Almanya'da Özel Kuvvetlere aşırı sağ temizliği için 4 ay süre

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Almanya'da Özel Kuvvetlere aşırı sağ temizliği için 4 ay süre

Almanya'da Özel Kuvvetlere aşırı sağ temizliği için 4 ay süre

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer'in, Komando Özel Kuvvetleri'ne bünyesindeki aşırı sağcıları temizlemesi için dört ay süre verdiği bildirildi.

Almanya'da Özel Kuvvetlere aşırı sağ temizliği için 4 ay süre
A- A A+

Almanya'da Komando Özel Kuvvetleri'nin (KSK) lağvedilmesi gündemde.

DW'nin DPA'dan aktardığı habere göre, Almanya Savunma Bakanlığı, KSK'nın temelden yeniden yapılandırılması, hatta kısmen lağvedilmesini de içeren kapsamlı reform programını Federal Meclis Savunma Komisyonuna sundu.

Reform programı kapsamında özel kuvvetlerin tüm talim ve tatbikatları ile uluslararası işbirliklerinin durdurulması, süren görevlerden çekilmesi, eğitim yetkisinin elinden alınması, ayrıca aşırı sağ skandallarla gündeme gelen bir bölüğün tamamen lağvedilmesi öngörülüyor. Alman ordusunda bir bölük ortalama 150 askerden oluşuyor.

BAKANDAN MESAJ

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer'in Pazartesi günü bizzat KSK'yı ziyaret ederek askerlere "sorunun mu çözümün mü bir parçası olacakları konusunda karar vermek zorunda oldukları" mesajını tüm açıklığıyla ilettiği ve KSK'nın bünyesindeki aşırı sağcıları temizlemesi için dört ay mühlet verdiği bildirildi.

Savunma Bakanlığı'nın Federal Meclis nezdindeki Müsteşarı Peter Tauber'in Meclis Savunma Komisyonuna sunduğu metinde de "Kendi içindeki temizlik süreci yeterli etkiyi göstermezse, KSK'nın mevcut şekliyle varlığını sürdürüp sürdüremeyeceği sorusu kaçınılmaz olacaktır" diyerek özel kuvvetlerin 31 Ekim sonrasında tamamen lağvedilebileceği mesajı verdiği kaydedildi.

RAPORDAN BULGULAR

Savunma Bakanlığının KSK içindeki aşırı sağ eğilimlerle ilgili oluşturduğu çalışma grubunun hazırladığı 55 sayfalık raporda özel kuvvetlerle ilgili çarpıcı bulgular yer aldı.

KSK'nın "en azından bazı bölümlerinin son yıllarda tamamen bütünden koparak bağımsız hareket eder hale geldiği, bazı yöneticilerin sahip olduğu sağlıksız bir elitçi anlayışın bunda rol oynadığı" belirtilirken KSK'da her düzlemde denetimden sorumlu birimlerin aşırılıkçı eğilimleri fark edemediği ya da önemsemediği kaydedildi. Raporda, "Tüm bu gelişmeler KSK'nın mevcut haliyle varlığını sürdüremeyeceği sonucunu ortaya çıkarmaktadır" ifadesi yer aldı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri