Avrupa Konseyi: Türkiye'de meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici

loading
14 Ağustos, Cuma
£

9.60

8.68

$

7.34

Avrupa Konseyi: Türkiye'de meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici

Avrupa Konseyi: Türkiye'de meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Dunja Mijatovic, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündemine getirilen avukatları ve meslek birliklerini yakından ilgilendiren değişiklikler ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Avrupa Konseyi: Türkiye'de meslek birlikleri değişiklik önerisi endişe verici
A- A A+

Mijatovic, yapılması planlanan değişikliklerin Türkiye genelinde insan hakları savunuculuğu konusunda büyük rol oynayan İzmir, Ankara ve İstanbul baro birliklerini zayıflatacağı uyarısında bulundu.

Acele kararlar alınmamasını öneren Mijatovic sivil toplum örgütlerinin ve avukatların bu süreç dışında bırakılmamasının önemine vurgu yaptı.

Yazılı açıklama yapan Mijatovic, "Önerilen değişiklikler özellikle çok sayıda avukatın bulunduğu illerde birçok baro birliğinin ve sendikaların seçim prosedürlerini değiştirecek nitelikte. Bu değişiklikler, Şubat 2020'de yayınlanan Türkiye ile ilgili raporda Avrupa Konseyi tarafından tespit edilen ciddi sorunlara bakıldığında büyük endişe yaratıyor." dedi.

Mijatovic, "Bu sorunlar meslek grupları dahil Türkiye'deki sivil toplum örgütlerini olumsuz etkiliyor. Yasaların çıkarılma sürecinde sivil toplum örgütleri ile yeterince görüşülmemesi durumun daha da kötüleşmesine neden oluyor. Avukat ve insan hakları savunucuları aşırı düzeyde yargı baskısı içinde bulunuyor." ifadelerine yer verdi.

'STK'LARIN MEŞRU FAALİYETLERİ SİYASALLAŞTIRILMAYA VEYA TERÖRE BAĞLANMAYA ÇALIŞILDI'

Mijatovic, "Son aylarda iktidarda bulunan bazı politikacılar tarafından baro ve tıp birliklerine, açıklaması olmayan eleştiriler yöneltildi. insan haklarını desteklemeye çalışan söz konusu derneklerin meşru faaliyetleri 'siyasallaştırılmaya' veya 'terör' bağlantısı etiketlenmeye çalışıldı. Örneğin LGBT derneklerine yönelik nefret söylemlerini savunmaya çalışanlar hedef alındı." dedi

Mijatovic, "avukatların protesto gösterisi yapması bu bağlamda anlaşılır bir durum" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri