İngiltere ve ABD'den erteleme sinyali

loading
15 Ağustos, Cumartesi
£

9.64

8.73

$

7.37

İngiltere ve ABD'den erteleme sinyali

İngiltere ve ABD'den erteleme sinyali

İngiltere'nin, Suriye'ye askeri müdahale kararı için salı günü BM müfettişlerinin açıklayacağı raporu bekleyeceği öğrenildi.?Obama ise Suriye konusunda henüz karar vermediğini belirtti.

İngiltere ve ABD'den erteleme sinyali
A- A A+

Askeri müdahaleyi parlamentoya sunmaya hazırlanan İngiltere Başbakanı Cameron'un milletvekillerinden yeterli desteği alamayacağı için Suriye'ye derhal askeri müdahale edilmesi fikrinden vazgeçtiği belirtiliyor. Milletvekillerinin askeri müdahale kararı için Suriye'de bulunan BM müfettişlerinin salı günü açıklayacağı raporun beklenmesini istedikleri öğrenildi.??Tatillerine ara vererek bugün yapılacak oylamaya çağırılan milletvekilleri, askeri müdahale tarihi için BM müfettişlerinin salı günü açıklayacağı raporun beklenmesi üzerine "Madem böyle olacaktı, neden tatilimizi yapmadan devletin bütçesinden parlamentoya çağrıldık" şeklinde tepki gösterdikleri öğrenildi.??Politikacıların Suriye konusunda Irak'ta 2003 yılında yaşananlar nedeniyle kesin kanıtta ısrar ettikleri belirtiliyor.??Öte yandan, Whitehall kaynakları ABD'nin müdahaleyi salı gününe kadar ertelemek için yeni plan yaptığı yönünde görüş bildiriyor.

OBAMA: SURİYE KONUSUNDA HENÜZ KARAR VERMEDİM

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'ye karşı yapılması muhtemel bir operasyon konusunda henüz kararını vermediğini açıkladı.

Suriye'nin sivil halka karşı kimyasal silah kullandığı konusunda anlaşmazsızlık olmadığını belirten Obama, kimyasal silah kullanarak uluslarası normların ihlal edilmesinin sonuçlarının olması gerektiğini ifade etti.

PBS televizyonuna konuşan Obama, baktıkları bütün delillerden sonra kimyasal silahların muhalifler tarafından değil, Suriye devleti tarafından kullanıldığı kararına vardıklarını söyledi. Güvenlik danışmaları ile istişare yapmaya devam ettiğini kaydeden Obama, "Suriye'de ucu açık bir çatışmaya karşı ilgim yok ama bizi tehdit edebilecek kimyasal silahlar konusunda uluslarası normların ihlal edilip edilmediği konusundan emin olmamız lazım" dedi.

Müttefik ülkeler ve uluslarası toplum ile görüşmelere devam ettiğini de hatırlatan Obama, Suriye'ye yanıt konusunda karara varmadıklarını, fakat kimyasal silah kullanımına karşı bir tepki olacaksa bunun Esad rejimi için tekrar kimyasal silah kullanmaması noktasında ciddi uyarı olacağını ifade etti.

Obama, "Bu durum, tüm sorunları çözmeyecek. Ne yazık ki masum ölümlere son vermeyecek. Ancak ülkedeki siyasi çözümün olması için Rusya gibi ülkelerle çalışmaya hazırız" şeklinde konuştu.

Uzun zamandır Suriye'de trajik olayların yaşandığını ve Esad'ı iktidardan ayrılmaya çağırdığını aktaran ABD Başkanı, "Rejimin kimyasal silah kullanması halinde bazı hesapların değişeceğini söylemiştim. Bu hem uluslarası normlar hem de ABD'nin çıkarlarına yöneliktir. Suriye dünyanın en büyük kimyasal silah depolarından birine sahip bir ülkedir. Kırılgan bir bölgede yer alıyor. Suriye bölgede NATO üyesi Türkiye, müttefik ülke Ürdün ve İsrail gibi ülkerle komşu durumdadır. Suriye'nin elindeki kimyasal silahların başka grupların eline geçmesini istemeyiz" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri