Esad: 'ABD saldırırsa başarısız olacak'

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.60

8.68

$

7.34

Esad: 'ABD saldırırsa başarısız olacak'

Esad: 'ABD saldırırsa başarısız olacak'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ülkesine karşı yaptırım veya askeri müdahale seçeneklerini gündeme getiren kimyasal silah saldırısı hakkında açıklama yaptı.

Esad: 'ABD saldırırsa başarısız olacak'
A- A A+

Esad, Batılı ülkelerin kimyasal silah kullandıklarına yönelik iddialarını reddetti ve politik amaçlı olduğunu söyledi. Esad, ABD hükümetini ve ordusunu uyararak, 'Suriye'ye saldırırlarsa başarısız olacaklar' dedi.

SANA haber ajansı tarafından dün yayımlanan fotoğrafta, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, yeni atanan kabine üyeleriyle toplantı yaparken görülüyor.

Suriye'nin başkenti Şam'da geçtiğimiz hafta yüzlerce sivilin ölmesine neden olan ve kimyasal silahlarla düzenlendiği iddia edilen saldırı, Esad rejimine karşı askeri operasyon seçeneğini gündeme getirdi. Esad, bugün bir açıklama yaparak kimyasal silah iddialarının 'politik amaçlı olduğunu' söyledi ve ABD'yi askeri operasyon konusunda uyardı.

Rusya'nın Izvestia gazetesine konuşan Esad, kendisine Suriye'ye operasyon düzenlenmesi veya işgal edilmesi olasılıkları sorulduğunda, "Eğer ABD askeri operasyon düzenlerse, Vietnam'dan bugüne kadar başlattığı tüm savaşlarda olduğu gibi onu başarısızlık bekliyor" dedi.

"TÜRKİYE'NİN BİR AVUÇ KÖRFEZ PARASIYLA AYARLANMASI ACI"

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinde 'terörü doğrudan destekleyen' taraflar arasında Türkiye'yi de saydı. ??Krizin ilk 2 yılında Katar'ın, şimdi de Suudi Arabistan'ın bu süreci finanse ettiğini öne süren Esad, "Açık konuşmak gerekirse Suudi Arabistan'ın para vermekten başka yapacağı bir şey yok. Sadece parası olanlar bir medeniyet kurup geliştiremezler. Suudi Arabistan, ne kadar paraya hükmettiğine bağlı olarak politikasını uygulamaya koyuyor." dedi.??Türkiye gibi stratejik konuma ve liberal topluma sahip olan büyük bir ülkenin, gerici düşünceye sahip Körfez ülkesinden gelen bir avuç ayarlanmasının acı olduğunu söyleyen Esad, bu durumun sorumluluğunun da Türk halkına değil başbakana ait olduğunu öne sürdü.

RUSYA ENDİŞELİ

Rusya ise ABD'nin Suriye'ye yönelik olası operasyonu hakkında endişeli olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 'Washington'tan son günlerde yapılan ve Suriye'deki iç savaşa müdahale etmek için ordunun hazırlandığı yönündeki haberlerin endişe uyandırıcı olduğunu' belirtti.

BAN: "KİMYASAL SALDIRI DOĞRULANIRSA..."

Birleşmiş Milletler (BM) Kimyasal Silah Veri Toplama Misyonu, Şam'ın kırsalında geçen hafta düzenlendiği iddia edilen kimyasal silah saldırısını araştırmaya bugün başlıyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM misyonunun kimyasal silah kullanıldığını tespit etmesi durumunda bunun uluslararası hukukun ciddi anlamda çiğnenmesi anlamına geleceğini belirterek, ''İnsanlığa karşı işlenmiş böyle bir suça izin veremeyiz" dedi.

Ban, BM Misyonu'nun başında bulunan Dr. Ake Sellstrom ve ekibinin zaman kaybetmeden işlerine başlayacağını söyledi. Ban, BM Silahsızlanma İşleri Yüksek Temsilcisi Angela Kane'nin bugün Suriye yönetiminden yetkililerle birlikte Şam'da görüştüğünü ve heyetin araştırmasına hemen başlayacağını duyurdu. Ban, ''Daha fazla zaman kaybına tahammülümüz yok. Televizyon ekranlarından ve sosyal medyandan tüm korkunç gelişmelere tanık olduk. Çok açık ki, bu son derece korkunç bir olaydı. Tüm bunları (araştırmayı) yakınlarını kaybedenlere karşı yapmak vazifemiz.'' dedi.

Dünyanın Suriye'deki olaya gözünün çevrildiğini hatırlatan Ban şöyle devam etti: "Bu nedenle tüm tarafların BM misyonuna işini yapmasında yardımcı olmalarını istiyorum. Misyon tam ve kapsamlı araştırmasını yapmalı. Uzmanlıklarına güvenim tam. Onların başarısı herkesin çıkarınadır. Şam bölgesinde son iddiaları ele alarak burada başarılı olunması Suriye'de olduğu gibi başka yerlerde de olası kimyasal silah kullanımı karşısında caydırıcı etkisi olacaktır." Şam yönetiminin BM misyonuna araştırma izni vermesine binaen yaptığı açıklamada Ban, ''Her ne gerekçe ve kim tarafından kullanılırsa kullanılsın iddialar kanıtlanır ise bu uluslararası hukukun kimyasal silah kullanımını ihlali anlamına gelir ve korkunç bir suçtur. İnsanlığa karşı işlenmiş böyle bir suça izin veremeyiz!'' dedi. Olayın neticelendirilmesinin düşmanlığın körüklenmesinin de önüne geçebileceğini belirten Ban, bunun da taraflar arasında ateşkes için bir şans olabileceğini savundu.

FRANSA: "BÜTÜN SEÇENEKLER MASADA"

Fransa hükümeti, Suriye'ye askeri müdahale konusunda henüz bir karar almadıklarını belirti ancak tüm seçeneklerin masada olduğunu hatırlattı.??Europe 1 radyosuna açıklama yapan Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, "Orantılı bir tepki olmalı. Buna da önümüzdeki günlerde karar verilecek. Tüm seçenekler değerlendiriliyor. Masada olmayan tek seçenek hiçbir şey yapmamak." şeklinde konuştu.

Milliyet

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri