sözlerine tepki gösterdiği belirtildi. Alınan bilgiye göre, Arap Birliği içinde Türkiye dostu olarak bilinen bazı çevreler, Erdoğan'ın açıklamalarını "hayal kırıklığı" olarak nitelendirirken, açıklamaları "fazla sert" olarak değerlendirdi. Arap Birliği içinde tartışmalara neden olan Erdoğan'ın açıklamaları bazı diplomatik çevrelerce, "sabrın sonuna gelindiği" şeklinde yorumlandı. Başbakan'ın, İsrail'in Mısır'daki darbenin arkasında olduğuna ilişkin iddialarının "saçmalık" olarak nitelendirildiği Arap Birliği'nde, söz konusu açıklamalar, "Bu kadarı da olmaz" tepkisiyle karşılandı.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği, elçilik binasında görev yapan Türk diplomatlar için herhangi bir tehlike söz konusu olmadığını bildirdi. Konsolosluk faaliyetlerine devam eden elçiliğin bazı çalışmalarının ise kesintiye uğradığı öğrenildi. Alınan bilgiye göre, Türkiye'nin Mısır'daki gelişmelere koyduğu sert tavır, darbeden önce planlanmış bütün toplantıların iptal edilmesine ve bazı toplantı taleplerinin de karşılıksız kalmasına neden oldu. Bu durum, Kahire'de sürdürülen diplomatik faaliyetlerin yavaşlamasına yol açtı.

Turan için yanıt yok

Alınan bilgiye göre, Kahire Büyükelçiliği'nin TRT Türk muhabiri Metin Turan'ın gözaltı süresinin 15 gün uzatılmasına ilişkin savcılığa yaptığı itiraza henüz yanıt gelmedi. Mısır polisinin önceki gün bastığı İhlas Haber Ajansı (İHA) Kahire ofisi için yapılan savcılık itirazının da henüz değerlendirmeye alınmadığı öğrenildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri